Prof. Dr. Mehmet Ceyhan halkın çoğu bunu bilmiyor diyerek korona ile bağlantılı hastalığı açıkladı

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan halkın çoğu bunu bilmiyor diyerek korona ile bağlantılı hastalığı açıkladı
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, korona virüs salgınına karşı bir uyarıda daha bulundu. Korona virüs kaynaklı genellikle çocuklarda görülen Multisistem İnflamatuar Sendromu’na karşı uyarıda bulunarak, “hmal etmeden doktora başvurun” tavsiyesinde bulundu.

Yeni Şafak yazarı Mehmet Acet, Multisistem İnflamatuar Sendromu yaşayan bir çocuğu örnek göstererek Mehmet Ceyhan ile konuştuklarını kaleme aldı. Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi, Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, korona virüs kaynaklı genellikle çocuklarda görülen Multisistem İnflamatuar Sendromu’na karşı uyardı.

Korona virüsün bulaşmasından 2-4 hafta sonra aniden bağışıklık sisteminin cevabıyla başladığını söyleyen Prof. Ceyhan, “Deride döküntüler, kızarıklık, sonra soyulma. Arkasından karın ağrısı, bazı kalp bulguları. Bu dönemde özellikle deride kızarıklık döküntü, soyulma, karın ağrısı, yüksek ateşle seyreden bir tablo görürlerse ihmal etmeden çocuk hekimine götürmeleri lazım” dedi.

"HALKIN ÇOĞU BİLMİYOR"

Halkın çoğunun bilmediği ancak giderek artan bir durumun olduğunu belirten Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Halkın çoğunun bilmediği ama giderek artan bir durum bu. Kovid’in sık olduğu dönemlerde çıkıyor ve oldukça ciddi bir hastalık. Uyguladığımız tedavi yöntemiyle çok iyi sonuç aldık, hiç kaybımız olmadı. Bizim 34 hastamız oldu temmuzdan bu yana” dedi.

Aileleri ihmal etmeden doktora götürmeleri konusunda tavsiyelerde bulunan Ceyhan, “2-4 hafta geçtikten sonra aniden bağışıklık sisteminin cevabıyla başlıyor. Deride döküntüler, kızarıklık, sonra soyulma. Arkasından karın ağrısı, bazı kalp bulguları. Bu dönemde özellikle deride kızarıklık döküntü, soyulma, karın ağrısı, yüksek ateşle seyreden bir tablo görürlerse ihmal etmeden çocuk hekimine götürmeleri lazım” dedi.

Ceyhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hastalıkla ilgili şu anda tedavi etme imkânımız oldukça yüksek. İlaçları var, tedavi imkânları var. O yüzden aileler ihmal etmeden götürmeleri lazım”

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş