RTÜK'ten AKP'ye yakın kanallara kıyak

RTÜK'ten AKP'ye yakın kanallara kıyak
RTÜK üyesi İlhan Taşçı, AKP'ye yakınlığıyla bilinen kanallara herhangi bir yaptırım uygulanmadığını ve bizzat RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin tarafından bahsi geçen kanallarla ilgili rapor düzenletilmediğini savundu.

CHP’li RTÜK üyesi İlhan Taşcı, kamuoyunda rahatsızlık yaratan kadına şiddet başta olmak üzere, mafyatik ve işkence içerikli dizilerle ilgili özellikle iktidara yakın kanallardaki programlar hakkında RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in rapor düzenletmediğini açıkladı.
 
 Cumhuriyet'ten Ozan Çepni'nin haberine göre RTÜK’ün 10 aydır ana akım medyayı izlemediğini belirten Taşcı, RTÜK Başkanı Şahin’in “sözlü” talimatıyla İzleme Dairesi’ne ana akım televizyon ekranlarını, özellikle yandaş televizyonların “izlettirilmediği”ni söyledi. Taşcı, “Üst Kurul, 1 Ocak’tan beri yalnızca kamu sağlığını tehdit eden performans ilaçları gibi kaynağı, içeriği, sağlığa etkisi bilinmeyen ilaç satışı yapan yayınları görüşüyor. Ancak bu tek başına yetmez, zira ana akım ekranlarda kan gövdeyi götürüyor, kırılmayan parmak, elektrik verilmeyen kimse, hakarete uğramayan muhalif siyasetçi kalmıyor. Her türlü işkence ve şiddet, çeteler arası silahlı çatışma resmen ekranlarda kanıksatılıyor, RTÜK ise üstüne düşeni yapmıyor” dedi.

'YANDAŞLAR KORUNUYOR'

Taşcı, iktidara yakın yayıncıların hakaret ve küfre varan sözlerinin “eleştiri sınırları” içinde sayıldığını, muhalif yayınların ise hızla cezalandırıldığını aktardı. Yasaya göre Üst Kurul gündemini belirleme yetkisinin RTÜK başkanı’na ait olduğunu anımsatan Taşcı, “10 ayda ana akım televizyon yayınlarıyla ilgili hepi topu 15 dosya görüşüldü. Bunlar da muhalif kanallar. İktidar yanlısı olanların dosyaları ise aklanıp paklandı. Havuz medyasının yayınlarının yasaya uygunluğunun denetlenmesini bırakın, artık izlenmiyorlar bile” diye konuştu.

  • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş