Rum-Yunan kim, aklıselim kim?

A+A-
Hüseyin Macit YUSUF

Erdoğan’ın KKTC ziyaretinde Rum tarafına verdiği  “Bıçak kemiğe dayandı, aklınızı başınıza alın”  mesajı maalesef yerine ulaşmamış gibi görünüyor. Rum tarafının  bu kez işi ciddiye alması  ve buna göre davranması en doğru yol olacaktı. Ancak Rum yine her zaman yaptığını yapmayı tercih etti. Güney Kıbrıs’taki hükümet bunalımı, ekonomik kriz, askeri üsteki patlamayla ortaya çıkan elektrik sorunu ve diğer birçok problem bile Rumların Anavatan Türkiye’ye saldırmasını engelleyemedi. Erdoğan’ın uyarılarına olumlu yaklaşmaları gerekirken, tersine hırçınlaşıp saldırmayı tercih ettiler.Ve inanın Rum yıllardır hep böyle davranmaktan çekinmemektedir. Rum sağduyulu ve mantıklı davranmayı becerememektedir.
Geçen günlerde ustası,Türkiye’ye karşı kurulan şer ittifakındaki partneri Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile görüşen faşist Hristo-fiyasko,  Sarkozy’nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, KKTC’ye yaptığı ziyaretteki tutumunu ve açıklamalarını kınadığını söyledi.
Rum Haber Ajansı’na göre Paris’te Sarkozy’le görüşmesinden sonra açıklamalarda bulunan bunalımdaki Hristo-fiyasko, Erdoğan’ın Kıbrıs’ın kuzeyine ziyaretindeki tutumunu ele aldıklarını belirtti ve “İkimiz de Türkiye’nin ve Erdoğan’ın davranışlarının Avrupa Birliği’ne karşı kabul edilmez, tahrik edici ve hakaret edici olduğuna, buna göz yumulamayacağına inanıyoruz”  şeklinde konuştu.
Fransa’nın Kıbrıs Rum kesimini sırf Türkiye’nin tam üyeliğinin önünü kesmek için AB’ye aldırdığı, destek verdiği artık gizli değildir. Fransa  ve Rumlar gizlemeden açıkça Türk düşmanlığı yapmaktan çekinmemektedir.
Diğer taraftan Rum Meclis Başkanı Yannakis Omirou, Kıbrıs’ta Türkiye olduğu sürece Rum silahlı güçlerin operasyona hazır tutulması gerektiğini belirterek Rum tarafının  silahlanmasının önemini vurguladı ve Türkiye’ye saldırma hastalığını sürdürdü. Rum Milli Muhafız Ordusu Komutanı Korgeneral Stilyanos Nasis’i kabul eden Omirou, yeni komutanın görevini patlamadan sonraki zor günlerde devraldığını kaydetti. Rum Meclisi Başkanı, Kıbrıs toplumunun Rum Milli Muhafız Ordusu’nun, Kıbrıs Helenizm’inin ulusal varlığını sürdürmesiyle bağlantılı çalışmalarına minnettar olduğunu belirtti.
Göreve geldiğinden beri Anavatan Türkiye’ye saldırmayı kendine görev edinmiş Yunanistan Dışişleri Bakanı Stavros Lambrinidis Türkiye’ye daha fazla Avrupalı olması çağrısında bulundu ve  “Daha fazla Türk olacak olan Avrupa değildir”  diye akıl vermeye yeltendi. Yunanistan Parlamentosu Savunma ve Dışişleri Komitesi’nde konuşan Lambrinidis, AB’ye girmek isteyenin Ankara olduğunu söyledi ve  “Ne kadar çok çalıştığı önemli değildir. Türkiye Avrupa Birliği’nin nasıl çalıştığına karar veremez, nasıl çalıştığını sorgulayamaz”  şeklinde konuştu.
Aklını Türkiye ile bozmuş olan Dışişleri Bakanı şöyle devam etti:  “Dolayısıyla Türkiye Avrupa’nın kapısını çaldığında herkese Avrupa’ya girebilmek için Türkiye’nin kendisinin değişmesi gerektiğini, daha fazla Avrupalı olması gerektiğini açıkça belirtmelidir.”
Kıbrıs konusunun ulusal konuların başında olduğuna işaret eden Lambrinidis, Yunanistan’ın Kıbrıs hükümetinin adayı tek devlet, tek vatandaşlık ve tek uluslar arası kimlikle BM kararları ve birlik müktesebatı temelinde yeniden birleştirme çabalarını, mümkün olduğunca desteklediğini, birleşmiş bir Kıbrıs’ın AB üyesi olarak daha düzgün çalışabileceğini ifade etti. Başbakan Erdoğan’ın son açıklamalarına değinen Yunanistan Dışişleri Bakanı, bu açıklamaların BM görüşlerine ters olduğuna, çabaları baltaladığına ve Ankara’da sık görülen saplantılı görüşleri teyit ettiğine dikkati çekti.
İki haftadır Avrupa destekli Rum-Yunan ikilisinin saldırgan tutumlarını ve çirkefliklerini sizlerle paylaşmakta ve bunlarla hiçbir konuda anlaşmamızın mümkün olmadığını  göstermeye çalışmaktayım. Aslında yazılarımın çoğunda belgeleriyle Rum-Yunan uzlaşmazlığının birçok örneği mevcuttur. Rum Yunan ikilisi barış için sürdürülmekte olan müzakerelerde samimi değildir. Rum-Yunan ikilisi önlerine gelen fırsatları değerlendirmekten kaçınmakta ve hâlâ daha adayı Yunan yapma hayaliyle hareket etmektedir. Aklını yitirmiş ve şaşırmış Rum Yunan ikilisinin imana gelmesini beklemek nafiledir...
Anavatan  Türkiye’de Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları’nın emekliliklerini istemelerine neden olan anti demokratik ve evrensel hukuk kurallarıyla çelişen uygulamalar biran önce ortadan kaldırılmalıdır. Her konuda toplumsal uzlaşı,dayanışma ve işbirliği şarttır.’Ben yaptım oldu’zihniyeti hem Türkiye’ye hem de Kıbrıs davamıza zarar verecektir.Tenkit ettiğimiz Rum-Yunan ikilisi gibi sağduyusuz davranma lüksümüz yoktur. Ramazan ayının hayırlara vesile olması en büyük dileğimdir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları