Rum-Yunan darbesi...

A+A-
Hüseyin Macit YUSUF

Geçtiğimiz hafta KKTC Devlet Televizyonu Bayrak Haber’de yayınlanan “Gazeteci’nin Not Defteri” programında müzakere sürecine ilişkin önemli açıklamalarda bulunan KKTC Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi Kudret Özersay, Kıbrıs Türk tarafının anlamlı ve erken zamanda sonuç getirici müzakereye her zaman hazır olduğunu vurguladı. Özersay, ancak bunun Kıbrıs Türkü’nün iradesinin Rumların iradesine mahkum olduğu anlamına gelmediğini söyledi.
Özersay, “Rum tarafı sürecin çözüm üreten bir aşamaya geçmesine rıza vermez ise biz de ucu açık ve çözüm üretemeyen şekilde devamına rıza vermeyeceğiz” dedi.
Özersay, Kıbrıs müzakerelerinin tıkanmadığını veya çökmediğini vurguladı ve önemli bir kararın alınacağı bir eşiğe geldiğini söyledi.
Son yapılan Greentree Zirvesi’nde BM Genel Sekreteri’nin çizdiği programın işlediğini ifade eden Özersay, Downer’ın sunduğu değerlendirme ışığında Genel Sekreter’in 19 Nisan’da görüşmelerin ve Kıbrıs sorununun geleceğini ciddi anlamda etkileyecek bir karar alacağını kaydetti.
Özersay; “Tarafların henüz üzerinde uzlaşılamamış tüm konuları masaya koyarak hepsi arasında bir pazarlığa girişebilecekleri, büyük resmi görebilecekleri, ciddi anlamda al ver yapabilecekleri bütün aktörlerin masada olacağı, bir çok taraflı toplantı aşamasına geçip geçmeyeceğimize karar vereceğimiz bir noktadayız. Kritik bir noktadayız”
dedi.
Özarsay müzakere sürecinin henüz çökmediğini belirtmekte ve anlaşmak için kapının açık olduğunu, kritik bir süreçte olunduğunu vurgulamaktadır. Bunları Özel Temsilcisi sıfatıyla ve sırf sürdürülmekte olan müzakerelere gölge düşürmemek, yapıcı taraf olmak adına söylediğini biliyorum. Türk tarafı gerekenden fazla çözüme katkı koymuştur. KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu ve ekibi üzerlerine düşeni fazlasıyla yapmıştır. Ancak artık bu maskaralığa, bu sürüp giden emperyalist icadı oyuna, dayatmalara dur denilmelidir.
Güney Kıbrıs’a geçtiğimiz hafta giden Yunan Başbakanı Lukas Papadimos ve Yunan Dışişleri Bakanı Stavros Dimas yaptıkları açıklamalarda müzakerelerin devamından yana olduklarını, çok taraflı bir toplantıyı, hakemliği ve herhangi bir takvimin kabul edilemez olduğunu belirtmiştir. Yunan tarafının beyanatları Özersay’ın iyi niyetli açıklamalarına, yapıcı tutumuna darbe vurmuştur. Uzlaşma zemini bir kez daha Rum-Yunan ikilisinin bilinen emellerinin kurbanı olmuştur.
BM’nin 19 Nisan’dan sonra alacağı karar, Rum-Yunan ikilisini zora sokmayacaktır. Yani müzakerelerin başarısızlığının sorumluluğu Ruma yüklenmeyecektir. Bana göre BM, müzakerelerin devamı doğrultusunda karar alacaktır. Müzakerelerin kesintiye uğramadan veya 2013 Rum Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra devam edilmesi yönünde karar alınacağını düşünüyorum. Büyük ihtimalle BM çok taraflı bir toplantı için tarafların henüz hazır olmadıklarına da hükmedecektir. Yani Rum-Yunan ikilisinin ekmeğine bal sürülecektir. Özersay’ın dediği gibi Türk tarafı olarak Ruma bir kez daha mahkum olmamak üzere cesur kararlar almak zorundayız. Anavatan Türkiye’nin çıkarları için ille de müzakere oyununa devam etmemiz gerekecekse, masaya muhakkak KKTC olarak oturmalıyız. Görüşmelere iki ayrı devlet heyetleri arasında devam edilmesini sağlamalıyız. Başka formüller bizi çok zora sokacaktır.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları