Recepsiyon...

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Yüz yıl öncesiyle hesaplaşma bütün şiddeti ile devam ediyor. Neredeyse yarım asra varan hazırlık aşamalarından sonra taarruza geçtiler. Üstelik savaş hukuku hiçe sayılıyor. Öyle ya  “düşman savaş hukuku” na inanıp bunu uygulamaya koyanlar için insan hakları, şeref, haysiyet, adaletin anlamı olamaz. Varsa yoksa intikam ve rant.. Etkilisi, yetkilisi hep bir ağızdan  “kadro pazarlığı” ndan dem vurup hedefe giden her yolun mübah olduğunda ittifak kuruyor. Adına pervasızlık, yüzsüzlük ya da cahil cüretkarlığı, ne derseniz deyin. Gemi azıya öylesine almışlar ki durdurabilene aşk olsun.
Gazi’nin büyük nutkundaki  “Aziz vatanın bütün kaleleri zapdedilmiş olabilir” sözlerinin tamamen gerçekleştiğini sanıyor birileri. Devletin bütün kurumlarını ele geçirdiğini açıkca ilan edecek kadar alıklar aslında. Bu millet gizli-saklı, hileli-hurdalı işleri sevmez. Hissettiği an babasının oğlu olsa kulağından tutup kapının önüne koyar.
Her şeye rağmen genetik şifremizi çözemedikleri inancını taşıyorum.Yiyecekleri tokadın şiddetinin sesini şimdiden duyar gibiyim.
Asıl kafama takılan işin farkına varamayanlarla, hiç bir şey olmamış gibi davrananlar.  “Büyük Zaferin 91. yılı ilklere sahne olacak!” haberi yüreğimi burktu. Yıllardır hastalık sebebi ile törenlere katılmayan Abdullah Gül bu defa turp gibi... 600 kişiye çıkarılan davetiyede koyu takım elbise ve uzun etek kriterleri konmuş. Yıllarca suistimal edilen başörtüsü kriteri yerini yenilerine bırakıyor.
Gazete haberlerine göre CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın da recepsiyona davet edildiğini öğrendim. Ömrü boyunca hastalara şifa dağıtan, darbelerde demokrasi mücadelesi veren Haberal’ı tutuklayıp 4 yıl 4 ay içeride tutacaksın. Yetmezmiş gibi terör örgütü üyesi olma iddiası ile 12 yıl ceza vereceksin ve sonunda Köşk’e davet edip hiç bir şey olmamış gibi davranacaksın. Haberal’ın gidip gitmeyeceğiniden asla haberim yok. Yazıyı kaleme aldığım saatlerde recepsiyon henüz gerçekleşmemişti. Yine de gideceğini sanmıyorum. Ancak gitmiş olsa Gül ve eşiyle el sıkışırkenki diyalogları merak ediyorum. Abdullah Gül her halde “Sayın Haberal, yüzünüz solmuş, çok da kilo vermişiniz. Size Silivri’de iyi bakmadıkları için Devlet Denetleme Kuruluna görev verip soruşturma açtıracağım”  mı diyecekti.. Gül bu sözlerinden sonra först leydi boş durmayacak, Kayseri mantısı ile beraber şifalı otlar tavsiyesinde mi bulunacaktı? Haberal Hoca devlet terbiyesi almıştır. Kibarlıktan taviz vermiz.  “Engin Alan ve Mustafa Balbay gelemedikleri için üzüntüleriyle beraber selamlarını ilettiler” mi diyecekti. Vallahi meraktan çatlıyorum.. Köşk’e gazeteci olarak bile girmek çok zor. Ne de olsa akreditemiz yok. Akredetitasyondan şikayet edenlerin hepsi maşallah komuta kademesiyle yağlı-ballı. Bu satırların yazarı da yasaklı..
Dedim ya bütün olumsuz koşullara rağmen umudumu yitirmiş değilim. Hele Bahriyeliler.. Arslan yürekli denizciler daha da cesaretlendiriyor beni. Deniz Harb Okulu’nun mezuniyet törenlerini mezunları protesto ediyor. Haksızlar mı, vardiya arkadaşlarının çoğu hapiste. Kara ve Hava’da protesto toplu olmasa da bireysel olarak yayılıyor. 1283 apolet numarasıyla Mustafa Kemal’in mezun olduğu Harbiye’de diplomaların dağıtılmasından artık heyecan duymuyorum. Sebebi benim mezun olamamam değil. O ruhu hiç kaybetmediğim için diplomanın ciddiyetine inanmam. Beni asıl üzen, Atatürk’ün Harbiyeye geliş yıl dönümlerindeki “yoklama töreni” nin artık yapılmayışıdır. Aldığım bilgilere göre  “1283 Mustafa Kemal...”  dendiğinde Harbiyeliler hep bir ağızdan  “İçimizdeee!”  diye haykırmıyor. Şimdi bunu babası Harbiye’de öğretmenlik yapmış olan Necdet Özel’e sormak icap etmez mi?Bir de mesleği özel kalem müdürlüğünce geçerken bir ara Harb Okulu Komutanlığı görevini ifa eden Hulusi Akar’a.. Ne de olsa Özel’in özelliklerine de sahip, sıçrayarak geldi Kara Kuvvetleri’nin başına. Bir numara olmak için yolunda engel de yok. Herhalde cevabının verirler, ben de bu sütunlardan yayınlarım.

 


Not: 30 Ağustos’ta emekli olup, pazartesi günü sivil cezaevlerine gidecek olan değerli Türk subaylarının bayramını kutluyorum.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları