Reza Zarrab: "Daha fazla rüşvet vermemek için imzasını taklit ettik"

Reza Zarrab: "Daha fazla rüşvet vermemek için imzasını taklit ettik"
Reza Zarrab, ABD'de devam eden duruşmada ifade vermeye devam ediyor. Mahkeme hakimi Richard Berman, bugünkü duruşmada 'birçok şeyi etkileyebilecek' bir ses kaydı yayınlanacağını söyledi. İşte 3. günden notlar...

ABD New York'ta devam eden Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla'nın sanık, Reza Zarrab'ın tanık sandalyesinde oturduğu davada üçüncü gün başladı.

Duruşma salonu çok kalabalık olduğu için ayrı salonlardaki ekranlardan dava canlı olarak takip ediliyor.

Zarrab'ın ifade vermeye devam edeceği üçüncü günde, duruşmanın diğer günlerin aksine daha kısa süreceği öğrenildi. 

4.5 saat süreceği belirtilen davada, Reza Zarrab'ın çapraz sorguya alınması bekleniyor. 

HAKİMDEN ÇARPICI İDDİA: "BİRÇOK ŞEYİ ETKİLEYECEK BİR SES KAYDI VAR"

Zarrab davasının hakimi Richard Berman bugünkü duruşma başlamadan önce ileride “birçok şeyi etkileyebilecek” bir ses kaydı olduğunu ve savcılığın bu ses kaydını sunmadan önce “davanın selameti” açısından bu ses kayıtlarının doğrulanmasını istediğini söyledi.

Kaydı “hafife almak” istemediğini belirten hakim, doğrulamanın birkaç yöntemi olabileceğini anlattı. Hakim Berman; bunlardan birinin de “Zarrab’ın şahsen doğrulaması olabileceğini” belirtti. Berman doğrulama konusunda “Bu meseleyi gündeme getirecek kadar kaygılıyım” dedi. Savcılıksa savunmanın kayıtların doğrulamanmasıyla ilgili itirazlarının reddedildiğini vurguladı.

ZARRAB'IN AHMEDİNEJAD'A YAZDIĞI MEKTUPTA NELER YAZIYOR

Gazeteci Pete Brush'ın attığı ilk tweette Zarrab'ın 2011 yılında İran'daki banka yöneticilerine yazdığı mektupta "ekonomik cihat" kavramını kullandığını ifade etti.

Cumhuriyet'in haberine göre, Zarrab'ın mahkemeye kanıt olarak sunulan dönemin İran cumhurbaşkanı Ahmedinejad'a yazdığı mektubunda genel olarak şu ifadeler yer alıyor:

"Emperyalizm canavarı sevgili ülkemizin ekonomik yaptırımlar ve negatif propaganda yüzünden tecrit altında kalmasına yol açıyor.

Her İranlının dini görevi olduğu gibi özellikle ekonomik cihat yılı olarak adlandırılan bu yılda ülkeme hizmet ediyorum. Her gün bu baskı daha da artıyor.

Döviz alanında 50 yıldır çalışan Zarrab ailesi olarak Rusya, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye’deki döviz bürolarımız aracılığıyla 3 milyar euroyu İran’a dolaylı olarak gönderdik.

Bu ülkelerin ekonomiden sorumlu yöneticileri işlemleri yapmamızda yardımcı oluyor, kredi koşullarını da kolaylaştırıyorlar."

ABD'Lİ GAZETECİ, ZARRAB VE ÇAĞLAYAN'IN DURUŞMA ALBÜMÜNDEKİ FOTOĞRAFINI PAYLAŞTI

Zarrab, Dubai’de gıda ticareti yapan Centrica Dubai ve Volgam şirketlerine ilişkin “Bu şirketler sizin mi?” sorusuna yönelik, “Evet, kesinlikle benim” yanıtını verdi.

Duruşmayı takip eden ABD’li gazeteci Adam Kalsfeld, jüriye de dağıtılan ‘duruşma albümünde’ Zarrab ve Zafer Çağlayan'ın fotoğrafını paylaştı.

