PKK'ya çok büyük darbe geliyor Asker Afrin'e girmek üzere

A+A-
Orhan UĞUROĞLU

1981'den bu yana Türkiye'de terör faaliyetlerini sürdüren PKK'nın Afrin kamplarını yerle bir etmek için Türk Silahlı Kuvvetleri, sınır ötesi kara ve hava harekatına hazır hale geldi, geri sayım da başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Astana'da mutabakat sağlaması sonrası Birleşmiş Milletler toplantısı nedeniyle gittiği Amerika'da da gerekli temasları tamamladı.

Erdoğan'ın Türkiye'ye döner dönmez toplanacak Millî Güvenlik Kurulu toplantısı sonrasında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin'deki PKK kamplarına hava ve kara harekatı başlatılacağı öğrenildi.

TSK'nın Irak ve Suriye sınırındaki hareketliliği ve tatbikatı sürerken Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Amerika gezisine katılması eleştiri konusu olmuştu.

Güvenilir kaynaklardan aldığım bilgiye göre Orgeneral Akar'ın Erdoğan'a eşlik etmesinin iki önemli gerekçesi var.

Birincisi ve en acil olan PKK'nın giderek güçlendiği ve Türkiye'nin Suriye sınırına çok yakın olan Afrin kamplarından Türkiye'ye yönelik terör tehdidinin ortadan kaldırılması.

İkincisi ise Barzani'nin bağımsızlık referandumunu yapması durumunda Türkiye'nin herhangi bir askeri müdahalesine için Türk askerinin hazır bulundurulması

İşte bu iki önemli konu da Erdoğan tarafından Amerika Başkanı Trump'a anlatıldı.

Astana zirvesinde Suriye'deki terör örgütleri ile mücadele konusunda Türkiye'nin Rusya ile sağladığı mutabakat da dikkate alındığında PKK'ya karşı Türk Silahlı Kuvvetleri'nin sınır ötesi harekatı için geri sayım başladığı da ortaya çıkıyor.

Tüm hazırlıklar tamamlandı...

Askeriyeye yakın kaynaklardan alınan bilgilere ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalara göre Suriye sınır hattına yapılan askeri sevkiyatlarla Afrin üç koldan kuşatıldı.

PKK kamplarının yok edilmesi için Afrin'e yönelik başlayacak kara harekâtı için lojistik ve ikmal hattı da eksiksiz tamamlandı.

Halen Suriye sınırında bulunan TSK güçleri Reyhanlı Bükülmez'den Kilis'e kadar olan yaklaşık 100 kilometrelik bölgede büyük bir kara harekatına hazır bekliyor.

Bu arada alınan önlemlerle Nasıriye, Şeyh Hadid, Racu, Akbis, Bülbül gibi sınırın Suriye tarafında kalan yerleşim birimlerinden Türkiye'ye yönelik tüm sızmaların önüne geçmek için de her türlü askeri önlem alındı.

PKK'nın Türkiye sızmak için sıklıkla kullandığı Amanos Dağlarında da güvenlik önlemleri had safhaya çıkartıldı.

4 bin kişilik özel kuvvet...

PKK'nın Suriye'de iç savaşın başlamasının ardından ele geçirdiği ilk yerleşim yerlerinden biri olan Afrin, PKK'nın psikolojik ve stratejik açıdan en fazla önem verdiği kamplarından biri.

PKK'nın Afrin'e yönelik bir kara harekatı konusunda hazırlıklar yaptığı ve takviye terörist sevkiyatı yaparak patlayıcı tuzaklarıyla da kendisine koruma alanı yaratmaya çalıştığı vurgulanıyor.

TSK'nın Afrin'e yapacağı kara harekatında, yaklaşık 4 bin kişilik özel kuvvetleri kullanacağı da yetkililer tarafından ifade ediliyor.

El Bab'ın IŞİD'den temizlenmesi için yapılan Fırat Kalkanı harekatını yaklaşık 3 bin kişilik askeri birlik ile gerçekleştirerek büyük başarı kazandığı dikkate alındığında Afrin'deki PKK kamplarının yok edilmesi için TSK'nın işi daha sıkı tuttuğu anlaşılıyor.

Mehmetçik, tank, obüs ve zırhlı araçlar ile Suriye sınırında PKK'ya çok önemli bir darbe indirmek için hazır bekliyor.

PKK'ya karşı Türk Silahlı Kuvvetleri sınır ötesi harekatı için günler hatta saatler kaldığı ve geri sayımın başladığı da ortaya çıkıyor.

Önemli bir son dakika gelişmesini de yazıma eklemek istedim. Gazetemiz baskıya girerken AKP "sınır ötesi harekat tezkeresi" için Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni 23 Eylül 2017 tarihinde "olağanüstü" toplantıya çağırdı. Mevcut tezkerenin süresi 30 Ekim 2017'de doluyordu. AKP'nin bu çağrısı gerek Afrin harekatı gerekse muhtemel Barzani harekatı için anlaşılan o ki erkene çekildi.

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları