Ruhban Okulu için söz mü verdiniz?

Ruhban Okulu için söz mü verdiniz?
Ruhban Okulu için söz mü verdiniz?

Ruhban Okulu’nun açılma tartışmalarını Meclis gündemine taşıyan CHP’li İnce, Devlet Bakanı Bağış’a yaptıkları açıklamaların anlamını sordu
CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılması tartışmalarını, soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı. İnce, Devlet Bakanı Egemen Bağış’ın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergesinde, Türkiye’nin, Heybeliada Ruhban Okulu’nu, resmi olarak ne zaman kapattığını ve bunun gerekçesini öğrenmek istedi.

Nasıl bir karşılılık
CHP’li İnce, Bağış’a “Böyle bir kapatma resmi olarak yapılmamışsa, sizin, ’bu okul açılmalıdır’açıklamanızın anlamı nedir?” sorusunu yöneltti. İnce, AB’nin, Heybeliada Ruhban Okulu için devletin gözetim ve denetimi dışında eğitim-öğretim yapabilme isteğini, resmi yazışmayla iletip iletmediğini sordu. İnce, önergesinde, “Bu konuda, Türkiye’nin özel bir vaadi var mı? Konuşmalarınızda, Yunanistan’ın adımlar atması gerektiğinden bahsediyorsunuz. Ruhban Okulu’nun eğitime kapalı olmasıyla, Yunanistan’ın, Batı Trakya Müslüman Türklere karşı politikaları arasında nasıl bir karşılılık ilkesi kurulabilmektedir, karşılık talep edilmektedir?” dedi.

Papaz bol bol el öptürdü!
Fener Rum Patriği Bartholomeos, Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı Zeytinbağı beldesinde “Taş Mektep” olarak adlandırılan tarihi binanın yakınında, kilise olarak yapıldığı bilinen, ardından yemekhane olarak kullanılan, şimdi de kültür merkezi olarak restorasyonu devam eden “Eski Yemekhane” de düzenlenen ayine katıldı. Binanın duvarında asılı olan panodaki Hazreti İsa resmini öpen Bartholomeos, Yunanistan’ın başkenti Atina ve Zeytinbağı Belediyesi ile “kardeş şehir” olan Atina yakınındaki Rafina ilçesinden gelen yaklaşık 40 kişinin katıldığı, 1.5 saat süren ayinin ardından elini öpenlere küçük ekmek parçası dağıttı. Ayinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Bartholomeos, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun daveti üzerine Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni’nin önümüzdeki haftalarda veya aylarda Türkiye’yi resmen ziyaret edeceğini söyledi.

Yunan Süleymaniye Medresesi’ni yıkıyor
Heybeliada’daki Ruhban Okulu’nun açılması için Türkiye’ye baskı yapan Yunanistan, Rodos’taki Süleymaniye Medresesi’nin yıkımına başladı. Yıkım gerekçesi de oldukça ilginç: “Altında kalan kilise kalıntılarını ortaya çıkaracağız.” 1972’de gerekçesiz bir şekilde kapatılan medrese 1876’da Türk çocuklarına ilk, orta ve lise eğitimi vermek üzere inşa edildi. Yunanistan hükümetinin, Türkiye’de Ruhban Okulu’nun açılması ile ilgili çalışma başlatılan günlerde düğmeye basması dikkat çekti.  Rodos, İstanköy ve 12 Ada Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı, yıkımın acilen önlenmesi için girişimlerde bulunması için AKP hükümetine yardım çağrısı yaptı.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş