2 Temmuz 2022 Cumartesi
İstanbul Hava durumu İstanbul 26°C
Doviz verileri
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN

Prof. Dr. Tufan Tükek “En çarpıcı bulgu” diyerek açıkladı. Hastalığı atlatsanız bile bunları aylarca yaşayacaksınız

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'nde Nisan ayında açılan 'Covid-19 Hastaları İzlem Merkezi'nde önemli veriler alınmaya başlandı. İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, 8 ayda 2 binin üzerinde kişinin takibi sonucu ulaşılan verilere göre hastalığı ağır geçirenlerde rastlanan yeni bulgulara rastlandığını açıkladı.

Haber Giriş: 2 Aralık 2020 Çarşamba - 12:55
Son Güncelleme: 3 Aralık 2020 Perşembe - 00:12
Takip Et

Prof. Dr. Tufan Tükek “En çarpıcı bulgu”  diyerek açıkladı. Hastalığı atlatsanız bile bunları aylarca yaşayacaksınız
+
Aa
-

DHA'da yer alan habere göre, 8 ayda 2 binin üzerinde hastanın takibini yaptıklarını ifade eden  İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, 6 aylık verilerden elde etikleri yeni bulguların olduğunu açıkladı.

HASTALAR GÜN GÜN İZLENDİ

İstanbul Tıp Fakültesi'nde 28 Nisan'da "Covıd-19 Hastaları İzlem Merkezi" açıldı. Türkiye'de ve dünyada bir ilk olduğu belirtilen merkezde korona virüsü ağır geçirmiş ve geçirdikten sonra takibe alınması gereken hastalar gün gün izlendi. Hastalarda, taburcu olduktan sonraki 1, 3, 6, 9 ve 12'nci aylarda meydana gelecek bazı problemleri tespit etmek için kurulan merkez, korona virüsün bilinmeyen pek çok yanını ve hastalar üzerindeki etkilerini gözler önüne sermek için büyük rol oynadı.

"EN ÇOK GÖZE ÇARPAN BULGU AKCİĞERLERDE OLUŞAN PIHTI"

Bunlar içinde hastaneye yatmış olup, ağır pnömoni geçiren hastalar ayrıca değerlendirildi diyen Prof. Dr. Tufan Tükek, "Burada en çok gözümüze çarpan bulgu, bu hastaların bir kısmında akciğer damarlarında bir pıhtı oluşmasıydı. Yani pıhtı atması değil, pıhtının kendisinin bu damarlar içinde oluşması ki bu da aslında korona hastalığının gözlemlediğimiz yeni bir bulgu. Bu pıhtı başka yerden gelmiyor bizim tahminimize göre, pıhtının kendisi akciğer damarlarında oluşuyor. Buna trombüs diyoruz. Muhtemelen bu çabuk yorulmalar ve efor kapasitesindeki azalmalar buna bağlı olarak çıkabilir. Yine uzun vadede akciğerdeki basınç yükselmesi tablosunun ortaya çıkması ilerleyen dönemlerde ortaya çıkabilir" dedi.

e240768baf28c5dcbd8a4fb4933314ae.jpg

"HASTALIĞIN ETKİSİ HALA DEVAM EDİYOR"

İzledikleri bazı hastalarda halsizlik, çabuk yorulma ve efor kapasitesindeki azalmanın ciddi boyutta devam ettiğinin altını çizen Prof. Dr. Tükek, "Aşağı-yukarı 8 ay oldu bu merkezi açalı ve ilk 3 aylık verilerin ardından, 6 aylık verileri de burada inceleme fırsatı bulduk. Burada Covid-19 geçirip takip edilen hastalarda ne gibi semptomların devam ettiği ya da hangi semptomların ortaya çıktığı önemliydi bizim için. Burada gözlemlediğimiz aslında, koronanın en çok semptom olarak ortaya çıkan halsizlik, yorgunluk, boğaz ağrısı, ishal ve koku kaybı gibi şikayetler içerisinde ishal şikayetinin çok çabuk ortadan kalktığı, koku almanın birkaç ay içinde tekrar yerine geldiği ancak çabuk yorulma ve halsizlik şikayetinin 6 aydan beri bazı hastalarımızda devam ettiğini gözlemledik. Özellikle efor kapasitesindeki azalma bazı hastalarımızda ciddi boyutta devam etmekteydi ki, bunlar daha çok ağır Covid-19 geçiren kişiler. Ayakta, hafif geçirenlerde bu kadar ciddi bir nefes darlığı ve halsizlik şikayeti olmuyor" diye konuştu.

