Rica etsek bizim için de bombalar mı?

A+A-
Afet ILGAZ

İran’dan rica etsek Kandil’i bizim için de bombalar mı? Barzani’nin PJK’a (İran PKK’sı) tahsis ettiği araziyi İran bombalamış. 120 teröriste karşı 3 şehid.
Bağımsız bir devlet olmanın onuru da, kazancı da başka. Büyükanıt zamanında oralara girmiş ama üç günde çıkmıştık, çıkarılmıştık. Bir bakıma boşuna verdiğimiz o kadar şehid de ayrı!
Bizde terör işi arapsaçına döndü. Bu  “Kürt meselesi” mi değil mi? Böyle bir mesele var mı yok mu? Öcalanla mı görüşülecek, harflerini karıştırdığım b partisinin adamlarıyla mı? Açılım diye bir şey vardı, o ne olacak? Şehidlere duyduğumuz acı henüz bir günlük bile değilken ilan edilen, o kendilerinden menkul  “özerklik”  ne olacak? Askeri savcılar, yandaş basının yaygaralarından hemen sonra baskını soruşturmaya başladılar, ya sivil savcılar? Onların bu  “özerklikle”  ilgili kesin ve kararlı bir tavır aldıklarını, küçük bir haberden başka, duydunuz mu? Hemen ertesi gün Şırnak’ta başlayan o  “özerklik”  kutlamaları bahanesiyle yapılan şenlikler neyin nesiydi? Armağan Kuloğlu’nun daha bu şiddetli baskınların yapıldığı iki sene öncesinde önerdiği  “sıkıyönetim”  başvurulacak bir çözüm değil midir? Çözümler hep teröristlerden mi gelecek?


Terörü Lanetleyenler
Silvan olayından beri Türkiye yürüyüşlerle ve sloganlarla çalkalanıyor. Kürtlerin çoğunlukla yaşadığı bölgelerde bile, büyük bayraklar açılıyor, yumruklar sıkılıyor. En güzel çözümü de bize hikaye gibi geliyor, ama halk buluyor.
PKK’nın Meclis’te ne işi olduğunu soruyor mesela. Komutanların neden tutuklandığını soruyor. Vatanın bölünmezliğini kesinlikle ve kararlılıkla vurguluyor.
Başta TGB olmak üzere, bu herhalde  “yüzde elliyi” de aşan kalabalığı sevgiyle ve duayla izledim. Alınlarından öperim. Yalnız bunların içinde referandumda oylarını AKP’ye verenler de var mıydı diye düşündüm. Bütün o sloganlarda, yürüyüşlerde, en temiz ve güzel heyecanların özü olan ve Mustafa Kemal’in askerleriyiz sloganının da tarif ettiği bağımsızlık ruhunu önleyen bir iktidara Allahüekber sesleriyle yürüyen bu kardeşlerimiz oy vermiş miydi, vermemiş miydi diye kuşku duydum.
Bütün bunlara rağmen, ABD ve AB’ye bu kadar bağımlılığımız sürecekse, İran’a rica etsek, Ahmedi Nejat, bizim Kandil’i de biraz bombalar mı?

Yazarın Diğer Yazıları