Rejim tartışması 93 yıldır bitmedi!

Rejim tartışması 93 yıldır bitmedi!

Başbakan Binali Yıldırım, parlamenter sistemi savunanların, referandumda "Hayır" oyu vereceklerini açıklayanların, "rejim de değişecek" ifadelerine karşı çıkarken, "Kaç sefer söyledik kardeşim, 93 yıl önce cumhuriyet ilan edildi, 1923'te rejim tartışması sone erdi, nokta. Bırakın bunu, kimi kandırıyorsunuz?" dedi.

Ancak, rejim tartışması tam da o günlerde başlamıştı ve 93 yıldır da devam ediyor. 1925 yılında Meclis kürsüsüne çıkan Erzurum Mebusu Ziyaeddin Efendi, yeni rejimi asılsız suçlamalarla yerden yere vuruyordu. Gazeteci ve yazar Metin Toker, o anları şöyle anlatıyor:

"Şeyh Sait'in ayaklanmasından sadece iki hafta evvel, Ziyaeddin Efendi Meclis kürsüsüne çıkmış ve yeniliğin işret, dans, plaj sefasından başka şey ifade etmediğini söylemişti. Fuhuş artmıştı. Müslüman kadınlar edeplerini kaybetme yolundaydılar. Sarhoşluk himaye, hatta teşvik olunuyordu. En önemlisi "hissiyatı diniye" rencide ediliyordu. Yeni rejim sadece ahlaksızlık getirmişti. Bunlar terakki kisvesi altında, batılılaşma diye, medeniyetçilik adına yapılıyordu. Rezil bir idare memleketi çamurların içine sürüklemişti. Ziyaeddin Efendi bu nutkuyla Cumhuriyetin ahlaki iflasını Türkiye'ye ilan etmişti!"

  • Yorumlar 6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş