Polis darbe yaparsa

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Ar damarı çatlamış bunların... Yalanın kuyruklusunu söylerken, yatsıyı düşünmedikleri gibi kardeşini, babasını inkar edercesine tanımamazlıktan geliyor zavallılar. Devir AKP’nin devri ise onun kayığındalar. MHP’nin CHP’nin devrinde, onlara yakın durmak iskeleye yanaşmak için yapmadıkları hokkabazlık yok. Günü geliyor malum gazetede orduya çatma görevini yerlerine getiriyor, günü geldiğinde cemaate selam durmak görevi verildiğinden yakın arkadaşına çamur atma, kafaları karıştırma gibi vazifeleri ifa ediyorlar. Alemi aptal kendilerini uyanık zannedenlerden biri şu günlerde her gün TV ekranlarından ahkam kesiyor. Duyan gören sütten çıkmış ak kaşık zannedecek. Hele son dönemde PKK tarafından tehdit ediliyorum diye duygu sömürüsü yapıyor ya...  “İleri demokrasi”  adına vuvuzelanın kulakları tırmalaması gibi ötüyor her yerde. Polis Akademisi’nde öğretim görevlisi, açılmaz saçılmaz ve hatta striptiz politikalarının danışman kadrosunda çene sakalı arasında kaybolan ağzından öyle bir Tayyip Bey lakırdısı çıkıyor ki duyan kankası sanacak. Fıldır fıldır dönen gözlerinden saçılan ateşe bakılırsa bir dönem yakın mesai arkadaşı olan Hanefi Avcı, eskiden de yalancıymış. Dahası terör örgütlerinin ağına düşecek kadar safmış.
İşte onun Kürtçülere koltuk çıktığına bakmayın. Aslen Uşaklı. Babası Aysal Aytaç. İzmir’de Milli Eğitim Müdürlüğü Yardımcılığını sürdürdüğü yıllarda (1978-1980) muhafazakar milliyetçi, hatta sol örgütlerden korumak için Buca Eğitim Fakültesi’nin ülkücü gençleri tarafından korunmaya bile alınmış. Bir taraftan milliyetçiler tarafından himaye edilirken, cemaatin İzmir’deki alt yapısında çalışmış. Nitekim ünlü okulların genel koordinatörlüğünü yapıyor, tıpkı Sezen Aksu’nun babası gibi. Tarafın eski yazarı Önder Aytaç, Hanefi Avcı’nın iki çocuğunun cemaat okullarında astronomik paralarla okumasına anlam verememiş. Kaldı ki Avcı, çocuklarının burslu okuduğunu beyan ediyordu. Ama Aytaç, iki çocuğun yıllık 26 bin lira okul aidatı olduğundan emin. “Ben de yollayacaktım, yirmi altı milyar istediler vermedim. Hanefi bu parayı nereden buldu”  diyerek para kaynağını kaşıyıp rüşvet imasında bile bulunuyor. Bütün bunlar yetmiyor,  “Bakanlık’ta görevli Ali Özgül adlı tanıdıktan edindilen bilgiye göre”  diye devam ediyor. Ali Özgür adlı kişi hakimlik savcılık sınavlarına girip beklemede iken, devrin İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’nun danışman kadrosuna aldığı şimdi de AKP hükümetinin beyin takımından. Lakin “tanıdığım”  Ali Özgül Bey “Babama ülkücüler yardım etti”  diyen biri. Babası da Aysal Aytaç yani Önder Aytaç’ın kardeşi.
TV ekranlarında ar damarı çatlamış bazı kişilerin yandaşlık yarışına girişlerini mide ağrısı ve bulantısı ile izlerken “Polis devirdi ordu kurtardı”  haberi dikkatimi çekti. Latin Amerika ülkesi Ekvador’da polis Devlet Başkanı Rafael Correa’yı tekme tokat dövüp rehin almış. Ekvador ordusu özel operasyonla devlet başkanını polisin elinden zar zor kurtarmış. Afrika ülkelerinde sabah erken kalkan çavuşun onbaşının darbe yaptığı haberleri bile çok eskilerde kaldı. ABD’nin burnunun ucu sayılan Ekvador’da polisin darbesi önce güldürdü beni sonra telekulakçı Bülent Orakoğlu geldi aklıma. Askerin telefonlarını onbaşı Sarımsak’a dinlettiren Orakoğlu, devrin Başbakanı’na  “Merak etmeyin ordu artık darbe yapamaz, polis sayısı yüz elli bini geçti”  diyerek emniyet ile askerin ayrı ve karşı gruplar olduğunu yumurtlamıştı. O günden bu yana polis sayısı iki yüz bini geçti. On binler halinde alımlar devam ediyor. Ümraniye, Balyoz, Kafes derken asker kışlasında sesini çıkaramıyor artık. Hazır Önder Aytaç gibi hocaların ders verdiği polis günün birinde Ekvador’da olduğu gibi darbe yapmaya kalkışırsa diye düşünmekten kendimi alamadım.
Üstelik Venezüela Devlet Başkanı Chavez’e yakınlığı ile bilinen ve 1987’den beri dört darbe yaşayan Ekvador’da bu girişime ABD de karşı çıkmış ve Devlet Başkanı Rafael Correa’yı desteklediğini açıklamış. Devir nasıl da hızlı değişiyor? Bir tarafta darbe karşıtları darbecilikle, diğer tarafta terörist avcıları teröristlikle suçlanıyor. Dolayısıyla hep asker darbe yapacak değil ya. Polisin darbe planlarına karşı yazılacak iddianameyi şimdiden merak etmeye başladım bile.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları