RTÜK'ten Çukur ve Yasak Elma'ya ceza

RTÜK'ten Çukur ve Yasak Elma'ya ceza
RTÜK, Çukur ve Yasak Elma dizilerine ceza kesti. Çukur'a alkollü içkileri özendirici sahneler nedeniyle ceza kesilirken, Yasak Elma dizisine ise aile kurumunu hiçe sayan bazı sahneler gerekçesiyle cezai işlem uygulandı.

RTÜK'ün son toplantısında, vatandaşlardan şikayet alan dizi filmler gündeme gelirken, izleme uzmanlarının bu konudaki raporları değerlendirildi.

Üst Kurul toplantısında daha önce de defalarca yaptırım uygulanan Show TV'de yayınlanan Çukur dizisi bir ceza daha aldı.

ÇUKUR’A 8. CEZA

Genellikle şiddet içerikli görüntülerinden dolayı cezalandırılan Çukur'a, bu kez 'alkollü içkileri özendirici sahneleri' gerekçesiyle müeyyide uygulandı. Üst Kurul, diziyi yayınlayan Show TV'ye 4250 sayılı İspirto ve İspirtolu İçkiler İnhisarı Kanunu'nun 6. maddesinde yer alan 'Televizyonlarda yayınlanan dizi, film ve müzik kliplerinde alkollü içkileri özendirici görüntülere yer verilemez' hükmünü ihlalden üst sınırdan para cezası verdi.

YASAK ELMA'YA DA CEZA

RTÜK izleme uzmanlarının raporu doğrultusunda FOX TV'de yayınlanan Yasak Elma dizisi de ceza aldı. Üst Kurul, dizi filmde aile kurumunu hiçe sayan bazı sahnelerin 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'un 8. Maddesine göre toplumun millî ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle Yasak Elma'ya idari para cezası müeyyidesi uyguladı.

Etiketler: , , ,
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş