Politika Kurulu üyeleri ne kadar ücret alacak?

Politika Kurulu üyeleri ne kadar ücret alacak?
Cumhurbaşkanlığı Politika Kurullarına atanan 76 isimin alacağı ücret belli oldu. Aralarında Orhan Gencebay ve Yiğit Bulut gibi isimlerin de olduğu kurul üyelerinin alacağı ücret 12 bin lirayı buluyor.

Cumhurbaşkanlığı Politika Kurullarına ataması yapılan üyelerin maaşları belli oldu. Kurullarla ilgili Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde, kurul üyelerine (100.000) gösterge rakamının memur maaş katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda her ay ek ödeme yapılabileceği öngörülmüştü.

2018’de yapılan son düzenlemeye göre ise memur maaş kat sayısı 0,11794 TL. Buna göre kurulda yer alacak üyelere ödenecek maaş tutarı ise yaklaşık 12 bin lirayı buluyor. Bu ek ödemede, yapılacak işin niteliği, çalışma süresi ve üstlenilen görev dikkate alınarak her bir üye için farklı tutarlar belirlenebilecek.

Bu ödemeler damga vergisi hariç vergi ve kesintiye tabi tutulmayacak. Yapılan ek ödemeler, ‘huzur hakkı’ olarak nitelendiriliyor.

Aralarında, Murat Bardakçı, Orhan Gencebay ve Yiğit Bulut gibi isimlerinde bulunduğu isimlerin de bulunduğu 76 kişinin atandığı kullarda Cumhurbaşkanı tarafından oluşturulacak politika ve alınacak kararlarla ilgili öneri ve strateji geliştirilecek. Görev alanlarına giren konularda kamu kurum ve kuruluşlarına görüş verecek kurullar, Bakanlıklar, kurum ve kuruluşlar, sivil toplum ve sektör temsilcileri, alanında uzman kişiler ve ilgili diğer ilgililerin görüşünü alarak uygulanan politikaları ve gelişmeleri izleyecek, yapılan çalışmalarla ilgili Cumhurbaşkanına rapor sunacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yapılan atamalar Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayınlandı. Politika kurulu üyeliklerine atananlar arasında eski bakan Nihat Zeybekçi, eski milletvekilleri Ahmet Gündoğdu, Necdet Ünüvar, Ayşenur Bahçekapılı ve Burhan Kuzu gibi isimler bulunuyor. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu'nun yanı sıra, Cumhurbaşkanlığı Baş Danışmanlarından Yiğit Bulut, Cemil Ertem, Yavuz Atar, Mustafa Akış, Mehmet Uçum, İbrahim Saraçoğlu ve Şükrü Karatepe gibi isimler de kurul üyeliklerine getirildi. Yazar Cemil Meriç'in kızı Ümit Meriç, sanatçılar Hülya Koçyiğit ve Orhan Gencebay, tarihçi-yazar Murat Bardakçı, yazar İskender Pala, eğitimci Selçuk Pehlivanoğlu, Bilkent Üniversitesi Rektörü Abdullah Atalar da kurul üyeliğine atandı.  

İlgili Haberler
Bülent Arınç, Saray'dan ne kadar maaş alacak?TÜBİTAK’ta dikkat çeken atamalarCumhurbaşkanlığı Politika Kurulu üyeleri Çankaya Köşkü'nü kullanacakEski vekillere talih kuşu!
  • Yorumlar 21
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.