Prizren'de Atatürk'ü anmak...

A+A-
Mustafa ERKAL

“Atatürk’ü Anma Haftası” dolayısıyla Kosova’nın Prizren şehrinde bu satırları kaleme alıyoruz. Prizren ses Bayrağımız Dünya dili Türkçenin konuşulduğu bir Türk şehridir. Her tarafımızda Osmanlı’dan kalma eserlerle tanışıyoruz. Bu bizim Prizren’e dördüncü gelişimiz... Filizler, Doğru Yol ve Türk Öğretmenler Derneği ile Esnaf kuruluşu önemli hizmetler yapıyor. Bilhassa “Filizler” ön planda yer alıyor.
Atatürk’ü Anma Haftası için Aydınlar Ocağı heyetinin yanı sıra; Ankara Altındağ Halk Eğitimi Merkezi mensupları, halk oyunları grubu haftaya ayrı bir renk katmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin böyle fedakar ve vefalı evlatları da var; hem de fazlasıyla... Öyle görünüyor ki Türkiye karanlığını, moral bozukluğunu Balkan Türklüğü ile aşacaktır.
Türkçenin konuşulduğu her yer kültürel anlamda vatandan bir parçadır diyen, kendini Türk olarak hisseden herkesin Hocası Prof. Dr. Muharrem Ergin’i ve diğerlerini, Prof. Dr. İbrahim Kafesoğlu gibi bir dev ilim adamını, idealist insan Prof. Dr. Necmettin Hacıeminoğlu’nu, Prof. Dr. Mehmet Eröz’ü de bu vesile ile rahmetle ve saygıyla anarız. Onlar da sanki bizimleydi.
Prizren’i ziyaret eden Türk Başbakanı burada Türkiyeli Başbakan veya T.C.’ye vatandaşlık bağı ile bağlı olanların Başbakanı olarak karşılanmadı. Türkiye’de yaptığımız yanlışları dışarıda fark edebilsek... Açılımı ve demokratikleşme diye sergilediğimiz gaflet örnekleri ülkeyi rayından çıkarıyor. Kültür coğrafyamızda tesirliliğimizi azaltıyor. Kosova’da Türkçeyi savunurken Ankara’da içeriden ve dışarıdan şımartılmış siyaset maskaraları, TBMM mahkemelerinde ve grupta Kürtçe konuşmayı marifet sayıyorlar.
Keşke sayın Başbakan hiç olmazsa yurt dışında milli kimliğe sahip çıkarak davet edildiği önemli Türk derneklerini ziyaret edebilseydi. Türklere uygulanan eritme örneklerini görebilse ve etrafındaki çemberi aşabilseydi. AB’nin Bulgaristan’a yüklediği Türkiye’yi Avrupa’dan tecrit etme, ulaşımda uygulanan zorlukları kendisine anlatabilseydi. Kara yolu ile, Türk malları ve insanlarımızın Avrupa’ya ulaşabilmeleri Bulgar zulmü altındadır. Vize 60 Euro’dur. Yunanistan’daki yumuşamaya karşılık Bulgaristan’daki sertleşme dikkat çekiyor.. Bir çok alanda AB maalesef Bulgaristan’ı Türkiye’ye karşı kullanıyor. THY, turistik bölgelere uyguladığı indirimleri Türk bölgeleri için neden düşünemez?
Sayın Başbakan Balkanlarda, Kosova’da tarihi eserlere sahip çıktıklarını hep ifade ediyor. Bu güzel de Türkçe ve Türk kimliğine açılmış örtülü savaşa, insanlarımızın eritilmesine ne demeli? Kosova’da herkesin kardeşçe yaşaması herkesin çıkarınadır. Ancak Türk nüfusunun artan işsizliği nasıl önlenecektir? Arnavutça bilmeyenler işe alınmıyor. Türk bankası TEB’de durum farklı mı? Kosova’da kapalı fabrikalar ve kamu alanları ona buna peşkeş çekilmese Kosova ayağa kalkar. İstihdam yaratan ayakkabı fabrikası şimdi alışveriş merkezi olmuş...
Atatürk’ü Anma Haftası dolayısıyla çok değişik ve zengin faaliyetler yapıldı. Belediye sarayında yapılan açık oturuma Prof. Dr. İbrahim Öztek, İlahiyatçı Ahmet Tekin, Özcan Pehlivanoğlu ve bendeniz katıldık.
Milli Mücadele’yi içine sindiremeyenlerin torunları bugün Cumhuriyeti reddederek Türk düşmanlığı yapıyor. Amaç Türkiye’nin siyasi ve kültürel etkinliğini zayıflatmaktır. Toplantılara katılmada görünen yoğunluk, heyecan ve kararlılık Anadolu’ya da yansıyabilse... Etnik ayrımcılık ve taassup aşılabilse... Milli egemenliğe iç ve dış ortak aranmasa... Türkiyelilik soytarılığı artık terk edilebilse... Türkiye’ye ısrarla neleri tartıştırıyorlar, oysa gerçekler neler?
Faaliyetlere askeri birliğinin katkısı büyük... Herkese yönelik güzel hizmetlerde askerin imzası var ve sürüyor. Filizler Derneği’ni ve Başkanı Ferhat Derviş’i ve omuz verenleri, Ankara Altındağ Halk Eğitimi Merkezi’nin değerli mensuplarını ve gözbebeğimiz gençleri tebrik ediyoruz.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları