Rum uyarılara duyarsız, felâkete koşuyor...

A+A-
Hüseyin Macit YUSUF

Rum Yönetimi Başkanı EOKA’cı faşist Hristo-fiyasko işi iyice azıtmıştır. Müzakere sürecinde yaşadıkları sıkışıklıktan bir hayli bunalmış olacak ki artık saçmalamakta ve epeyce tehlikeli bir yolda yürümektedir. Hristo-fiyasko, gerek Türkiye’nin “tehditkâr hallerinin” , gerek KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay’ın “kışkırtıcı açıklamalarının”, çözüm bulma çabaları açısından destekleyici olamayacağını iddia edecek kadar sapıttı.
Rum basınına yansıyan haberlere göre Hristo-fiyasko, Ekim ayı sonlarında New York’ta gerçekleştirilmesi beklenen görüşme ışığında; sürdürülmekte olan müzakere sürecinde Kıbrıs Türk tarafınca kullanılmış olan üslup ve hitap tonunun kabul edilemez olduğunu, aynı zamanda BM Genel Sekreteri Ban’ın kendilerinden istedikleriyle uyuşmadığını ileri sürdü.
Rum tarafının bilinen Bizans oyunlarına tevessül etmiş olması kimseyi şaşırtmamalıdır. Rum anlaşma istememektedir. Müzakerelerde artık süratle sona doğru gidildiği bir dönemde Rum tarafı anavatan Türkiye ve KKTC’yi suçlu sandalyesine oturtacak yollar aramaktadır. Rum tarafı sürekli bir şekilde Türk makamlarını hedef alan saldırılarda bulunmaktadır. Rum’un kriz çıkarmayı, hatta akılları sıra küçük bir çatışmayı dahi göze alabileceği anlaşılmaktadır.Yaratmak istedikleri petrol krizinde anavatan Türkiye’nin kararlılığını pek anlamış değildirler. Sebebiyet verecekleri krizin küçük çaplı bir çatışma çerçevesinde kalamayacağı açıktır. Rum AB, ABD, İsrail, Rusya’ya güvenmekte ve arı kovanına adeta çomak sokmakta, yangına benzinle müdahale etmektedir. Anavatan Türkiye kararlılığından ve haklarımızı korumaktan imtina etmez ise Ekim ayı ciddi, vahim olaylara gebedir.
Anavatan Türkiye’nin uyarılarına rağmen, Rum tarafının, tek sahibi olduğunu iddia ettiği Kıbrıs’ın, sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi”nde yer alan ve “Afrodit” diye adlandırılan 12. Parsel’de, sondaj çalışmalarında bulunacak olan 4. nesil “Noble Homer Ferrington” isimli platformun “seyahat” hazırlıklarını başlattığı gelen haberler arasındadır. Haber kaynaklarına göre 12. Parsel’e gidecek sondaj platformu, 20 Eylül tarihinde denize açılacaktır.
Bu arada Rum Dışişleri Bakanı ’kara cira’, Türk düşmanı Markulli İsrail’e yaptığı ziyaretten oldukça mutlu döndü. Markulli Tel Aviv’den Lefkoşa’ya dönüşünde yaptığı açıklamasında; Perez, Netanyahu ve Liberman’la gerçekleştirdiği temaslarda, iki ülke arasındaki ilişkiler, Kıbrıs sorunu ve enerji alanında işbirliği konularının ele alındığını belirtirken temaslarından “çok memnun kaldığını” ifade etti. Temaslarında Kıbrıs sorunundaki son gelişmelerin yanı sıra, Güney Kıbrıs’ın ileri sürdükleri münhasır ekonomik bölgesinde yaptığı doğalgaz çalışmaları konusunda Türkiye’nin iddia edilen “tehditlerine” ilişkin bilgi verdiğini belirten Markulli; Güney Kıbrıs’ın tezleri konusunda İsrail’den tam anlayış gördüklerini ileri sürdü.
Rum tarafının Türk tarafının yaptığı uyarıları pek dikkate alacağını zannetmiyorum. Bir süre önce Rum Dışişleri eski bakanlarından Nikos Rolandis’in, Rum yönetiminin Türkiye’ye karşı çok dikkatli olması gerektiğine dikkat çekerek, “Erdoğan’ın söylediklerini dikkate almadan ilerliyorum, taktiği tehlikeler içeriyor” diye yaptığı uyarıya da duyarsız kaldığı görülmektedir. Rum tarafında yayın yapan SuperSport FM isimli radyoya açıklamalarda bulunan Rolandis “Türkiye, tehditlerini bugüne kadar maalesef hayata geçirmiş bir ülkedir. İstila yapacağına kimsenin inanmadığı 1974’te de Türkiye istilayı gerçekleştirdi. Daha sonra devleti ilan etme tehdidinde bulundu ve bunu da yaptı. Türkiye’nin şimdiki başbakanı Erdoğan çok kararlı bir kişidir, şu anda çok güçlüdür, generallerle karşı karşıya geldi, Türkiye’nin sosyal yapısını değiştireceğini söyledi ve bunu başardı. Türkiye’nin söylediklerini basitçe kabadayılık olarak nitelememizin siyasi hata olduğuna inanıyorum” diyerek Rum yönetimini uyarmıştı.
Hristo-fiyasko tüm uyarılara kulak vermeden Kıbrıs’ı, daha doğrusu Rumları felakete sürüklemektedir. Rum, yakın tarihimizde yaşanan acılardan maalesef gereken dersleri almamıştır.Yapabileceğimiz tek şey Allah’tan Rum’a akıl fikir vermesi için dua etmektir.
Büyük Türk Milletinin Ramazan Bayramı kutlu olsun...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları