Rum'un 'sözde çözüm arzusunun' esiri olmayalım

A+A-
Hüseyin Macit YUSUF

Rum Yönetimi Başkanı faşist Hristo-fiyasko; Kıbrıs sorununa sözde “işgali ve kolonileşmeyi” sona erdirecek bir çözüm bulunması ve “çözüm arzusunun canlı tutulması” gerektiğini söyledi.
Rum tarafında yayınlanmakta olan Haravgi gazetesinin haberine göre Hristo-fiyasko, bir etkinlikte yaptığı konuşmada, Kıbrıs Rum tarafı olarak belirledikleri çözüm çerçevesinden sapmamaları gerektiğini belirtti.
Hristo-fiyasko; “Kıbrıs sorununun çözümü perspektifinin canlı tutulabilmesi için, tek egemenlik, uluslararası temsiliyet ve vatandaşlığa sahip, iki toplumun siyasi eşitliğini garanti altına alan iki toplumlu, iki kesimli federasyon çözümünde ısrar etmeleri gerektiğini” de sözlerine ekledi.
Geçtiğimiz günlerde Rum tarafında federasyona dayalı çözüm şekli üzerinde tartışmalar yapıldı. Bu tartışmalardan çıkan sonuç Rum’un federasyon istemediğidir. Bir kısım Rum siyasetçi bunu açıkça söylemekten kaçınmaktadır. Bunların başında Hristo-fiyasko gelmektedir. Hristo-fiyasko kesinlikle iki bölgeli,iki kesimli, iki halkın siyasi eşitliğine dayalı yeni bir ortaklığa karşıdır. O zaman, Rum’un kafasındaki federal çözüm nedir? Sözde Kıbrıs Cumhuriyeti’nin üniter yapısının korunarak, Anayasa’da yapılacak ufak tefek tadilatlarla biz Kıbrıs Türklerine bir kısım azınlık haklarının verilmesi Rum’a göre federal çözümdür. Rum tarafı 1959-60 Antlaşmaları ile kurulan dengenin ve biz Türklere verilen hakların korunmasına ise şiddetle karşıdır.Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlük hakkı kesinlikle kabul edilmeyecektir.Enosis hedefinden en ufak bir sapma söz konusu değildir.
Rum tarafının iki devletli çözümü kabullenmesini beklemek ise hayalperestliğin en üst seviyesidir. İsrail ile Türkiye’ye karşı inanılmaz bir işbirliği içerisinde olan Rum tarafının Dışişleri Bakanı Markulli geçtiğimiz günlerde Filistin Dışişleri Bakanı Al Malki’yi bir günlük ziyaret için Kıbrıs’a davet etti. Taraflar baş başa görüşmelerinin ardından basın toplantısı düzenlediler. Markulli, yaptığı açıklamada, Filistin sorununda; başkentinin Doğu Kudüs olacağı, bağımsız ve yaşayabilir bir Filistin devletiyle, İsrail devletinin birlikte var olacağı kapsamlı bir çözüm olması yönünde Güney Kıbrıs’ın desteğini yineledi.
Markulli, iki devlet çözümünün, müzakerelerle gelmesi ve tüm uluslararası çabaların barış sürecinin yeniden başlamasına odaklanması gerektiğine vurgu yaptı.
Halbuki aynı Markulli söz konusu Kıbrıs sorunu olunca iki devletli çözüme şiddetle karşı çıkmaktadır. Markulli iki devletli çözümün kabul edilemez olduğunu yaptığı sayısız açıklamada vurgulamıştır. Rum tarafının siyasetinin tutar yanı yoktur.Hiçbir mantığa sığmayan saçma sapan hayallere dayanan Rum kafasıyla anlaşmak mümkün değildir.
Rum’un çözüm arzusu kendi hayalleri ve hedefleriyle sınırlıdır. Bu hayal ve hedefler biz Kıbrıs Türklerine adada yaşam hakkı tanımamaktadır. Bu gerçeği bile bile Rum tarafı ile ortaklık devleti kurmak isteyenlere şaşmamak elde değildir. Rum tarafındaki Cumhurbaşkanlığı seçimi ardından yeniden başlaması planlanan görüşmeler muhakkak iki devlet arasında olmalı ve bir takvime bağlanmalıdır. Yoksa Rum’un sözde çözüm arzusunun esiri olmaya devam edeceğimiz apaçık ortadadır.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları