Rüyanızda göreceğinize gidin yerinde görün

A+A-
Afet ILGAZ

Adalet Bakanı diyor ki:
“Çözüm olacaksa bir dakika durmaz, istifa ederim.”
Edemezler. Çünkü yerine gelecek adam aynı zihniyette, aynı yerden emir alan birisi olacak. Bu yüzden çözüm olmaz. Bu yüzden de bunlarda istifa denilen bir kurum işlemez. Adalet Bakanı istifa edecek olsaydı, Ali Dibo söylentileri çıktığında, bulunduğu mevkiden ayrılır, istifa ederdi.
Bir de diyor ki, Urfa’da olan cezaevi faciaları gibi olayları rüyalarında
görüyormuş.
Yani buna ne denir?
Rüyanızda göreceğinize gidin, yerinde görün faciayı. İnceleyin, çare bulun. Her önünüze geleni içeri atmayın. Tutukluluk sürelerini, hüküm giymemiş mahkumlarda gözaltıları da böyle zalimce uzatmayın. Daha doğrusu öyle adaletli olun ki bu kadar insan haksız yere içeri girip üst üste yatmasınlar, yerlerde sürünmesinler. Adaletiniz en baştan, problemi çözmüş olsun. Hasdal ve Silivri’de, Metris’te yatan insanlar, adalet diye çırpınıyorlar. Siz adaleti rüyanızda görüyor, uyanınca zulme devam ediyorsunuz.

***


Haberlere bakıyorum da aynı laflar, aynı görüntüler... Bilgi almak ve incelemek üzere olay yerine giden takım elbiseliler. Uçaktan, uçuşan kravatlarını ve ceketlerinin iki kanadını tutarak iniyorlar. Üzüntü beyan ediyorlar. Onların üzüntü beyanı kadar sinir bozucu, kızdırıcı bir şey yok. Sekiz şehit faciası cezaevindeki yangınla aynı gün oldu. Bunca yıldır şehit vermeye neden devam ediyoruz? Kanları yerde kalmayacak demek kolay ama Kuzey Irak’a girip canileri tepelemek yasak. Bir de üstelik bu canileri koruyan Barzani yönetimine petrol yolu açıyormuşuz. Bunu Enerji Bakanı, hiçbir rahatsızlık duymadan “müjdeliyor”. Ey Türk halkı sen ne büyüksün! Bunlara rağmen şehit evine bayrak asıyor ve vatan sağ olsun diye haykırabiliyorsun.
Hakkari’deki sekiz şehide, Şırnak’ta iki şehit daha eklendi. Urfa Cezaevi’ndeki isyana Gaziantep eklendi. Bir ülkenin daha kötü yönetilmeyeceğine dair bundan iyi örnek olabilir mi?
Dosyalar, dosyalar, koltuklar, koltuklar... Onları, korkutan şeyler, bunlar.

***


Urfa “şanlı” idi değil mi? Antep “gazi” idi değil mi? Evet bunlar cumhuriyetin övgüleriydi. Şimdi bugünkü hallerine bakın.

Yazarın Diğer Yazıları