ZARRAB'TAN TÜRK GAZETECİLERİ GÜLDÜREN ANI

Zarrab 16-17 yaşlarındayken çay ticaretinde nakliye senedi hazırlamayı öğrendiğini anlattı. Mahkeme salonundaki Türk basın mensupları kahkaha attı. Zarrab yeniden tanık kürsüsüne döndü. Savcı, kanıt olarak bir tape sunmak istedi. Ne ile ilgili olduğu henüz bilinmiyor. Savcı, tapenin içeriğini açıklamadan önce Zarrab'dan doğruluğunu teyit etmesini istedi.

ŞEMA ÜZERİNDE ANLATTI

Zarrab, jüri önünde Süleyman Aslan ile gıda ticareti konusunu mümkün hale getirmek için yeterli gümrük belgelerini nasıl toplayacağını konuştuğunu söyledi. 

ABD'li gazeteci Adam Klasfeld, Zarrab'ın Aslan ve Atilla ile yaptığı görüşmeden sonra 'gıda ticaretine' ilişkin yöntemi netleştirdiğini söylediğini iddia etti. İfadeye göre, altın ticareti zora girince gıda ticaretine geçildiğini, ancak Atilla'nın bir açık bulmasıyla altın ticaretine geri dönüldüğünü, daha sonra ikisinin beraber gittiğini belirtiliyor. 

Klasfeld, duruşmada 'gıda ticareti' konusunun ardından Zarrab'ın Dubai'deki şirketine ilişkin konunun görüşüldüğünü iddia etti.  Klasfeld'e göre, Zarrab gıda ticaretini şema üzerinden anlatıyor. 

Zarrab, Dubai'de gıda ticareti yapan Centrica Dubai ve Volgam şirketlerine ilişkin "Bu şirketler sizin mi?" sorusuna yönelik, "Evet, kesinlikle bendim efendim" cevabını verdi. 

ABD'li gazetecilerin iddiasına göre, Zarrab, şema üzerinde yaptığı anlatımda, jüri üyelerine Dubai'deki şirketin görünüşte gıda tedarikçisi olarak gösterildiğini söyledi. 

Zarrab, gıda ticaretine ilişkin çizdiği şemada üzerinde konuşma yaparken, 'gerçekte' İran'a gönderilen gıda olmadığını söyledi. 

"KİLİT BİLGELERİ ATİLLA'DAN ALDIM" İDDİASI

Zarrab, çizdiği şemanın ardından yeniden tanık kürsüsüne döndü. Savcı kanıt olarak bir ses kaydı sunmak istediğini açıkladı ancak içeriği henüz bilinmiyor.

Brush, Zarrab'ın İran'ın petrol gelirlerini aklamak için tasarlanan gıda ticareti sistemini ayrıntılarıyla anlattığını iddia etti. Zarrab'ın sahte nakliye evraklarının nasıl gerçek gibi gösterileceği konusunda kilit bilgileri Hakan Atilla'dan öğrendiğini söylediği öne sürüldü. 

"SÜLEYMAN ASLAN SÜREKLİ RÜŞVET İSTİYORDU"

ABD'li gazete Pete Brush, Zarrab'ın ifadesi sırasında Atilla'nın avukatlarının sık sık itirazda bulunduğunu aktardı. 

Duruşma salonunda bulunan ABD'li gazeteci Katie Zavadski, Zarrab'ın "Süleyman Aslan'ı her aradığımda borçlu hâlde oluyordum" dedi. Zarrab'ın duruşmada Süleyman Aslan'ın sürekli olarak rüşvet istediğini ima ettiği iddia edildi. 

SES KAYITLARI DİNLETİLİYOR

ABD'li gazetecilerin aktardığına göre, Zarrab, "İranlılarla sürekli irtibat halindeydimk" dedi. Şu anda Zarrab ile Happani arasındaki ses kayıtları dinletiliyor. 

Daily Beast gazetesinden Katie Zavadski, Zarrab'ın "İranlılar, ödemeler yapıldığı sürece, bunu umursamadı" dediğini aktardı. Zarrab'ın söylediği sözler, İranlılar için paranın ödendiği sürece kendileri için gıda ya da altın sisteminden hangisinin kullanıldığının bir önemi olmadığı şeklinde yorumlandı. 

