Rahim Hoca 15 bin fidan için yardım istiyor Sayın Orgeneral İlker Başbuğ

A+A-
Behiç KILIÇ

Rahim Demirbaş 42 yıl öğretmenlikten sonra emekli oldu; ne yapıyor, fidan dikiyor... 15 bin ağaç dikmiş, köyünün çorak arazilerinde vaha yaratmış bir mübarek kişidir Rahim Hoca..
Geçen hafta Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ ile TEMA’cı Hayrettin Karaca’nın  “etkinlikleri” gazetelerdeydi.. Bu haber, şu sıralar başı sıkışık olan Rahim Hoca’yı umutlandırmış, Komutan dahil “büyüklerden” kendisine bir yardım eli diliyor. (Daha doğrusu kendisine değil de diktiği fidanlara.) İşin detayını onun bana yazdıklarını özetleyerek size sunuyorum;
“Ben emekli Öğretmen Rahim Demirbaş. 1969’da başlayan bir düşünce, 1998’de eyleme geçti. Yüzlerce dekarlık traktörün süremediği, insanın bile zor gezdiği, erozyonun canına okuduğu kuş uçmaz kervan geçmez topraklarda insanımızın örnek alabileceği bir vaha oluşmaya başladı. Bütün birikimimi buraya harcadım. 11,5  yıldır kimseden hiçbir destek almadım, almak da istemedim. Bu güzel ülkeme her şeyimi feda etmeyi düşündüm. Acaba bir örnek model oluşturabilir miyim diye uğraştım. Köylüsü, kentlisi, okumuşu- cahili elini taşın altına sokup bir şeyler yapmalıyız.
Bu yıl yine çeşitli türde 4500 fidan daha diktim. Böylece fidanlarımın sayısı 15.000’e ulaştı. Sıkıntım bir türlü bitmiyor. Bu yıl diktiğim fidanları birikimim kalmadığı için evimi ipotek ederek kredi temin edip aldım. Şimdi de sulayabilmem için 15 km’lik damlama borusuna ihtiyaç var. Mutlaka bu  boruların temin edilmesi gerekir. Eğer bu boruları temin edemezsem, fidanlar çok fazla fire verecek. Bu boruları bir boru fabrikasının veya anlayışlı birisinin temin etmesi gerekir. Ücretini makul bir zaman içerisinde geriye ödeyebilirim. Bunu söylerken de utanıyorum. Tesellim; bakıyorum koskoca fabrikalar, şirketler yardım çağırısında bulunuyor.
Karşılıksız yardım filan istediğim sanılmasın. Benim 105 yaşında rahmetli olan bir dayım vardı da “ Yavrum el adama iki zeytin tanesi verir de zeytin yağı almak için arkana huni tutar derdi” .. Belki anlayışlı birine ulaşırız.!
Rahim Demirbaş 0 505 753 92 92 Konya Ereğli’nin Beyören köyü. Çalışmalarımı Ereğli Orman fidanlığı yetkililerinden soruşturabilirsiniz.
 Not: Sadece boru istiyorum..”
Hoca ve fidanları karşılık bulacaktır inancı ile arz!..

Sinan abi takipte...
Akaryakıt alanlara verilen hediyeler, hem tüketiciyi hem bayii üzüyor.
Bayilerinin dertlerini dile getiren Atıf Ketenci, “Dağıtım şirketlerinde promosyon ürünleri dağıtıcıları mağdur ettiği gibi tüketicileri de zor durumda bırakıyor. Hediye kalmayınca tüketiciye vaat edilen verilmiyor ve bayilerle tüketici karşı karşıya geliyor..” diye yakınıyor
Özel Tüketim Vergisi konusuna da değinen Ketenci, “Bazı sektörlerde ÖTV indirildi ve piyasaya canlılık geldi. Akaryakıtta uygulanacak 3 aylık ÖTV indirimi de sektöre büyük katkı yapacaktır. İndirimin kaçakçılığı önleyeceğini düşünüyorum”  görüşünde...

14,5 milyar
dolarlık çöp!..
Cep telefonu sektörünün önde gelen iş adamlarından Murat Dursun’dan dinlediklerimle şapkam uçtu..! 2006 yılına kadar  ithal edilen cep telefonları artık kullanılmıyor ve bunlar için harcanan para toplam 14,5 milyar dolar!.. Dursun’un önerileri oldukça akılcı, şöyle diyor; “KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e çekilmesi gerekiyor. Kullanılmayacak cep telefonlarının modifiye edilerek ihraç edilmesi de israfı önleyecektir. Kullanılmış cihazların yetkilendirilmiş noktalarda toplanması sağlanmalı.. Bu  cihazların ihraç edilmesinin önü açılmalı.”
l Nevzat Demir: (Otomotiv sektörünün aldığı KDV ve ÖTV desteğine atıfta bulunarak) Dünya piyasalarında çelik fiyatları 1500 dolardan 500 dolara düştü, petrolün varili 50 dolardan işlem gördü. Otomotiv üretiminde maliyetler azaldı.. Hammadde dolar bazında -yüzde 300- düşecek, kur yüzde kırk   artınca destek isteyeceksin. Yok böyle birşey ‘sen hangi hakla benim devletimden KDV ve ÖTV indirimi istersin’ diyerek otomotiv üreticilerini payladı..

Yazarın Diğer Yazıları