PKK'ya bayram ettiren yasa!..

A+A-
Behiç KILIÇ

Abdullah Gül, “askeri sivil mahkemeye gönderme” yasasını onaylar onaylamaz harekete kim geçti?!..
PKK’nın yasal görünümlü, avukat kılıklı kadroları!.. (Aslında durum bu kadar trajiktir!.. Dünyanın başka hiçbir ülkesinde, devlete millete karşı silahlı hareket halindeki çetelerin aynı zamanda sistem içinde barınan yasal uzantıları olamaz. Ama Türkiye’de eşkıya, TBMM’den hukuka, belediye sisteminden devlet kadrolarına kadar örgütlü haldedir)
Konumuza dönelim, Gül “yasayı” onaylar onaylamaz, PKK  kadroları silahlı kuvvetlere karşı harekete geçtiler!..
Ordu komutanları (PKK çetesine karşı görev yapmış subaylar) sivil mahkemelere götürülmek isteniyor!.. Eşkıya çetesi, emekli olmuş komutanların, özellikle “kurtarılmış bölge” haline getirdiklerine inandıkları belediye başkanlıklarını ellerine geçirdikleri illerde (Diyarbakır-Van) bulunan ağır ceza mahkemelerine sevk edilmelerini istiyor, bu zemin için hazırlanıyor!.. Eşkıya için davanın sonucu önemli değil!.. Yani özellikle komutanların mahkum edilmeleri falan derdinde değiller, yeterki yargılama yapılsın.. Eşkıya böylece “zafer kazandığını” ilan edecek propaganda fırsatı bulacak!.. 
İktidarın “AB istiyor” diye gerekçelendirdiği yasayı imzalayan Abdullah Gül, eşkıyanın bu kapıya yönelmesine sebep oldu...


Eşkıya için saygı duruşu!..
Geçtiğimiz günlerde gazetelerde hazin bir fotoğraf yer almıştı!.. Batman’da çekilmişti bu fotoğraf, bir takım milletvekili(!) belediye başkanı ve parti yöneticisi, bir devlet töreninde protokol kürsüsündeydiler ve...
Saygı duruşu yapıyorlardı...
Ama saygı duruşu, PKK eşkıyası için yani çatışmada ölen militanlar için saygı duruşundaydılar bu devlet töreninde!..
Hem de hemen yanı başlarında devletin kaymakamı vardı!..
Kaymakamın hali perişandı fotoğrafta!.. O koltuğundan kalkmamıştı ama, ötekiler, PKK eşkıyasına saygı için ayağa fırlamışlardı.. Kaymakam da adeta küçülmüş, koltuğuna büzülmüş, kendisini saklamak için gayret içerisindeydi... Sıkıntılıydı ama, öyle pısmış oturmuştu!..
Bu fotoğraf bu şekilde gazetelerde yayınlandı..
Halkımız “rezaleti” gördü...
İnsan ne bekler?..
Devlet gerekli hassasiyeti gösterir, meseleye sahip çıkar, bu densiz eşkıya çıkıntılarına, bu yaptıklarının hesabı sorulur herhalde değil mi?!..
Yoo!.. Gelişmelerden anlaşılıyor ki böyle bir durum yok!.. Yani o kaymakam orada ezildiği ile kalmış!.. Eşkıya destekçileri ilerledikleri yolda mesafe kat edip duruyorlar!..
Hem de “eşkıya cesetlerine saygı duruşunu daha da yaygınlaştırarak” meydan okumayı sürdürüyorlar!..
İşte  örnek...


Van’da ortaya çıktılar
Van ili, biliyorsunuz belediye seçimlerinden sonra, PKK’ya açık destek veren bir kadronun eline geçti.. Kentin adı bile illegal de olsa (W) ile yazılmaya başlandı!.. Seçimden bu yana bu ilimizde sistemli olarak devamlı bir şekilde PKK mahreçli gövde-sokak gösterileri yapılıyor.. Bu gösterilere malum partinin kendilerini Apo yoluna adamış görünen vekilleri önderlik ediyor...
Geçtiğimiz günlerde bu gösteriler tekrarlandı..
 DTP Eşbaşkanı Emine Ayna, DTP milletvekilleri; Fatma Kurtulan, Özdal Üçer, Bengi Yıldız, Sevahir Bayındır, Nezir Karabaş, Hamit Geylani, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya ile Iğdır Belediye Başkanı M. Nuri Güneş, bindirilmiş kıtaların önünde şehirde gövde gösterisi yaptılar...
Bu güruh, PKK eşkıyası için saygı duruşunu burada da tekrarladı..!
Dahası, söz konusu parti yöneticisi, (Apo’nun kapı kulu) durumdan vazife çıkardı ve hiç çekinmeden “Van halkının” eşkıyabaşının yol haritasını selamladığını(!) söyledi.. Yetmedi, gene Vanlılar adına dağdaki eşkıyayı selamladı!.. Yetmedi, askere dil uzattı, hakaret etti!..
Dikkatinizi çekerim, bütün bunları Van şehrinin göbeğinde yaptı!..
Bağıra çağıra!..
 Ardından Emine Ayna adlı “görevli” ortaya fırladı!..
Bu kadın da Van şehrinin göbeğinde Türkiye’ye salladı ve Abdullah Öcalan’ın önünde diz çökülmesini talep etti!..
Sonrası daha da komik!..
Çünkü bu kadın, “lideri” kabul ettiği Apo önünde “teslim olunmazsa” savaşın kızıştırılacağını ayan beyan ilan etti!..
 İşte, sadece seyredilen “basit manzaralar” böyledir, haberin, olsun!..

Yazarın Diğer Yazıları