Prof. Dr. Güner Sönmez korona merak edilenleri yanıtladı. Virüse karşı vitamin kullanılmalı mı. İkinci kez korona bulaşır mı.

Prof. Dr. Güner Sönmez korona merak edilenleri yanıtladı. Virüse karşı vitamin kullanılmalı mı. İkinci kez korona bulaşır mı.
Prof. Dr. Güner Sönmez, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda korona virüs hakkında en çok merak edilen soruları yanıtladı. Prof. Dr. Sönmez, milyonların merak edip de yanıt bulamadığı cevapları tek tek takipçileriyle paylaştı. Sönmez, “Virüse karşı vitamin kullanılmalı mı?”, “İkinci kez korona bulaşır mı?” sorularını da yanıt verdi.

Korona virüs salgını tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de artış göstermeye devam ediyor. Türk bilim insanı Prof. Dr. Güner Sönmez, korona virüs salgını ve tedavisine dair tüm merak edilen soruları tek tek yanıtladı.

KORONA VİRÜSE KARŞI VİTAMİN KULLANILMALI MI?

“Korona virüse karşı vitamin kullanayım mı?” sorusuna yanıt veren Prof. Dr. Güner Sönmez, “Sağlıklı besleniyorsanız gerek yok. Sonbahar- Kış gibi güneşsiz mevsimlerde D vitamini eksikliği olabilir. D vitamini eksikliğinin hastalığı ağırlaştırdığına dair yayın var. Doktorunuza danışarak idame D vitamini alabilirsiniz” dedi.

“Herkesin merak ettiği ve korona virüslü biriyle temas ettim. Hemen bulaştırıcı olur muyum?” şeklindeki en çok sorulan bir soruya da yanıt veren Prof. Dr. Sönmez, “Hayır. Enfekte olsanız da; semptomlar başladıktan 1-2 gün önce ve 6-7 gün sonra bulaştırırsınız. En yoğun bulaştırma, belirtiler başladıktan sonraki 5 gündür” yanıtını verdi.

KORONALI BİRİYLE TEMASTA HEMEN BULAŞTIRICI OLUNUR MU?

Korona virüslü biriyle temas ettiğim de hemen bulaştırıcı olunmayacağını kaydeden Sönmez, “Hayır. Enfekte olsanız da; semptomlar başladıktan 1-2 gün önce ve 6-7 gün sonra bulaştırırsınız. En yoğun bulaştırma, belirtiler başladıktan sonraki 5 gündür” dedi.

“KORUNUN AMA ÇOK TEDİRGİN OLMAYIN”

Prof. Dr. Güner Sönmez, “Hastalığı atlattım ama şikâyetlerimin bir kısmı devam ediyor?” şeklindeki bir soruyu ise, “Korunun ama çok tedirgin olmayın. 2. Enfeksiyon mümkün ama sayı çok değil. Hastalığı geçirenlerde oluşan bağışıklık yanıtının, 6-8 ay ağır hastalıktan koruyacağı düşünülüyor. Kişisel farklılıklar mümkün” diye yanıtladı.

guner.jpgguner1.jpgguner2.jpg

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58