Ramazan Köşesi (26.gün)

Ramazan Köşesi (26.gün)

Ey Rabbimiz! Bizi ana-babamızı, çocuklarımızı,

akrabalarımızı, ecdadımızı, mümin dostlarımızı, iyi

kullarınla birlikte cennetinden mahrum eyleme...

BİN AYDAN HAYIRLI GECE

Kadir gecesi ve faziletleri

Kadir Gecesi, değer gecesidir. Allah tarafından değerli kılınmış bir gecedir. (Duhan, 3) Bu değer ayette rakamla şöyle ifade edilmiştir: "Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlıdır!" Bin ay ise yaklaşık seksen üç yıla tekabül eder. Bunun anlamı, dolu dolu yaşanmış bir insan ömrü demektir. O halde bu ayet şöyle de okunabilir: "Kadir Gecesi bir ömürden daha hayırlıdır!" Kadir Gecesi'ne atfedilen bu değer, tüm değerini Kur'an-ı Kerim'den almaktadır. Ramazan ayında, Kadir Gecesi'nde indirilen Kur'an, kişinin hayatında, yüreğinde, zihninde makes bulduğu takdirde ona bir gecesi bir ömür kadar bereketli bir hayat bahşeder. Kişiye duygu, düşünce ve eylem noktasında bereket lütfeder. Bu gece Rabbe iltica ve dua gecesidir. Bu gece sadece nefsimiz, yakınlarımız için değil herkes için dua edelim.

 Hz. Aişe validemiz demiştir ki; Rasulüllah (s.a.s.)'a: "Ey Allah'ın Rasulü! Kadir Gecesi'ne rastlarsam nasıl dua edeyim?" diye sordum. Rasulüllah (s.a.s.): "Allah'ım! Sen çok affedicisin, affı seversin, beni affet." diye dua et, buyurdu (Tirmizî,"Deavât", 84) Bu gecede başta iman ve istikamet üzere olmakta, ihlas/samimiyet ve nefislerimizin ıslahı hususunda Rabbe yalvarmak ayrı bir önem arzeder. Ayrıca sıkıntıda olanlar için rahmet dilemek, hidayet rehberi yüce Kur'an'ı anlamak ve yaşamak noktasında Kadir-i Mutlak'a iltica etmek de önem taşır. Bu gece kadrimizin bilindiği gecedir. Kur'an-ı Kerim'in inmeye başladığı böyle mübarek bir gecede yapacağımız ibadetlerden birisi de Kur'an okumak ve anlamı üzerinde düşünmektir. Zira Kur'an; "(Ey Muhammed!) Sana bu mübarek Kitabı, ayetlerini düşünsünler ve aklı olanlar öğüt alsınlar diye indirdik." (Sâd, 29) ayetinde belirtildiği üzere okumak, üzerinde düşünmek ve öğüt almak üzere indirilmiştir.

Kadir Gecesi, tefekkürü, tedebbürü, duayı, muhasebeyi, Allah için gözyaşı dökmeyi bol eylemenin gecesidir. Kadir Gecesi, Yüce Allah'ın rahmet ve bağışlamasının sağanak halinde yeryüzüne indiği, dileyen her mümini ilahî armağanlara garkettiği bir gecedir.

Sayısız manevi güzelliğin yaşandığı ve mükafatların sınırsız olarak verildiği bu gecede;, iyi ve güzel davranışlarımızı artırmaya, kötü davranışlardan uzaklaşarak kalbimizdeki manevi kirleri temizlemeye çalışmalıyız.

Bu itibarla Kadir Gecesi dilek ve isteklerimizi Yüce Allah'a arz etmek için değerli bir fırsattır. Eller açılır bu gece, gözler dualarla yaşarır bu gece. Ve ilahî rahmet esintileriyle kalpler okşanır bu gece. Bu gece bütün insanların günahlardan uzaklaşıp tövbelerinin kabul edilmesini rahmeti bol olan Yüce Rabbimizden niyaz edelim. "Kadir'in" değerini bilenlerden olmak temennisiyle geceniz mübarek olsun...

BİR HADİS

Mümin müminin aynasıdır... (Ebû Dâvûd, Edeb, 49.)

BİR AYET

Hakk'ı batıla karıştırıp da, bile bile hakkı gizlemeyin. (Bakara, 42)

Bu sayfanın hazırlanmasında Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından faydalanılmıştır.

RAMAZAN MUTFAĞI

++++

Kadir Usta'nın

Ramazan menüsü

Saç kavurma

*Mantar çorbası *Saç kavurma * Makarna

* Göbek salata *Karışık meyve

MALZEME:

* kg kuzu kuşbaşı eti * 1 adet soğan

* 4 adet yeşil biber * 1 diş sarımsak

* 1 adet domates, sıvı yağ * karabiber

* kekik n pul biber n tuz.

YAPILIŞI:

İlk önce kuşbaşı etinizi sıvı yağda birazcık kavurun. Etler sulanınca

tencerenin kapağını kapatın. Etler suyunu çekmeye yakın

olunca, iri doğranmış soğan ve biberleri ilave ederek iyice

kavurun. İnce doğradığınız sarımsağı karabiber, pul biber, kekik,

domates ve tuzu da eklerikten sonra kavurmaya devam edin.

Domatesler yumuşayınca tencereden alıp servis yapın.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş