PKK'lı belediyelere Türk bayrağı asıldı

PKK'lı belediyelere Türk bayrağı asıldı
Başkanı görevden alınmış 28 belediyeye kayyum olarak atanan yeni başkanların ilk icraatı binalarına Türk bayrakları asmak oldu.

İçişleri Bakanlığı tarafından, terör örgütleri PKK-KCK ve FETÖ’ye destek verdikleri gerekçesiyle, haklarında yürütülen soruşturma ve kovuşturmalar kapsamında görevden alınan 28 belediye başkanının yerine, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) gereği yeni görevlendirmeler yapıldığı bildirildi. Söz konusu kişiler dün sabah saat 09.00 itibarıyla görevlerine başladı, ilk icraatları belediye binalarına Türk bayraklarını asmak oldu.Bu arada Diyarbakır’da sivil toplum kuruluşları da kayyum atanmasına destek verdi.İçişleri Bakanlığı’nın internetsitesinde yapılan açıklamada 1 Eylül 2016 tarihinde yürürlüğe giren 674 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Belediye Kanunu’nda düzenleme yapıldığı, terör veya terör örgütlerine yardım ve yataklık suçuyla hakkında soruşturma açılan veya görevden uzaklaştırılan belediye başkan ve meclis üyelerinin yerine 15 gün içerisinde görevlendirme yapılmasının hüküm altına alındığı anımsatıldı. Bu kapsamda PKK-KCK ve FETÖ terör örgütlerine yardım ve destek vermekten dolayı haklarında yürütülen soruşturma ve kovuşturmalar kapsamında 24’ü PKK-KCK, 4’ü FETÖ olmak üzere 28 belediye başkanının daha önce görevinden uzaklaştırıldığı ifade edildi.

12’si halen tutuklu

Söz konusu belediye başkanlarının 2’sinin il, 24’ünün ilçe, 2’sinin belde belediye başkanı olduğu ve 12’sinin halen tutuklu olduğu vurgulanan açıklamada, “Demokrasi ve hukuk devleti anlayışında millet iradesinin yerel yönetimlere yansıması esastır. Ancak belediyeler vatandaşımızın kullandığı oyu, verdiği vergileri ve demokrasinin sunduğu iklimi istismar ederek ülkemizin birlik ve bütünlüğüne kasteden terör örgütlerinin etkisi altına giriyorsa milli iradeyi gasp edenlere karşı tedbir almak devletin asli görevidir. Vatandaşlarımızın verdiği vergilerle oluşan kaynaklar ve verdiği oyla oluşan siyasi irade, terör örgütlerine devşirilemez” ifadelerine yer verildi. Açıklamada şunlar kaydedildi:

Meşruiyeti yoktur

“Seçimle iş başına gelip milletin hür iradesini suç işlemek için kullanmanın meşruiyeti yoktur. Elbette hiçbir hukuk düzeni hakların açıkça kötüye kullanılmasını korumaz. Demokrasi ve hukukun üstünlüğünü işletmek devletin görevidir. Milletin beklediği de budur. Terör örgütleri karşısında ülkenin birlik ve beraberliğini, milletin ferasetiyle, işleyen demokrasi, işleyen hukuk ve işleyen devlet tesis edecektir. Bu işleyişi sağlamayı teminen görevlendirme yapılan belediyelerde, kaynaklar terör örgütlerine değil o yörede yaşayan vatandaşlarımıza sunulacağı için hizmetler en iyi şekilde yürütülecektir. Kanun hükmünde kararname gereğisöz konusu 28 belediye başkanlığına görevlendirilen kişiler bu sabah (dün sabah) saat 09.00 itibarıyla görevlerine başladı.”

Çoğu vali yardımcısı ve kaymakam

Kanun Hükmünde Kararname gereği açığa alınan 28 belediye başkanının yerine görevlendirilenlerin isim ve unvanları şöyle: Batman İl Belediyesi: Ertuğ Şevket Aksoy (Vali Yardımcısı), Hakkari İl Belediyesi: Cüneyt Epçim (Vali Yardımcısı), Adana-Pozantı İlçe Belediyesi: Mahmut Sami Baysal, Ağrı- Diyadin İlçe Belediyesi: Mekan Çeviren (Kaymakam), Batman-Beşiri İlçe Belediyesi: Mustafa Maslak (Kaymakam), BatmanGercüş İlçe Belediyesi: Ünal Koç (Kaymakam), Diyarbakır- Silvan İlçe Belediyesi: Murat Kütük (Kaymakam), Diyarbakır-Sur İlçe Belediyesi: Bilal Özkan (Vali Yardımcısı), Erzurum-Aşkale İlçe Belediyesi: Şenol Polat, Erzurum-Hınıs İlçe Belediyesi: Bülent Ay (Kaymakam), Giresun-Çamoluk İlçe Belediyesi: Musa Varıcı, Iğdır-Tuzluca İlçe Belediyesi: İbrahim Civalek (Kaymakam), Konya-Ilgın İlçe Belediyesi: Mehmet Karahan, Mardin-Dargeçit İlçe Belediyesi: Mehmet Yaşar Yeşiltaş (Kaymakam), Mardin-Derik İlçe Belediyesi: Muhammed Fatih Safitürk (Kaymakam), Mardin Mazıdağı İlçe Belediyesi: Halit Benek (Kaymakam), Mardin Nusaybin İlçe Belediyesi: Ergün Baysal (Kaymakam), Muş-Bulanık İlçe Belediyesi: Ömer Şahin (Kaymakam), Siirt -Eruh İlçe Belediyesi: Murtaza Dayanç (Kaymakam), Şanlıurfa-Suruç İlçe Belediyesi: Tarık Açıkgöz (Vali Yardımcısı), Şırnak-Cizre İlçe Belediyesi: Ahmet Adanur (Kaymakam), Şırnak-Silopi İlçe Belediyesi: Savaş Konak (Kaymakam), Van-Edremit İlçe Belediyesi: İbrahim Özkan (Vali Yardımcısı), Van-Erciş İlçe Belediyesi: Mehmet Şirin Yaşar (Kaymakam), Van- İpekyolu İlçe Belediyesi: Önder Can (Vali Yardımcısı), Van-Özalp İlçe Belediyesi: Serdar Karal (Kaymakam), Batman-Beşiri-İkiköprü Belde Belediyesi: Mustafa Maslak (Kaymakam), Iğdır-Merkez- Belde Hoşhaber Belediyesi: Bilgehan Karanfil (Vali Yardımcısı).

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş