Ramazan Köşesi (23.gün)

Ramazan Köşesi (23.gün)

Ey Rabbimiz! Peygamberimizin yanında cennete

girmeyi, mübarek Cemalini görmeyi,

Senin dostlarınla komşu olmayı ve

en büyük makam olan rızana ulaşmayı

bize nasib eyle.

FİTRENİN ÖNEMİ

***

Vaktinde ödenmeyen fıtır sadakası borcu nasıl ödenir?

Bütün ibadetlerde olduğu gibi sadaka-i fıtır yükümlülüğü de geciktirilmeyip zamanında yerine getirilmelidir. Bununla birlikte zamanında ödenmemişse, bu fitrelerin mümkün olan ilk fırsatta ödenmesi gerekir.

Fitre yükümlülüğü, İmam Şâfiî, Ahmed b. Hanbel ve bir rivayette İmam Mâlik'e göre Ramazan'ın son günü güneşin batmasıyla, Ebû Hanîfe'ye ve diğer bazı müctehid imamlara göre ise bayram günü tan yerinin ağarmasıyla gerçekleşir. Böyle olmakla birlikte fitre Ramazan ayı içinde de verilebilir. Hatta fakirlerin bayram ihtiyaçlarını karşılamaları için, bayramdan önce verilmesi daha iyidir. Ancak bayram sabahına kadar sadaka-i fıtır verilmemiş ise, bayram günlerinde ödenmesi gerekir. Zamanında ödenmeyip sonraya kalan fitreler ise, mümkün olan ilk fırsatta ödenmelidir (İbn Âbidîn, Reddü'l-muhtâr, III, 312, 322).

Şâfiî mezhebinde fitreyi, Ramazan'ın ilk günlerinde vermek caiz; meşru bir mazeret bulunmadıkça bayramın birinci gününün gün batımından sonraya ertelemek ise haramdır (Nevevî, el-Mecmû', VI, 128).

Fakihlerin çoğunluğuna göre fitrenin ödenmesinin bayramdan sonraya bırakılması mekruh olmakla birlikte yapılan ödeme kaza değil edadır. Bazı fakihler ise fitreyi bayram sonrasına bırakmayı haram sayar ve yapılan ödemeyi kaza olarak nitelendirir (Cezîrî, el-Mezâhibü'l-erbe'a, I, 570).

BİR HADİS

+++++

Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle dua ederdi: "Allahım! İkamet ettiğim yerdeki komşunun şerrinden sana sığınırım." (İbn, Hibbân, III. 307)

BİR AYET

***

Doğrusu Allah, kendisine ortak koşulmasını asla affetmez.

Ondan başkasını (diğer günahları) ise, dilediği kimseler için

bağışlar ve mağfiret buyurur. Her kim Allah'a şirk koşarsa gerçekten

pek büyük bir günah ile iftira etmiş olur. (Nisa 48)

MERHAMETİN SEMBOLÜ

***

Aile, sevgi ve şefkat

Bütün varlıklar içerisinde Allah'ın rahmetinin esas muhatabı insandır. Diğer varlıklara bir anlamda ondan dolayı merhamet edilmektedir. Çünkü varlık insanla anlam kazanmakta ve amacına ulaşmaktadır. İlâhî rahmet ve merhametin temel yansıma alanlarından biri de ailedir. Nitekim konuyla ilgili olarak Kur'an'da mealen şu ifadeler geçmektedir: "Kendileri ile huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi O'nun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir."(Rum, 30/21) Burada dikkati çeken husus, "rahmet/şefkat", "mevedde/sevgi" kelimelerinin, sırasıyla Allah'ın

Rahmân, Rahîm ve Vedûd sıfatları ile aynı kökten türemiş olmalarıdır. Dolayısıyla insanlık dünyasında ailenin, sevgi ve şefkatin temel tecelli alanı olduğunu söyleyebiliriz.

***

Bu sayfanın hazırlanmasında Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından faydalanılmıştır.

***

RAMAZAN MUTFAĞI

Kadir Usta'nın

Ramazan menüsü

Zeytinyağlı enginar

* Ayran aşı çorbası * Çerkez pilavı

* Zeytinyağlı enginar * Söğüş salata * Kadayıf dolması

-----------

MALZEME:

* 5 adet enginar * 3 adet soğan * 2 su bardağı

garnitür * 2 kesme şeker * 1 çay bardağı zeytinyağı

* 1 demet dereotu * 1 kaşık un * 1 limonun suyu * tuz

YAPILIŞI:

Enginarları temizleyip, limonla ovun ve limonlu, unlu suda

bekletin. Halka şeklinde doğradığınız soğanı ve yağı bir tencereye alın. Soğan pembeleşinceye kadar kavurun. Üzerine garnitürü ilave edin. Bu malzemenin üzerine enginarları dizin. Üzerini geçecek kadar sıcak su ekleyin. Tuz ve şekeri ilave ederek kısık ateşte enginarlar yumuşayıncaya kadar pişirin. Soğuyunca enginarları servis tabağına alın. Alttaki garnitürleri enginarların içlerine doldurun. İnce kıydığınız dereotuyla süsleyerek servis yapın.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş