Ramazan köşesi (15.gün)

Ramazan köşesi (15.gün)

GÜNÜN DUASI

Allah'ım! Kesin imandan sonra şüpheye düşmekten Sana sığınırım. Şeytanlara yakın olmaktan sana sığınırım ve din gününün azabından sana sığınırım. (İbn Ebî Şeybe, "Dua", 1, No: 29135)

ORUÇ İLMİHALİ

Orucun hikmetleri

Oruç, sadece iştah ve şehveti dizginlemek değildir, ayrıca dilini kötü ve çirkin söz söylemekten korumaktır.

Oruçlu cahillik edip kötü söz söyleyemez, kavga edemez, etmemelidir. Birisi sataşsa bile oruçlu Müslüman buna karşılık vermemelidir. Nitekim Peygamberimiz bu hususa şöyle işeret etmiştir:

"Oruç sadece yemeyi ve içmeyi terk etmekten ibaret değildir. Aynı zamanda oruç, çirkin, kötü ve kaba sözlerden uzak durmaktır. Eğer (oruç bulunduğun sırada) birisi sana sataşır, sövüp sayar, bağırıp çağırır, kaba ve çirkin davranırsa, ona 'ben oruçluyum, ben oruçluyum' de." (Münzirî, II, 148, No:4)

Kişiyi haram ve kötülüklerden korumayan oruç amacına ulaşmamış demektir. Peygamberimiz bu hususu şöyle dile getirmiştir:

"Kim yalan sözü ve yalan ile iş yapmayı bırakmazsa Allah'ın onun yemesini ve içmesini terk etmesine ihtiyacı yoktur" (Buhârî, "Savm", 8; Ebû Dâvûd, "Savm", 25; Tirmizî, "Savm", 16; İbn Mâce, 21)

Hadis, orucun gayesinin insanın edep ve ahlakını iyileştirmek, onu kötülük ve haramlardan korumak olduğunu ifade etmektedir. Böyle bir oruçtan istenilen sevap da elde edilemez. Nitekim Peygamberimiz (s.a.s.), "Nice oruç tutanlar vardır ki onların oruçtan nasipleri sadece aç (ve susuz) kalmalarıdır. Nice geceleri namaz kılanlar vardır ki onların namazdan nasipleri sadece uykusuz kalmaktır" (İbn Mâce, 21) buyurmuştur. Dolayısıyla oruç tutan insan; yalan, yalancı şahitlik, gıybet, iftira, hile, aldatma, kötü söz ve benzeri davranışlardan uzak, iş ve işlemlerinde, söz ve sözleşmelerinde, alım ve satımlarında dürüst ve dosdoğru olmalıdır.

BİR HADİS

Allahım sen affedicisin, cömertsin, affetmeyi seversin, beni de affet.

(Al-Tirmidhi, "De'avât",89)

BİR AYET

"Allah, Meryem oğlu Mesih'in ta ken­disidir" diyenler kesinlikle kâfir oldular. Halbuki Mesih onlara şöyle demişti: "Ey İsrâiloğulları! Benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah'a ibâdet edin. Kim Allah'a şirk koşarsa, Allah ona Cennet'i haram kılar ve onun varacağı yer Cehennem'dir. Zâlimlerin ise hiçbir yardımcısı yoktur."  (Mâide 5/72).

MERAK ETTİKLERİNİZ

Uçakla seyahat eden oruçlu kişi iftarını nereye göre yapar?

Seyahate çıkan kişilerin, imsak ve iftarları o anda bulundukları yere göre yapmaları gerekir. Uçakla seyahat eden oruçlu kişiler de, uçuş esnasında uçağın üzerinde bulunduğu yere göre imsak ve iftar yapmalıdırlar. Ancak çok hızlı uçaklarla kıtalar arası yolculuk yapılması durumunda, imsak ile iftar arasında süre, anormal ölçüde kısa veya uzun olabilmektedir. Bu durumda, yolculuk yapacak kişi orucunu kazaya bırakabilir. Ancak oruca başlamış ise, bir takdir yaparak (mesela oruç tutmaya başladığı yerin akşam vaktinde) iftar edebilir.

RAMAZAN MUTFAĞI

Kadir Usta'nın

Ramazan menüsü

Havuçlu pilav

Lahana çorbası * Kuzu incik * Havuçlu Pilav

* Göbek salata * Damla sakızlı muhallebi

MALZEME:

2 adet havuç * 2 su bardağı pirinç

* 100 gram tereyağı * 1 adet kesme şeker

* 1 çay kaşığı tuz * 1 adet tavuk bulyon

YAPILIŞI:

Pirinci 1 saat önceden sıcak tuzlu suda bekletin. Bu sırada havuçları rendeleyin ve teflon tencerede erittiğiniz tereyağında kavurun. Pirinci süzdükten sonra havuçların içine ekleyin. Üzerine, tuz, şeker ve tavuk bulyonu da ekledikten sonra 5 dakika daha kavurun. 2 bardak su ilave ederek kısık ateşte pişirin. Kıvamına gelince ateşten indirin.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş