Resmen harekete geçiliyor. Kan yolu ile tespit edilebilecek

Resmen harekete geçiliyor. Kan yolu ile tespit edilebilecek
Amerikalı bir şirket tarafından hazırlanan kan testi yöntemi ile 50'den fazla kanser türünün başlangıçta tespit edilmesi planlanıyor. İngiltere, söz konusu sistemi önümüzdeki aylarda deneyecek.

İngiltere’de kanserin erken teşhisi için çok önemli bir adım atıldı. BBC Türkçe’de yer alan habere göre Amerikan şirketinin geliştirdiği Galleri adı verilen testin 2021'de başlayacak denemelerine ilk aşamada 165 bini aşkın kişinin katılması bekleniyor. Bu ilk aşamada testin başarılı olduğu ortaya çıkarsa, NHS denemeyi 2024 yılında 1 milyon kişiyi kapsayacak şekilde genişletmeyi umuyor.

NHS İngiltere Başkanı Simon Stevens erken teşhisin çok insanın hayatını kurtarabileceğini vurguladı. Denemelerin başlaması kimilerinde sevinçle karşılandıysa da bazı uzmanlar henüz testin hiçbir denemesi yapılmadığına dikkat çekerek temkinli yaklaşıyorlar.

BİLİM İNSANLARI UZUN YILLARDIR ÜZERİNDE ÇALIŞIYORDU

Kanseri teşhiste kullanılabilecek bir kan testi üzerinde bilim insanları uzun yıllardır çalışıyor ama kayda değer bir ilerleme sağlayamıyordu.

Doğru ve güvenilir sonuçlar verecek bir test geliştirmek çok karmaşık bir süreç ve testin bir kişideki kanseri tespit edememesi ya da tersine kanser olmayan kişide kanser olduğu sonucunu vermesi çok büyük tehlikeler içeriyor.

Kaynak: BBC Türkçe 

Etiketler: , ,
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58