PKK'nın 'TAK' yalanı

PKK'nın 'TAK' yalanı
Bölücü terör örgütü elebaşı Öcalan'ın 1999'da yakalanmasından sonra sözde tek taraflı ateşkes ilan eden PKK, 2004'ten itibaren sivil halkı da hedef alan kanlı eylemlerini "taşeron" örgütlerine üstlendirdi.

Bölücü terör örgütü elebaşı Öcalan'ın 1999'da yakalanmasından sonra sözde tek taraflı ateşkes ilan eden PKK, 2004'ten itibaren sivil halkı da hedef alan kanlı eylemlerini "taşeron" örgütlerine üstlendirdi.

Terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın 1999'da yakalanmasından sonra sözde tek taraflı ateşkes ilan eden örgüt, HPG'nin Haziran-Temmuz 2001'deki sözde konferansında "misilleme" eylemlerine yönelmeyi, bunu da "Öz Savunma Birlikleri" (ÖSB) aracılığıyla gerçekleştirmeyi hedefledi.

HPG'nin kırsaldaki kadroları, gençler ve cezaevi çıkışlı "güvenilir" örgüt mensuplarının belirli bir eğitimden geçirilmeleri ile oluşturulan ÖSB, eylemlerini gerçekleştirmek amacıyla 2003'te "Kürdistan Özgürlük Şahinleri" adıyla "TAK"ı, "Kürdistan Özgürlük Fedaileri" adıyla da "FAK" adlı paravan oluşumların temelini attı.

BAYIK'TAN TALİMAT

Dönemin sözde HPG Ana Karargah Sorumlusu, "Cemal" kod adlı Murat Karayılan, Ekim 2003'te ÖSB'ye, "Başta şehir ve metropoller olmak üzere eylem sürecine girilmesi ve basın-yayın organlarına eylemleri bağımsız bir güç olan FAK'ın gerçekleştirdiğinin bildirilmesi" talimatını verdi.

Örgüt, sözde ateşkesi sona erdirdiğini açıkladığı Haziran 2004'ten itibaren metropollerde gerçekleştirdiği, özellikle sivil kayıpların öne çıktığı eylemlerin, örgüt ile bağlantısını gizlemek, uluslararası kamuoyunun tepkisini çekmemek ve PKK'yı terör örgütleri listesinden çıkarmak amacıyla "TAK" ve "FAK" taşeron oluşumları tarafından üstlenilmesini sağladı.

PKK/TAK tarafından 2 Ocak 2010'da düzenlenen kongrenin sonuç bildirgesinde, "TAK'ın Öcalan'ın ideolojik çizgisini sahiplenme ve özgürlüğü için mücadele etme iddiasındaki her kesimle eşit ve bağımsız temelde dostane bir ilişki geliştirmeye açık olduğu" belirtildi.

Bu ifade, TAK'ın "farklı bir yapılanma olduğu" iddiasını pekiştirmeye yönelik gibi görünse de üstlenilen eylemlerin sorumluları arasında HPG’lilerin de bulunması, terör örgütüyle organik bağı açıkça ortaya koydu.

ABD, TAK'ı "PKK'nın uzantısı" kabul ederken, AB'nin terör örgütleri listesinde ise TAK, "PKK'dan ayrı örgüt" olarak yer alıyor.

Eylemler iki şekilde kategorize ediliyor

PKK/TAK'ın gerçekleştirdiği eylemler, TAK tarafından "fedai" ve "sabotaj" olarak iki şekilde kategorize ediliyor. 

'SÖZDE' KINAMALAR

Terör örgütü PKK elebaşılarının, kuruluşundan bu yana TAK'ın, kendisi ve "şehir yapılanması" olarak tanımlanan KCK ile herhangi bir bağı bulunmadığını ispat etmek için sivillere yönelik eylemleri sonrası TAK'ı kınadığı da açıkça görülüyor. 

PKK/TAK'ın sivil kayıplar verdirdiği terör eylemleri, 2005'te başladı. Kanlı "taşeron" örgüt, genç, yaşlı, çocuk ayrımı gözetmeksizin çok sayıda masum insanın ölümüne neden oldu.

İlgili Haberler
Saldırıyı o örgüt üstlendi
Etiketler: , , ,
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş