Ramazan Köşesi (20.gün)

Ramazan Köşesi (20.gün)

GÜNÜN DUASI

***

Ey Rabbimiz! Senden mağfiretini, her türlü günahtan korunmayı, her türlü iyiliği kazanmayı, cennet ve Cemal'inle şereflenmeyi ve cehennemden kurtuluşu dileriz.

FİTRENİN ÖNEMİ

***

Nedir, nasıl verilir?

Ramazan ayı içinde verilen, miktarı belirli sadaka, fıtır sadakası, halk arasında fitre olarak tanımlanmaktadır. Mübarek ramazan ayının üçte ikisini idrak ettik. Fitre Ramazan ayına özgü bir yardımlaşmadır. Ramazan orucunu bilhakkın tutma şerefine nail olan müminlerin, başta muhtaç olan yakınları, komşuları ve ihtiyaç sahiplerine verdikleri sadakadır. Genelde bayramın ilk günü verilirse de bayram öncesi verilip bayram alış verişi yapmalarına katkıda bulunmak, ayrı bir sevinç kaynağıdır.

Bu kısa hatırlatmanın ardından, Diyanet İşleri Başkanlığı sitesinden aldığımız fitre ile ilgili bilgileri aktarmak istiyoruz...

Halk arasında fitre diye bilinen fıtır sadakası (sadaka-i fıtır); insan olarak yaratılmanın ve Ramazan orucunu tutup bayrama ulaşmanın bir şükrü olarak; dinen zengin olup Ramazan ayının sonuna yetişen müslümanın, belirli kimselere vermesi vacip olan bir sadakadır (Nevevî, el-Mecmû', VI, 103-105). Vacip oluşu, sünnetle sabittir (Buhârî, Zekât, 70-78; Müslim, Zekât, 12-16; Ebû Dâvûd, Zekât, 18; İbn Mâce, Zekât, 21).

Kişi, kendisinin ve küçük çocuklarının fitrelerini vermekle yükümlüdür. Hz. Peygamber, köle-hür, büyük-küçük, kadın-erkek her müslümana fitrenin gerektiğini ifade etmiştir (Ebû Dâvûd, Zekât, 20).

Fıtır sadakasının vacip olma zamanı Ramazan bayramının birinci günü olmakla birlikte, bayramdan önce de verilebilir. Hatta bu daha faziletlidir. Bununla birlikte, bayram günü veya daha sonra da verilebilir. Ancak, bayram namazından önce verilmesi müstehap kabul edilmiştir.

Şâfiî mezhebinde ise; fitreyi, meşru bir mazeret bulunmadıkça bayramın birinci gününün gün batımından sonraya bırakmak haramdır. Fitreyi Ramazan'ın ilk günlerinde vermek de caizdir (Nevevî, el-Mecmû', VI, 128). (Devam edecek)

BİR HADİS

Her kim sabah namazını kılarsa o kimse Allah'ın

koruması altındadır." (Müslim, Mesâcid, 262.)

***

BİR AYET

Sabret! Çünkü Allah iyilik edenlerin mükafatını zayi etmez. (Hûd, 11/115)

MERAK ETTİKLERİNİZ

***

Ensâr

Sözlükte "yardımcılar" anlamına gelen ensâr; "nasîr" veya "nâsır" kelimesinin çoğuludur. Terim olarak; dinleri uğruna Mekke'den Medine'ye hicret eden Hz. Muhammed (a.s.)'i ve ashabını Medine'ye kabul eden ve onlara her türlü yardımı yapan Medineli müslümanlara denir. Ensâr kavramı Kur'ân'da iki âyette geçmiş; Allah'ın muhacirlerle birlikte ensârdan razı olduğu, onlar için cennetler hazırladığı (Tevbe, 9/100) onları bağışladığı (Tevbe, 9/117); ensârın muhacirleri sevdiği, onları kendilerine tercih ettikleri (Haşr, 59/9), malları ve canlarıyla Allah yolunda cihad ettikleri (Enfâl, 8/72) bildirilmiştir. Hz. Muhammed (a.s.) Medine'ye göç eden Mekkeli müslümanlarla ensârı birbirlerine kardeş yapmıştır.

***

Bu sayfanın hazırlanmasında Diyanet İşleri

Başkanlığı yayınlarından faydalanılmıştır.

***

RAMAZAN MUTFAĞI

Kadir Usta'nın

Ramazan menüsü

Aşure çorbası

* Aşure çorbası * İzmir köfte *Bulgur pilavı

* Baklava* Cacık

MALZEME:

* 1 kase haşlanmış buğday * 1 çay bardağı

haşlanmış nohut, * 1 çay bardağı haşlanmış

fasülye *2 çorba kaşığı haşlanmış pirinç

* 1 lt. süt * 1 lt. su * 1 çorba kaşığı tereyağı

* 1 demet taze nane

YAPILIŞI:

Daha önceden hazırladığınız haşlanmış buğday, haşlanmış nohut,

haşlanmış fasülye ve 2 çorba kaşığı pirinci tencereye aktarın. Sonra bu karışımı, üzerine 1 lt su ekleyerek kaynatın. Çorba kaynadığı

zaman üzerine 1 lt süt ilave edin. Çorba piştikten sonra servis tabağına

alın. Bir tavada 1 çorba kaşığı tereyağını erittikten sonra üzerine ekleyin.

Taze nane ile süsleyerek sıcak sıcak servis yapın.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.