Rumla ne spor ne de siyaset mümkün

A+A-
Hüseyin Macit YUSUF

Annan Planı Referandum’u öncesinde Kıbrıs Türkü “evetçiler” ve “hayırcılar” diye kamplara bölünmüştü. Bu bölünmenin kime ne fayda sağlayacağı açıktır. Anavatan Türkiye ve Kıbrıs Türkü üzerinde emperyalist güçlerin tezgahladığı bir senaryonun parçası olan “böl-yönet” taktiklerine karşı artık uyanık olmak zorundayız. Yakında Ban ki-mun planı veya adı ne olursa olsun önümüze konarak bize dayatılacak plan ve planlara karşı ulusal birliğimizi korumak mecburiyeti vardır. Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun 5 Kasım’da Zürih’te UEFA ve FIFA başkanlarının katılımlarıyla Kıbrıs Futbol Federasyonu (KOP) ile imzaladığı geçici anlaşma konusundaki tartışmalar tehlikeli bir boyuta ulaşmıştır. Halkımız yine kamplara bölünmüştür: KTFF Başkanı Sertoğlu’nu destekleyenler ve karşısında olanlar bilerek veya bilmeyerek yeni bir emperyal böl-yönet senaryosuna alet olmaktadırlar. KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu’nun ne yapmaya çalıştığını, nihai hedefinin ne olduğunu anlamadan, anlamaya çalışmadan, hiçbir mantığa ve akla sığmayacak şekilde kendisine insafsızca saldıranlara şaşmaktayım.
KTFF Başkanı Sertoğlu ambargolarla dünyadan haksız yere izole edilmiş bir halkın evladıdır. Amacı ambargoları delerek, Kıbrıs Türk gençlerinin motivasyonunu sağlayarak uluslararası arenada spor yapmalarını, futbol oynamalarını sağlamaktır. Dünya futbolunu yöneten FIFA ve UEFA yetkilileri nezdinde Zürih’te düzenlenen toplantılarda, Sertoğlu haksız ambargolara dikkat çekerek dünya kamuoyuna gerekli mesajı vermiştir. Kıbrıs Türklerinin uluslararası futbol organizasyonlarında yer alma hak ve isteklerini en iyi şekilde anlatmıştır.
Sertoğlu’nun imzaladığı ancak memnun olmadığını kendisinin de belirttiği KTFF’nun KOP’a üye yapılması konusuna değinmek istiyorum.
Kıbrıs Futbol Federasyonu (KOP) İngiliz idaresi devrinde, 1934’te, ada futbolunu yönetmek üzere Kıbrıs Türkleri’nin de katılımıyla kurulmuştur. KOP’un organize ettiği liglerde Türk ve Rum takımları birlikte futbol oynamıştır. KOP, 1948’de FIFA’ya, 1962’de UEFA’ya üye olmuştur. EOKA terör örgütünün kurulduğu ve toplumlararası sürtüşmenin doruğa çıktığı yıllarda, Rum’ların egemen olduğu Kıbrıs Futbol Federasyonu’nun, Türk futbol takımlarını dışlamasından sonra kendi aramızda ayrı bir örgüt kurmak gereği doğmuştu. Rum’un dışlama ve tahrikleriyle Kıbrıs Türkleri kendi federasyonlarını KTFF’yi 1955’te kurmak zorunda kalmıştır. Bu tarihten sonra KOP tamamen bir Rum federasyonu olarak görev yapmıştır. KOP’un kurucuları arasında olan Kıbrıs Türklerinin FIFA ve UEFA nezdindeki tüm hakları o tarihten beri Rum tarafınca gasp edilmektedir. Kıbrıs Türklerinin UEFA ve FIFA’ya üye olmak için yapmış olduğu sayısız müracaat yanıtsız bırakılmıştır. 1963 olayları sonrasında Kıbrıs Türkleri, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne ait tüm organlardan atılmış ve hakları gasp edilmiştir. Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki haklarımızın geri alınması hususunda 50 yıla yakın sürdürülmekte olan müzakerelerden bir sonuç alınamamaktadır. Rum siyaseti Kıbrıs Türkünün haklarını geri vermemek üzere uzlaşmaz tavrını sürdürmektedir.
Bu şartlar altında Sertoğlu Federasyonu şansını denemekte, şartları zorlamakta ve dünya kamuoyunun dikkatini, Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlama aşamasında, futbol üzerinden Kıbrıs Türklerine uygulanan haksız ambargolara çekmektedir. Federasyonun amacı KOP’a yamalanmak değildir. Sertoğlu, Zürih’te ve KKTC’de yaptığı açıklamalarda da belirttiği gibi imzaladığı anlaşma nihai değildir ve iyileştirilmesi gereklidir. İyileştirilmesi ve Kıbrıs Türkünün gasp edilmiş haklarının alınması için çıkılan yoldan geri dönüş yoktur. Sertoğlu, Kıbrıs Türklerinin kurucu üyesi olduğu KOP’un idari yapısında bir değişiklik yapılmasını, diğer bir değişle Rum’un KOP’taki egemenliğini sulandırmayı, yönetimde eşit söz sahibi olmayı hedeflemektedir. Bunu başarabilme hedefiyle yola çıkmıştır. İyi niyetlidir ve sadece sporu, futbolu düşünmektedir. Sertoğlu’nun bu konuyla ilgili açıklaması şöyledir: “Belgede yer alan parametrelerde bizler için önemli olan 1. ve 4. madde üzerinde çalışmalara devam etmemiz ortadadır. Bu parametrelerde, gerekli düzenlemeler yapmamız gerektiğini FIFA Başkanı Sayın Blatter’e de ayrıca belirtilmiştir. Bizim görevimiz bu parametreler üzerinde gerekli çalışmaları yaptıktan sonra genel kurula gitmektir.”
Bu hedefi Sertoğlu Federasyonu’nun tek başına başarması mümkün değildir; KOP yönetiminin de bu konuda istekli ve arzulu olması gerekmektedir. Bu istek Rum’da var mıdır? Maalesef yoktur. KOP  Başkanı Kostakis Kutsokumnis, Zürih sonrası yaptığı ilk açıklamada Kıbrıs’taki futbol için geçici düzenlemenin müzakere konusu olmadığını belirtmiştir. Kıbrıs Haber Ajansı’na (KHA) Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu’nun açıklamalarını yorumlayan Kutsokumnis, Sertoğlu’nun neye imza attığını çok iyi bildiğini de söyleyerek ileriye dönük çalışmaların da önünü kesmiştir.
Bu kritik aşamada, Kıbrıs Türkleri olarak, Rum’un esas hedefini anlamış, birlik ve beraberlik içerisinde, tek yumruk halinde hareket edilmesi şarttır. Annan Planı’ndaki veya son futbol konusundaki gibi kamplara bölünmemiz düşmanlarımızı sevindirecektir. Düzeyli tartışmalarla toplumsal anlayış sağlanmalı ve buna göre hareket edilmelidir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları