Proje okullarına tepki büyüyor

Proje okullarına tepki büyüyor
Proje okullarına tepki büyüyor... İstanbul İl Milli Eğitim binası önünde bir araya gelen veliler basın açıklaması yaptı.

Proje okullarında öğrenim gören öğrencilerin velileri, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün önünde toplanarak bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın proje okul uygulamasının keyfi ve hukuksuz olduğunu belirten veliler, “Keyfi, çünkü amacı belirsiz. Bilimsel ve pedagojik hiçbir karşılığı yok. ‘Proje okulu’ derken ne kastedildiğine ne amaçlandığına dair hiçbir açıklama yapılmadı. Aynı okulda sekiz yılını dolduran öğretmen hangi gerekliliklerle yer değişikliğine zorlanıyor? Gelen öğretmen hangi kritere göre seçiliyor?” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZ İÇİN SON DERECE ENDİŞELİYİZ”

Eğitim öğretim yılı başladıktan sonra gündeme gelen bu kargaşa yüzünden okullarda üç haftadır sağlıklı ders yapılamadığına işaret eden veliler, şöyle devam etti: “Çocuklarımızın eğitimi bizzat Milli Eğitim tarafından engelleniyor. Öğretmenlerin topluca gönderilmesi öğrencilerin psikolojisini bozdu. Çocuklarımız için veliler olarak son derece endişeliyiz.”

“HER TÜRLÜ İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ”

Anayasa Mahkemesi tarafından aykırılığı denetlenmekte olan ‘Proje Okulları Yönetmeliği’nin derhal askıya alınması gerektiğini belirten veliler, “Yıllarını mesleğine adamış ve devlet okullarında zor şartlarda çalışan öğeretmenlerimiz güçlendirilmeli, imkanlar çoğaltılmalı. Bizler ülkemizdeki bütün okullar için nitelikli, çağdaş, bilimsel eğitim talep ediyoruz. Eğitim ve öğretimin niteliğini artırıcı her türlü işbirliğine hazırız” diye konuştular.

“LAİK BİLİMSEL EĞİTİM VEREN OKULLARIN KÖKÜ KAZINIYOR”

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş da proje okullara lara itiraz eden velilerle birlikte basın açıklaması yaptı. CHP'li vekil, “Bu ülkede imam ve hatip ihtiyacı varsa, onları yetiştiren yeterli sayıda okul var. Sizin derdiniz, imam ve hatip yetiştirmek değil; çağdaş, laik, bilimsel eğitim veren okulların kökünü kazımak ve onları tasfiye etmektir” dedi.

Yarkadaş, Proje Okullar'ın meclise getirilme amacından koparıldığını belirterek şöyle konuştu:

“AKP iktidarı proje okullar adı altında kendi gerici anlayışını tüm okullara dayatmak istiyor. Dün, bir internet sitesine bir video yansıdı. Kabataş Lisesi'nin müdür yardımcısı, artık her okulun İmam Hatip Okulu olması gerektiğini ve bunun vaktinin geldiğini söylüyor.

Bu pervasızlığın uygulamadaki yansıması, proje okullardır. Proje Okullar iktidar tarafından partimize getirildiğinde, bunun kanun teklifi olarak geçmesi isteniyor ve başarısız okulların eğitim düzeyinin yükseltileceği; çalışmanın bunun için yapıldığı söyleniyordu. Bu kanun teklifi meclise getirildiğinde biz o dönem de itiraz ettik. AKP'nin amacının, laik, çağdaş ve bilimsel eğitim veren okullar ile Atatürkçü, demokrat yurtsever öğretmenleri tasfiye etmek istediğini söyledik.”

AKP'nin en başarılı okulları tasfiye etmeyi amaçladığını belirten Yarkadaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “AKP 2014 yılından beri başladığı bu projeyi devam ettiriyor. 2015 yılında ise bu projeyi hızlandırdı. Başarısız okulları proje okul adı altında yeni bir uygulamaya sokacaklarını söylediler. Şimdi ise, Türkiye'de yapılan tüm sınavlarda en başarılı olan okulları ve öğrencileri hedefe koydular. Bununla da yetinmediler; öğretmenleri sürgün ettiler. Öğrenciler tam dört haftadır, ders göremiyor, dersler boş geçiyor; ders kitapları dağıtılmıyor.”

Basın açıklamasının ardından veliler, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bir dilekçe vererek, okulda eğitimin aksadığını, bu aksamalar nedeniyle kaygılandıklarını belirterek, bilgi istedi.

  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş