“Polis, jandarma AKP’ye çalışacak”

“Polis, jandarma AKP’ye çalışacak”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Alman Süddeutsche Zeitung gazetesine mülakat verdi. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı bir propaganda yapıp yapmayacaklarına ilişkin, “Biz Erdoğan’a karşı kampanya yapmayacağız” dedi.

Hanife AÇIKALIN / Yeniçağ 

Halkoyuna sunulacak anayasa değişikliğinin Türkiye’yi derinden etkileyeceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Düzenleme geçecek olursa, bu Türkiye’de demokrasinin sonu olacaktır. Ülke kararnamelerle yönetilecek, parlamento etkisizleşecek. Bir başka deyişle: Olağanüstü Hal olağan hale gelecektir” dedi. Kılıçdaroğlu, “Nasıl engellemeyi düşünüyorsunuz?” sorusuna şu cevabı verdi: “CHP olarak yalnız değiliz. Toplumdaki herkese görev düşüyor: aydınlar, demokratlar, liberaller, muhafazakarlar, dindarlar. Bu sistemin neye mal olacağını anlatmamız gerekiyor. Vatandaşlarımızdan isteğimiz; önce düşünmeleri, sonra oy vermeleri.”

KORKU İKLİMİ VAR

CHP lideri, “Olağanüstü hal nisana kadar uzatıldı. Bu şartlarda adil bir kampanya mümkün mü?” sorusunu da “Hayır. AKP devletine karşı kampanya yapmak zorundayız. Valiler, polis, jandarma hepsi AKP’ye çalışacaktır. AKP devletin imkanlarını kullanıyor. Eleştiri yapan, hapse girme korkusu yaşıyor. Biz şu anda korku ikliminde yaşıyoruz” diye yanıtladı. Kılıçdaroğlu, şunmarı söyledi: “Referandum, bir sistem değişikliğini meşru hale getirmeyecektir. Hep tartışma olacaktır. Yürürlükte olan anayasamız 1980 askeri darbe sonrasında aynı şartlarda ortaya çıktı. Bugün hala tartışılıyor. Sonuçta hayır çıkacak bir referandum demokrasiyi güçlendirecektir. 21.yüzyılda diktatörlere yer yok.

MÜCADELE SÜRECEK


Kılıçdaroğlu, “Biz ne olursa olsun mücadelemizi sürdüreceğiz. Kampanyayı partiler düzleminden çıkarmak istiyoruz. Bütün partilerde değişikliğe karşı olanlar var, AKP içerisinde de. Hükümet hayır diyecek olan herkesi terörle ilişkilendirmek istiyor. Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş ‘Başkanlık gelirse, ülkede terör biter’ tezini dillendiriyor” dedi. “Yunanistan darbe girişimi sonrasında Türkiye’den kaçan askerleri iade etmek istemiyor. Adil bir yarılama olmayacağı söyleniyor. Almanya’da da Türk askerleri sığınma başvurusu yapmış durumda. Bunlarla ilgili ne yapılmalı?” şeklindeki soruyu cevaplandıran, Kılıçdaroğlu, “Biz, darbeye karışmış olanların adil bir yarılama ile cezalandırılmalarını istiyoruz. Bunun Türkiye’de gerçekleşmesi gerek. Bunu bizim ülkemiz sağlamalı”
dedi.

  • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.