PYD'li teröristlerden temizlenen Amarne'den ilk görüntüler

PYD'li teröristlerden temizlenen Amarne'den ilk görüntüler
Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü PKK/PYD'nin elindeki Amarne köyünde kontrolü sağlayan Özgür Suriye Ordusu kuvvetleri, köyün girişinde kontrol noktaları oluşturdu, evlerde arama yaptı.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve koalisyon uçakları tarafından da desteklenen "Fırat Kalkanı Harekatı" sürüyor. Harekat kapsamında ilerleyen ÖSO'ya bağlı güçler,Cerablus bölgesinde 10, Rai bölgesinde ise üç köyü terörist unsurlardan kurtardı.

Cerablus'un güneyindeki Amarne, terör örgütü PKK/PYD unsurlarından kurtarılmasının hemen ardından görüntüledi.

ÖSO kuvvetleri bazı sokaklarda güvenlik noktaları kurdu

Köyün girişinde çatışmalarda zarar gören teröristlere ait araçlar dikkati çekti. PKK/PYD unsurlarınca oluşturulan barikatlar ÖSO'ya bağlık kuvvetler tarafından kaldırıldı. Köydeki birçok evde arama yapan ÖSO kuvvetleri, daha sonra bazı sokaklarda güvenlik noktaları kurdu. Buralarda nöbet tutmaya başlayan ÖSO üyeleri, köye giren araçları kontrol etti. Bazı evlerde arama yapılırken köy sakinleri de sevgi gösterilerinde bulundu. 

ÖSO'ya bağlı güçler, köyde dört teröristi yakaladı. Bunlar arasında Türkiye'den yasa dışı yollardan Suriye'ye geçen iki teröristin de olduğu tespit edildi. Bu teröristlerden birinin 6-7 Ekim 2014'te Kobani (Ayn el Arap) bahanesiyle bölücü terör örgütü yandaşları tarafından düzenlenen ve 30'u aşkın kişinin hayatını kaybettiği eylemlere katıldığı öğrenildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve koalisyon uçakları tarafından da desteklenen "Fırat Kalkanı Harekatı" kapsamında terör örgütü PKK/PYD'nin elindeki Amarne köyü, ÖSO birlikleri tarafından dün kurtarılmıştı. ÖSO'ya bağlı Nurettin Zengi grubunun komutanı Ahmet Genco, teröristlerin çatışmalar sırasında köydeki sivil halkı "kalkan" olarak kullanmaya çalıştığını belirtmiş, "Teröristleri etkisiz hale getirdik, sivil halkı kurtardık" ifadelerini kullanmıştı.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58