ABD'li gazeteci Adam Klasfeld'in iddiasına göre Zarrab, mahkemede ABD'nin altın ticaretine koyduğu kısıtlamalar nedeniyle 'gıda ticaretine' yönelmek zorunda kaldıklarını söyledi. 

Zarrab'a "Mayıs 2013'te İranlılarla toplantı düzenlediniz mi?" sorusu yöneltildi. Zarrap ise "Evet, bir toplantı düzenlendi" cevabını verdi. Zarrab'a toplantıya katılıp katılmadığı sorulduğunda ise "Bazı kısımlarına katıldım" cevabını verdi. 

ABD'li gazeteci Adam Klasfeld, Zarrab'ın "İranlılar, ödemeleri doğrudan yapma konusunda Süleyman (Arslan'a) baskı yaptı" dediğini iddia etti. Zarrab'ın söz konusu toplantıya Süleyman Arslan'ın da katıldığını söylediği belirtildi. 

ABD'li gazeteci Katie Zavadski, Zarrab'ın yeniden şema çizmeye başladığını aktardı. Zavadski, Twitter hesabında, "Basın mensupları çizdiği şemaların kendileriyle paylaşılmasını talep etti ancak şemalar henüz paylaşılmadı. Tahmin ediyorum Zarrab'ın şemalara artık ihtiyacı kalmadığında bunlar basına verilecek" ifadesini kullandı. 

"ZARRAB, MUAMMER GÜLER'İN OĞLUNA 100 BİN DOLAR RÜŞVET VERDİ" İDDİASI

ABD'li gazeteci Adam Kalsfeld, jüri üyelerine eski içişleri bakanı Muammer Güler'in fotoğrafının gösterildiğini iddia etti. Gazeteci Adam Klasfeld, "Zarrab şemayı çizdiği esnada jüri üyelerine eski içişleri bakanı Muammer Güler'in fotoğrafı gösterildi. Muammer Güler'in oğlu Barış'ın dünkü ifadeye göre Zarrab'dan 100 bin dolar değerinde rüşvet aldığı iddia edilmişti" ifadesini kullandı. 

29 Mayıs 2013'te Zarrab'ın tutuklu yargılanan Hakan Atilla'ya gönderdiği bir e-posta'nın delil dosyasına girdiği iddia edildi. 

ABD'li gazeteci Pete Brush, 26 Ekim 2017'de itirafçı olduğu duruşmaya ait bir dökümüne göre, Reza Zarrab'ın Yargıç Berman'a baskı altında olmadığını söylediğini açıkladı. 

Gazeteci Klasfeld, Zarrab'ın "Hakan Atilla'dan 50 milyon euroluk bir uluslararası işlemi takip etmesini istedim" dediğini iddia etti. 

ABD'li gazeteci Pete Brush, 26 Ekim 2017'de itirafçı olduğu duruşmaya ait bir dökümüne göre, Reza Zarrab'ın Yargıç Berman'a baskı altında olmadığını söylediğini açıkladı. 

Gazeteci Klasfeld, Zarrab'ın "Hakan Atilla'dan 50 milyon euroluk bir uluslararası işlemi takip etmesini istedim" dediğini iddia etti. 

Duruşma son olarak dinletilen ses kayıtlarının ardından sona erdi. Başlangıçta Zarrab'ın ifadesinin 3 gün süreceği açıklansa da, ifadenin pazartesi günü de devam etmesi bekleniyor. 

İlgili Haberler
AKP'li Mustafa Şentop: Zarrab'ın ifadeleriyle Bakanları yargılayamayızKılıçdaroğlu: "Erdoğan'a salı gününe kadar süre veriyorum"Reza Zarrab koruma programına alınıyorReza Zarrab ile Hakan Atilla arasındaki ses kaydı ortaya çıktıReza Zarrab'ın mal varlığına el konulduTrump'ın eski danışmanı Michael Flynn itirafçı oldu!AKP, Reza Zarrab için Birleşmiş Milletler'e gidiyor
  • Yorumlar 12
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58