6d2c72a47c75b430b6ae9dde03436887-1.jpg

"TİROİD BOZUKLUKLARI DA GÖRÜLMEYE BAŞLANDI"

6. ay verilerine bakıldığında tiroid bozuklukları yaşayan hastaların sayısının giderek arttığını dile getiren Tufan Tükek, "Son zamanlarda tiroid fonksiyonlarıyla alakalı bozukluklar görmeye başladık. Özellikle bu izlem merkezine gelen hastaların tiroidlerinin fazla ya da az çalıştığı şeklinde fonksiyon bozuklukları olduğunu gördük. Bu da aslında önemli bir bulgu. Bunu zaten 3. Ayda da söylemiştik ama 6. Aya geldiğimizde bunun arttığını  ve artarak devam ettiğini gözlemliyoruz. Zaten böyle viral hastalıklar, bu tarz problemlerin de başlangıcını oluşturuyor, tetik çekiyor ve onun sonucu olarak da bu tip problemler ortaya çıkabiliyor." diye ekledi.

5f48dc3df0ab86f71deeec029ce41a33.jpg

"KORONA BENDE UNUTKANLIK YAPTI"

Nisan ayında tedavisini evde gören 35 yaşındaki hasta Gülden Yılmaz "Ben koku almıyordum, tat duyum da kaybolmaya başlamıştı. Korona olduğumu öğrendim ve tedavi oldum. Atlattıktan sonra izlem merkezine 3 kez çağırıldım. Bu 3. gelişim.  Doktorlarla bilgi alışverişi yapıyoruz. Her şeye bakıyorlar. Hala halsizlik ve boğazda hırıltı var. Yapacağım bazı şeyleri unutuyorum. Doktor bazı tahlil sonuçlarımın çıkmasını bekliyor. Ona göre değerlendirme yapacak" dedi.

4652e23b3377c8fb20df718a91abf0d3.jpg

"HALA SIRTIM VE KEMİKLERİM AĞRIYOR"

Ekim ayında taburcu olduktan sonra izlem merkezindeki ilk randevusuna gelen Bülent Çiftkaya, "13 günlük bir hastaneye yatış sürecim oldu. Daha sonra taburcu olduktan sonra ilaç ve iğneyle devam ettim tedavime. 30 gün sonra korona izleme merkezine gelmem söylenmişti. Bugün randevuma geldim. Ciğer tomografim çekildi, kan tahlilleri yapıldı. Bunların sonucuna tekrar bakılacak. Sanırım izlemek için tekrar çağıracaklar. Gayet güzel bir sistem. Bizden sonraki hastalara da ışık tutacaktır. Biz de tedavimizin neresinde olduğumuzu görüyoruz çünkü ben şu anda hala nefes almakta zorlanıyorum, hala bazen sırtımda ve kemiklerimde ağrı oluyor" ifadelerini kullandı. 

b2fbc07d93b3a2486227e2838ba160c0.jpg

 

 

 

HABERE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

İstanbul Personel Yönetim AŞ. 12 işçi alacak
İstanbul Personel Yönetim AŞ. 12 işçi alacak
İstanbul Personel Yönetim AŞ. 12 işçi alacak
Çay bahçesinde ağaç devrildi: 2 yaralı
Çay bahçesinde ağaç devrildi: 2 yaralı
Çay bahçesinde ağaç devrildi: 2 yaralı
Kazımcan resmen Galatasaray'da
Kazımcan resmen Galatasaray'da
Kazımcan resmen Galatasaray'da
Denizcilik ve Kabotaj Bayramı için köprüler aydınlatıldı
Denizcilik ve Kabotaj Bayramı için köprüler aydınlatıldı
Denizcilik ve Kabotaj Bayramı için köprüler aydınlatıldı
Erzincan merkezli IŞİD operasyonu: 6 tutuklama
Erzincan merkezli IŞİD operasyonu: 6 tutuklama
Erzincan merkezli IŞİD operasyonu: 6 tutuklama
İran'da 6,1 büyüklüğünde deprem
İran'da 6,1 büyüklüğünde deprem
İran'da 6,1 büyüklüğünde deprem
TBMM tatile girdi
TBMM tatile girdi
TBMM tatile girdi