Resmin bütünü ve açılımın arka planı

A+A-
Sadi SOMUNCUOĞLU

Erdoğan yine açık konuşmuş. Diyor ki, bugün açılım olarak ne diyorsak, bunların hepsi de 2002 AKP programında ve 2005 Diyarbakır konuşmamda var.  “Kürt açılımı, bizim iktidarımız sürecisinde ele aldığımız bir meseledir. Bunun üzerinde bir çalışmayı başlattık. İçişleri Bakanlığımıza bu görevi verdik.”
Erdoğan doğru söylüyor. Ancak bunlara bazı doğruları da ilave edelim ki, resmin bütününü görelim.
1) Erdoğan’ın 1991 yılında fanatik bir Kürtçü’ye hazırlatıp RP Genel Başkanı Erbakan’a sunduğu  “Kürt Raporu”,
2) 2003 yılında zamanın Dışişleri Bakanı Gül’ün Colin Pawell ile yaptığını söylediği 2 sayfa, 9 maddelik gizli anlaşmanın, PKK ve Barzani ile ilgili maddeleri, (Vatan Gazetesi, Sedat Sertoğlu, 24 Mayıs 2003)
3) Teröristbaşının İmralı’daki hücresinden yayımladığı, 10 maddelik “Uzlaşma ve Çözüm Deklarasyonu”, (15.8.2003 gazeteler. Tarihe dikkat, terörün başlangıcı sayılan 15.8.2004 Eruh-Şemdinli saldırısının yıldönümü)
4) Murat Karayılan’ın başkanı bulunduğu Koma Komalen Kürdistan’ın Yürütme Kurulu tarafından yayımlanan 6 maddelik “Kürt Sorununda Demokratik Çözüm Deklarasyonu”, (Gazeteler)
5) AKP’nin siparişi üzerine hazırlanan “sivil” anayasa taslağındaki devletin ve milletin kimliği ve yapısını değiştiren maddeler,
6) 5.11.2007 Erdoğan-Bush mutabakatı.(Yeniçağ gazetesi, S. Somuncuoğlu, 10.11.2007 )
7) Mayıs 2009’da Bağdat’da yapılan Türkiye-ABD-Irak-Erbil (Barzani) 4’lü toplantısı kararları, (Yeniçağ Gazetesi, S.Somuncuoğlu, 23.5.2009)
8) DTP’nin düzenlediği “Kürt Sorununda Birlik ve Çözüme Doğru Ortaklaşma Çalıştayı” sonuç bildirisi, (27.7.2009 gazeteler)
9) AKP döneminde, AB uyumu adı altında çıkarılan yasalar,
Sıralanan bu belgelerin ortak paydası, 2 kimlikli, iki dilli devlet rejimine geçişi öngörmesidir. Kısaca, milli ve üniter olan devletin 2 ortaklı yapılmasıdır. Yani egemenlik paylaşılarak, devlet bölünecek.
Bilindiği gibi milli devlet tek milletin devleti demektir. Devletimiz bin yıldır millidir. Mesela;  ilk anayasamız olan 1876 tarihli Kanun-i Esasi’ye göre Osmanlı Devleti, millidir. Çünkü burada; devletin dili Türkçe, Türkçe bilmeyen memur olamaz (md.18), Türkçe okuma yazma bilmeyen mebus olamaz (md.68), nereden seçilmiş olursa olsun herkes Osmanlı mebusudur (md.71) şartları var. 1982 dahil bütün anayasalarımız da böyle değil mi?
Aslında, özellikle gelişmiş hukuk ve demokrasilerde, bütün devletler millidir. Ortağı yoktur. Zira egemenlik iffet gibidir, ortak kabul etmez. ABD, Almanya, Fransa, Yunanistan, İsveç, Finlandiya, Norveç, Japonya vb.
Milli olmayan devletler; şimdiki Irak ve fiilen bölünmüş olan Belçika’dır. Dağılan Yugoslavya ve bölünen Çekoslavakya da böyleydi.


Açılım düğmesine niçin basıldı?
Emperyalistler, kendi icatları olan teröre çözüm adı altında, Irak’ta silahla yaptıklarını, bizde “demokrasi” yalanıyla gerçekleştirmek istiyorlar.
Üniter devlet ise yönetim merkezinin, otorite merkezinin tek olduğu idare şeklidir. Teröristbaşı ve bölücüler, milli devlete itiraz etmekte, ama isteklerinin üniter yapı içinde karşılanabileceğini iddia etmektedirler.
Şimdi ne oldu da, düğmeye basıldı? Bunun cevabı, ABD’nin Irak’tan çekilmesiyle ilgilidir.  Yukarıdaki 7. maddeye göre; PKK terörünün etkisizleştirilmesi, Barzani ile ilişkilerin normalleştirilmesi, Türkiye’nin bölücü istekleri  “demokratikleşme”  adı altında yerine getirmesi istenmişti.
Kısacası, Barzani kukla devletinin yaşaması için, ABD adeta ülkemize bir görev veriyordu. Çünkü, İran-Irak-Suriye, ikinci İsrail olarak gördükleri kukla devleti, asla kabul etmiyordu.
İşte Türkiye bu yolda ilk adımı attı. Erbil petrolü Akdeniz’e akmaya başladı. Bunu diğer ilişkiler takip ettiğinde, Türkiye üzerinden Barzani dünyaya ile bütünleşmiş olacaktır. Bu ise Irak’ın resmen bölünmesi demektir.
Türkiye’nin ikinci adımı ise, adına  “açılım” denilen, Kürt kökenli vatandaşlarımızı asla temsil etmeyen, emperyalist maşası bölücü taleplerle ilgilidir. Bu yolda hızlandırılmış bir uygulamanın başlatılacağı anlaşılıyor.
Bağdat anlaşmasına göre, bu süreçte  PKK terörü azalabilir, ama Barzani’nin de önü açılacaktır. Zira PKK’nın miadı dolmuştur. Haritalarda görülen bölünmüş Türkiye hesapları, Barzani üzerinden yürütülecektir.
Resmin bütününe bakıp, “açılımı” doğru görelim.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları