PTT’nin itibarı

A+A-
Remzi ÖZDEMİR

Son iki haftada 200 yıllık PTT’nin halkın gözünde nasıl itibarsızlaştığına şahit olduk. Bir genel müdürün  “ben yaptım oldu”  inadı ile plansız ve programsız yapılan işler, Türkiye’nin göz bebeği PTT’yi resmen bitirdi.
Dağıtımdan sonra tebligat ve kayıtsız madde dışındaki tüm gönderiler Şubat ayı itibariyle özel bir şirkete devredildi.
Hazırlıksız ve sorunlu özel şirket işin altından kalkamayınca, sistem daha ilk haftasında çöktü.
Şu anda sorun çok büyük. Gönderiler ya geç teslim ediliyor ya da hiç teslim edilmiyor.
Eğer mektubunuz ya da paketiniz gelmiyorsa sakın ola zavallı dağıtıcıya kızmayınız.
Kızılacak tek kişi, bu 200 yıllık kurumu babasının çiftliği gibi yöneten bir genel müdür.
Ak Parti iktidarı boyunca en çok dejenere olan kurum PTT’dir.
İlk olarak, bugün TRT Genel Müdürü olan İbrahim Şahin, PTT’ye büyük zarar vermiştir. PTT’yi adam ettiğini iddia eden bu yönetici, PTT’nin ilk çivilerini sökendir.
Şimdi başında İbrahim Şahin tarzı bir yönetim anlayışına sahip Osman Tural var. Tural’a kendi personeli her şeyi bilen adam lakabını vermiş.
Çok bildiği için bugün insanlar PTT’nin hizmetinden kaçıp, özel kargolara koşuyor. Türkiye’de sayısı 100’e yaklaşan kargo şirketleri, PTT’nin başarısız yöneticilerinin eseridir.

 

Kanun tanımama

 

PTT Genel Müdürü Osman Tural’ın icraatlarına yönelik tepkiler adeta çığ gibi.
İşte bir PTT çalışanının elektronik postası:
 “PTT Genel Müdürlüğü 17.08.2011 tarih ve 9359 sayılı genelgesi ile teknik personeli, ya bulundukları illerin PTT Merkez Müdürlüklerinde boş bulunan memur kadrolarında (gişelerde) çalışmaya mecbur etmişlerdir, (teknik unvandaki bir kişiyi normal memur normunda çalıştırmak 657 sayılı devlet memurları kanununa göre yasak olmasına rağmen) eğer kabul etmezler ise başka illere resen tayinleri çıkarılmak suretiyle tayinleri çıkartılmıştır. Fakat bu karara, Türk-Haber Sen’in Danıştay’a açmış olduğu dava ile (Esas no: Danıştay 5. daire 2011/6003) yürütmeyi durdurma kararı çıkartılmıştır. Danıştay’ın bu kararı sonunda il içerisinde Merkezlerde gişelerde çalışmak için gönderilen teknik personel yeniden Başmüdürlüklerdeki Yapı ve Teknik İşler Müdürlüklerine çekilmiştir. (Bu karar Danıştay’ın kararı açık olmasına rağmen il dışına resen tayinle gönderilen Teknik Personele uygulanmamıştır.) Yaklaşık 5 ay gibi bir süre Başmüdürlüklerde çalışan Teknik personel şimdi Aralık 2012’de çıkan yeni bir kararla İstanbul-İzmir-Erzurum gibi illere tayinleri çıkartılarak adeta zulme maruz kalmışlardır ve kışın evini barkını, çoluğunu çocuğunu götüremeyen arkadaşlarımız, merkezlerdeki gişelerde çalışmak istiyorum diye imza atmak zorunda bırakılmışlardır. Çok az arkadaşımız -3-5 kişi- sadece il dışına gitmeyi göze alabilmişlerdir. PTT’nin bugünlere gelmesinde (kâr eden bir kurum olması) en büyük katkı payı olan birimlerin başında gelen teknik personele son 2 yıldır büyük bir zulüm uygulanmaktadır.”
Bu olay tek değil.
PTT’ye yönelik o kadar çok eleştiri ve feryat var ki anlatmakla bitmiyor.
PTT ile ilgili yazacağımız çok şey var. Keyfi yönetimle mağdur edilen binlerce PTT
çalışanının hakkını savunmaya devam edeceğiz.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları