RTÜK Başkanı Şahin’in atamaları Meclis gündeminde

RTÜK Başkanı Şahin’in atamaları Meclis gündeminde
RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in yaptığı atamalar Meclis gündemine taşındı. Ersoy, MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin özel kalem müdürünün eşini daire başkanı olarak atamıştı.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in yaptığı atamalar Meclis gündemine taşındı. CHP’li Ali Öztunç Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

Ocak ayında RTÜK Üst Kurul Başkanlığı’na getirilmesinin ardından yaptığı “eş dost” atamalarıyla dikkatleri çeken Ebubekir Şahin’in icraatlarını hız kesmeden sürdürdüğü ortaya çıkmıştı.

Devlet Bahçeli’nin Özel Kalem Müdürü Murat Çeliker’in eşi Fatma Çeliker, RTÜK Strateji Dairesi Başkanı olmuştu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’ın göreve gelmesinin ardından Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı görevinden alınan Orhan Özdemir de RTÜK’de daire başkanı yapılmıştı.

Ulaştırma Bakanlığı’nda görev yapan Olcay Çiçeklitaş, RTÜK Bilgi Teknolojileri Daire Başkanı oldu. Eski AKP Ankara İl Başkanı Nurettin Akman’ın gelini İlke Akman Başkanlık makamında görevlendirilmişti. Kamuda göreve “zabıta” olarak başlayan Hasan Basri Ilık, RTÜK Özel Kalem Müdürü olarak atanmıştı.

KONU MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI

Ebubekir Şahin’in yaptığı atamalar, Meclis gündemine de taşındı. CHP’li Milletvekili Ali Öztunç tarafından Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na sunulan soru önergesinde, “RTÜK Başkanı’nın basında yer alan iddialara karşı verdiği demeçlerde, bir siyasetçi gibi başka partileri karalaması bulunduğu makama yakışmamaktadır” denildi.

Şahin’in Ocak ayından bu yana yaptığı atamaların sayısını soran Öztunç, önergesinde ayrıca şu sorulara yer verdi: “Eski AKP Ankara İl Başkanı Nurettin Akman’ın gelini İlke Akman’ın gerekli görev süresini tamamlamadan daire başkan yardımcısı olarak atandığı doğru mudur? Zabıta olarak kamuda görev yapan Hasan Basri Ilık RTÜK’e atandığı doğru mudur? Artık kamuda işe girmek, makam sahibi olmak için, eski ve yeni AKP’li yönetici akrabası olma kriteri mi gerekmektedir?”

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş