Sadece AKP değil, Türkiye bu vebalin altında kalır!

A+A-
Arslan BULUT

Suriye’de insanların toplu ölümüne neyin sebep olduğu henüz bilinmiyor. Bir saldırı ise bunu kimin yaptığı da belli değil. Buna rağmen, ölümler, Suriye’ye Amerikan-İngiliz müdahalesini meşru kılmak için kullanılıyor. Bu arada Türkiye’nin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Suriye’ye müdahale için koalisyon kurulursa Türkiye de bunun içinde yer alır” dedi!
ABD, İngiltere ve İsrail’in Türkiye’den bir talepte bulunmasına gerek bile yok! AKP iktidarının elinde kalmış Türkiye, ABD, İngiltere ve hatta İsrail’in emir ve görüşlerine hazırdır!

 


***

 


Bu kadar basit mi yani savaş kararı?
Nitekim CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Suriye’ye yönelik herhangi bir müdahaleye Türkiye’nin dahil edilmesi gibi bir konu olduğu takdirde bunun mutlak suretle TBMM’ye getirilmesi gerektiğini söyledi.
Loğoğlu, “Dışişleri Bakanı Davutoğlu alabildiğine bir sorumsuzluk içinde, savaş çığırtkanlığı yapmakta. Suriye’ye bir müdahalenin öncülüğünü üstlenmiş havasında hareket etmektedir. Türk Halkı Suriye ile ilgili olarak bir savaş istemiyor. Halka rağmen hele bir savaş kararı ancak diktatorya rejimlerinde olur” dedi.

 


***

 


Fakat biz Ahmet Davutoğlu’ndaki emperyalizme tam teslimiyet ifade eden bu zihniyeti, Seul zirvesinde uygulamalı olarak da görmüştük. Obama, Tayyip Erdoğan ile ayaküstü sohbet ederken, biraz ileride kendilerini takip eden Davutoğlu’nu işaret parmağıyla gel gel diye çağırınca, beyefendi yayından fırlamış ok gibi ileri atılmıştı!
Peki ama, AKP iktidarının tarihi rolü, İslam coğrafyasını kendi içinde çatıştırarak bitirmeye uğraşan emperyalizme çanak tutuculuk yapmaktan ibaret midir?
İlginçtir, AKP’yi destekleyen medyadan, bu konuda nihayet bir ses geldi. Salih Tuna Yenişafak’ta “Çok değil bundan birkaç yıl önce, ABD’nin Suriye’yi vurma olasılığı söz konusu olsaydı hepimiz isyan ederdik. Ne bileyim, sivil toplum örgütleri ayağa kalkar, en azından Doğu Konferansları döneminde olduğu gibi işgale ve tahakküme karşı topyekûn seferber olurduk” dedikten sonra “ABD’nin Suriye’ye (dolayısıyla İran ve Hizbullah’a) ‘saldırmasını’ suhuletle karşılayacak raddeye nasıl geldik? Bu nasıl bir haldir Ya Rabbi. Yeryüzünün en büyük bozguncusundan barış ev esenlik beklemek nasıl bir çaresizliktir? ABD Irak’a ne götürdü de Suriye’ye ne götürecek? Irak’ı etnisite ve mezhep eksenli paramparça eden, her parçasını da birbirine kanlı bıçaklı hale getiren bu ABD değil mi? Bunlar mı Suriye’de akan kanı durduracak?” diye soruyor?

 


***

 


Biz bu soruları yıllardır soruyoruz ama karşımızda tam bir duvar sessizliği vardı. Veya, iktidara yakın medya, “one minute” gibi gösterilerle halkı aldatmakla meşguldü...
Aslında herkes, Türkiye’nin, Afganistan’da, Irak’ta, Libya’da, Suriye ve Mısır’da ABD, İngiltere ve İsrail çıkarları için kullanıldığının farkındadır. Bunu görmemek için akılsız olmak gerekir. O halde, Türkiye’yi Batı emperyalizminin taşeronu durumuna düşüren AKP iktidarını desteklemek, İslam dünyasındaki katliamlara, soykırımlara katılmak değil midir? Ve bu destek, ölü kardeşinin etini çiğnemek değil midir? Zaten AKP iktidarının beslediği El Nusra örgütünün canileri, öldürdükleri insanların yüreklerini söküp çiğniyor. Libya, Suriye gibi ülkelere bu teröristleri eğitip gönderen, ayrıca onlara lojistik destek adı altında silah gönderen AKP iktidarı değil mi?
Ama AKP’ye oy versin ama CHP, MHP veya diğer partilere... Türkiye’de de hiç kimse, bu vahşetin sorumluluğundan kurtulamayacaktır. Türkiye ve Türk halkı, bu cinayetlerin faturasını topyekûn ödeyecektir. Türkiye, bu vebalin altında kalır...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları