RTÜK, TVnet'in cezasını açıkladı

RTÜK, TVnet'in cezasını açıkladı
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), "Derin Tarih" isimli programda Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret edildiği gerekçesiyle TVnet kanalına en üst oran üzerinden para cezası verilmesine karar verdi.

RTÜK Üst Kurul toplantısında TVnet kanalında 6 Mayıs 2017 saat  22.30'da yayınlanan "Derin Tarih" isimli programda Atatürk'e hakaret edildiğine  ilişkin iddialar görüşüldü.

Üst Kurul toplantısından çıkan kararda, Atatürk'ün özel hayatının  irdelendiği programda, Atatürk'ün hayatına girdiği iddia edilen kadınların  adlarının ve fotoğraflarının gösterildiği, bu isimlerden bazılarının evli  olduğunun vurgulandığı, aynı anda birden fazla kadınla ilişkisinin olduğunun  iddia edildiği ve aziz hatırasına saygısızlık niteliği taşıyan "M. Kemal'in Gönül  Galerisi" gibi alt yazı başlıklarının yer aldığı belirtildi.

Kararda, söz konusu yayınla, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, milli  ve manevi değeri Mustafa Kemal Atatürk'ün saygınlığını azaltmak,  itibarsızlaştırmak ve nefret duyguları oluşturmak amacının güdüldüğü görüşüne yer  verildi.

Kararda, 5186 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında  Kanun'da, Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret eden veya söven kimselerin bir  yıldan 3 yıla kadar hapis ile cezalandırıldığı, bu suçun umuma açık mahaller veya  basın vasıtasıyla işlenmesi durumunda cezaları yarı oranda artıran düzenlemelerin  bulunduğu da anımsatıldı.

Yeni KHK kapsamında en üst seviyeden ceza

Üst Kurul, oy birliğiyle aldığı kararda, Atatürk'ü itibarsızlaştırma  ve nefret duyguları oluşturmaya yönelik içerik nedeniyle 6112 sayılı Kanun'un  8'inci maddesinin "f" ve "ç" bentlerinde yer alan, televizyon yayınlarının  "Toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine  aykırı olamayacağı" ve "İnsan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma  ilkesine aykırı olamayacağı, kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde  küçük düşürücü, aşağılayıcı ve iftira niteliğinde ifadeler içeremeyeceği"  hükümlerinin ihlal edildiği tespitine yer verdi.

Söz konusu ihlal nedeniyle televizyon kanalına OHAL kapsamında  çıkarılan 690 sayılı KHK'da, medya hizmet sağlayıcılarına verilen en yüksek oran  olan "yüzde 5"lik para cezası verilmesi kararı alındı.

Buna göre kanal, bir önceki ay Reklam gelirinin yüzde 5'i oranında  para cezası ödeyecek.

 

  • Yorumlar 35
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş