Rize'de, 10 noktada karantina kararı

Rize'de, 10 noktada karantina kararı
Sağlık Bakanlığı'nın vaka sayısı haritasına göre, nüfusa oranla en çok vakanın görüldüğü ilk 5 il arasında bulunan Rize’de, 10 noktada karantina kararı alındı. Hakkında karantina kararı alınan merkeze bağlı Ambarlık Köyü'nün Muhtarı İdris Türüt, "Cenazelerde biz ne yazık ki vatandaşları kontrol altında tutamıyoruz" ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın paylaştığı 20-26 Şubat tarihlerine ait korona virüs vaka sayısı haritasına göre nüfusa oranla en çok vakanın belirlendiği ilk 5 il arasında bulunan Rize’de tedbirler arttırılmaya devam ediyor. ‘Yüksek riskli iller’ arasında bulunan Rize'de 10 farklı noktada Kovid-19 vaka sayısındaki artışlar sebebiyle karantina kararı alındı. 

Ardeşen ilçesinde Yeniyol, Yavuz, Şenyurt, Köprüköy ve Seslikaya köyleri ile Elmalık Mahallesi, Kalkandere ilçesi Yolbaşı köyünde Yavuz Sultan Selim Sokağı, Fındıklı ilçesinde Lale Apartmanı, İyidere ilçesinde Çiftlik köyü, merkez bağlı Ambarlık köyünde tamamen ve kısmen karantina tedbirleri uygulanmaya başlandı. Karantinaya alınan köylerde jandarma ekipleri giriş ve çıkışları kontrol altına alarak, denetimlere başladı. 

Merkeze bağlı Ambarlık Köyü'nün muhtarı İdris Türüt, köylerinde peş peşe yaşanan cenazeler nedeniyle korona virüs vakalarında artış olduğunu vurgulayarak "Cenazelerde biz ne yazık ki vatandaşları kontrol altında tutamıyoruz. En son bulaş seviyesini yükselten cenazede kalabalığın arttığını görünce iki saat önceden cenazeyi kaldırdık. Maalesef taziye ziyaretinde özellikle de bayanların bir arada çok oturması dolayısıyla bulaş sayısı arttı. Önüne geçemedik. Köyümüz Rize’nin en büyük köylerinden biri, 2000'in üzerinde nüfusumuz var. Bu karantina ile yayılımı durduracağız. Vatandaşlarımızı daha dikkatli olmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş