PKK'lının ömrü 10 sene!..

A+A-
Behiç KILIÇ

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, konuşmasında PKK ile ilgili şu açıklamayı da yaptı;
“Büyük çoğunluğu 14-20 yaş grubunda iken örgüte katılanların neredeyse %80’inin örgütte bulunuş süresi, çeşitli nedenlere dayalı olarak, ortalama   10 yıldır...”
Sonuç!?
Yani 14-20 yaş grubu arasında dağa çekilen talihsiz gençlerin yüzde sekseni 10 yıl kadar yaşayabiliyorlar şansları varsa!..
Ve sonunda  “etkisiz hale”  geliyorlar!..
Çoğunun durumu bu... Dağda hastalık bakımsızlık, işkence gibi  “teferruat” da işin cabası...
Orgeneral Başbuğ’un sözleri; “1984 yılından bugüne kadar, etkisiz hale getirilen terörist sayısı 40.000’i geçmiştir. Bu rakam, bu yolun çıkmaz yol olduğunu göstermektedir. Çeşitli nedenleri istismar ederek gençlerin örgüte katılmalarını sağlayanların ve destekleyenlerin, aslında onları ölüme gönderdiklerini anlamalarını gerekir..”
İşte gerçek...
PKK propagandasına muhatap olan, kendisine bu propagandayı  “sunanlara” şöyle bir bakmalıdır!.. Çetenin tepelerine postu sermiş, Türkiye içinde, Avrupa’da zengin hayatı yaşayan tepe kadronun o yaşlarda, zenginliğe nasıl ulaştığını tahmin etmek güç değildir.. Gariban takımı için on yıllık bir ömür söz konusu iken, onca çatışmadan sıyrılıp zenginleşmenin sırrı da yoktur aslında!..
PKK’nın krema takımı, uluslararası suç örgütü baronları olarak güç sahibidirler.. Müthiş bir parayı kontrol ediyorlar. Uluslararsı uyuşturucu ticareti, insan kaçakçılığı, petrol kaçakçılığı, kara paranın bütün köşe başları bunlar tarafından tutulmuştur.. Paranın gücü ile bir çok ülkenin siyasi lobilerine de nüfuz ederek kendilerine bir güç alanı -korunma çeperi- yaratabiliyorlar..
İşte bütün bu imparatorluk, o garibanların canları üzerinde duruyor!..
14 yaşında dağa çekilerek silahlandırılan, şansları varsa 10 yıllık bir ömür sürebilen yoksulların ölüm fedaisi yapılması ile!.. 40 bin ölü üzerindeki krallık!..

 

Bulunduğu nokta..
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ’un aktardığı bilgilere göre  “Bölücü terör örgütü   şu an kan kaybetmektedir... Irak’ın kuzeyi artık terör örgütü için emniyetli bir bölge olmaktan çıkmıştır...”
Bu açıklamada bazı ipuçları da vardır aslında bundan sonraki yakın yol haritası konusunda.. .Orgeneral Başbuğ,  “Örgütün varlığına karşı; Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri ve Irak tarafından yürütülen faaliyetlerin ve alınan tedbirlerin önümüzdeki dönemde daha etkin sonuçlar vermesi beklenmektedir...”  diyor.. Abdullah Gül’ün, Bağdat’a  “Kandil’i insansız bölge ilan edin, gerisini biz hallederiz” dediğini ve olumlu yaklaşım bulduğunu  hatırlayınız...
Komutan’ın aktardıkları şöyle...
“Lider kadrosu arasında sorunlar vardır. Moral seviyesi düşüktür. Katılımlar istediği seviyelerde değildir. Kaçışlar devam etmektedir. İkmal faaliyetleri zorlukla yürütülmektedir. Avrupa ülkelerinin, parasal kaynaklarına ve yönettiği uyuşturucu trafiğine karşı bazı önleyici tedbirleri artırarak alması örgütü zor duruma sokmuştur...”

 

Askere göre yapılması gereken...
Bütün bunların ötesinde bu  “cinnete” karşı  “asker”  cihetinin reçetesi de özetle şöyle.. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ sıralıyor;
“Terörle mücadele sürecinin kısaltılması için bugün alınabilecek bazı tedbirlerin, düne nazaran, daha etkili sonuçlar doğurabileceğine inanılmaktadır. Bu tedbirler şunlar olabilir:
* Devlet, örgüte katılımların nedenlerini iyi inceleyerek, alacağı tedbirlerle, katılımları kontrol altına almalıdır.
* Devlet, dağ kadrosunun örgütten ayrılmasını sağlayacak şekilde, mevcut yasal düzenlemelerin daha iyi    şekilde uygulanabilmesini sağlamak için bazı değişiklikler yapmalıdır.
* Terörle mücadele, sadece terörist odaklı olarak  görülmemelidir.
* Terörle mücadele, devlet tarafından topyekûn şekilde, millî gücün bütün unsurları (güvenlik, ekonomi, sosyo-kültürel ’eğitim ve sağlık   dâhil’, propaganda ve uluslararası) kullanılarak, koordineli ve etkin bir şekilde yürütülmelidir.
* Bölücü terör örgütüne uluslararası verilen destek ve örgütün finans alanındaki serbestliği tam olarak  engellenmelidir.
* Irak’ın kuzeyindeki bölücü terör örgütünün varlığı -ki bu varlık örgüt için hayatidir- mutlaka etkisiz hale getirilmelidir...”
Mesele budur...

Yazarın Diğer Yazıları