Rusya: Devlet mi aşiret mi?

A+A-
Özcan YENİÇERİ

Türkmenleri bombalarken, sınır ihlali yapan Rus uçağının düşürülmesi, Putin'in kimyasını bozdu. Rusya'nın karizmasının çizilmesiyle Putin ve arkadaşları Türkiye'ye karşı tahriklere, provokasyonlara ve kışkırtmalara başladı.

İftira ve ithamda sınır tanımıyor!

Türkmenleri bombalamayı, Türkiye'nin sınırlarını ihlali adeta bir hak olarak gören Putin, uçağının düşürülmesini 'arkalarından bıçaklanmak' olarak değerlendirdi. Bu vahim sözlerin ardından da "IŞİD bir ülkenin ordusu tarafından korunuyor" diyerek Türkiye'nin NATO'yu toplantıya çağırmasını "Türkiye, NATO'nun IŞİD'in çıkarlarına hizmet etmesini istiyor" diye değerlendirdi. 

Putin işi daha da ileri bir boyuta taşıyarak şunları söyledi: "Türkiye yönetimi uzun yıllardır ülkesini kasten İslamlaştırmaya yönelik iç politika izliyor." Ardından da "Tekrarlanırsa mutlaka tepki vereceğiz" tehdidi geldi.

Başbakan Medvedev ise "IŞİD ile petrol işi yapan Türkler var" derken Dışişleri Bakanı Lavrov "Uçak düşürme planlı provokasyon" olarak niteledi.

Rus yöneticiler bir anda resmen Türkiye'yi kendi tabirleriyle radikal İslam'ın hamisi ve IŞİD ile iş tutan bir ülke konumuna indirgediler.

Bu sözler Rusya'nın tarihi panslavist bilinçaltını bir kez daha açığa çıkarmış oldu.

Hem suçlu hem güçlü!

Dışişleri Bakanı Lavrov, Türkiye ziyaretini iptal etti. Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın telefonlarına çıkmadı. Görüşelim taleplerine şaka gibi "özür dile, zararı tazmin et ve suçluları cezalandır, ondan sonra görüşelim" anlamına gelen sözler etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan haklı olarak "özür dilemesi gerekenler hava sahamızı ihlal edenlerdir" dedi.

Türk tarafı "uçağın Rusya'ya ait olduğunu bilseydik uyarımız farklı olurdu" derken Rus tarafından "uçağın Rus uçağı olduğunu bilmemeleri mümkün değildir" cevabı geldi. Türkiye gerilim düşürmeye, Rus tarafı daha da germeye çalışıyor.

Atalarımız Moskofla dost olmak zordur derken ne kadar da haklıymış!

Rusya'dan hemen her saat Türkiye'ye yönelik bir tehdit, şantaj ve yaptırım açıklaması geliyor.

Rus Duma'sına "1915 olaylarının soykırım olmadığını söyleyenlere ceza verilmesine öngören" bir yasa tasarısı sunuldu. Moskova'daki Türk Büyükelçiliğine polis gözetiminde saldırı gerçekleştirildi.

Rus seyahat şirketleri Türkiye'ye turlarını askıya aldı. Türk akımı ve nükleer santral projesi gözden geçiriliyor. Lavrov, vatandaşlarına 'Türkiye'ye gitmeyin, Türkiye'ye gitmiş olanlara da Rusya'ya dönün' çağrısı yaptı. 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Rusya ile Türkiye arasında vizesiz giriş ve çıkışlar iptal edildi.

S-300 yüklü füze gemilerini, S-400 füzelerini Suriye'deki üslerini yerleştiren Rusya "Tehdit oluşturan hedefleri sorgusuz vuracağız" şeklinde gözdağı verdi. Rusya, en büyük savaş gemisi Moskva'yı hava gücünü korumak amacıyla Akdeniz'e yerleştirdi.

Rusya devlet değil aşiret gibi davranıyor!

Rusya'ya giden Türkler vizeleri olmasına rağmen ülkeye sokulmuyor. Türk yolcu uçaklarının Rus havaalanlarına inişinde, gemilerin Rus limanlarına yaklaşmalarında işkenceyi andıran muameleler uygulanıyor. Türk uçak ve gemilerinin Rusya'ya giriş ve çıkışların tamamen yasaklanmasından söz ediliyor.

Dahası var. Rusya'ya fuara giden 60 Türk iş adamı göz altına alınıyor. Rusya bu insanlara ilkel bir aşiret gibi rehin muamelesi yapıyor. Gardiyan nezaretinde kilitli kapıların ardında tutuluyor, 14 saat süreyle yiyecek, içecek ve su dahi verilmiyor. İş adamlarına insanlık dışı muameleler yapıldıktan sonra ceza kesiliyor ve sonra da sınır dışı ediliyor. Rusya'ya giden bazı Türk vatandaşları, hamile eşlerini dahi görmelerine izin verilmeden sınır dış ediliyor.

 Olayla ilgisi olmayan insanlara rehin muamelesi yapılması, para sızdırılmaya çalışılması ve işkence edilmesi, modern bir devlet uygulaması değil mafyaya ve aşiretlere özgü muamelelerdir.

Rusya yüksek teknolojik gücüne ve küresel hegemonyasına karşın hâlâ ilkel mirasının etkisindedir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları