Sadece Suriye yeter!

A+A-
Servet AVCI

Var sayalım ki, her şeyi çok iyi yaptınız!.. İstanbul'a üçüncü havaalanı projesiyle Almanları çatlattınız!.. Ruslar Berlin'e girdiğinde kafasına sıkmaktan başka çaresi kalmayan Hitler gibi Merkel bu yenilgiye daha ne kadar katlanır ve ne zaman kafasına sıkar merak ediyoruz!.. Gaflet hâlindeki Alman halkının henüz bu hezimetten haberi olmasa da, uçağı ancak televizyondan görebilen halkımızın önemli bir kısmı bu hazzı yaşıyor!.. Eh hakları tabii, 'Almanlar kaybedince kaybetmiş sayılan' devletten, 'kazanan' devlete dönüştük onlarca yıl sonra!..

Bunlar Suriye'den taşan günahlarınızı bastırmaya yeter mi? Kıyılarımıza vuran çoluk çocuk Müslüman cesetlerinin tek vebali eski kardeşiniz, tatil arkadaşınız Esad'a mı ait?

***

Duble yollarınızı da kabul edelim!.. Bu yollara kamudan harcanan paralarla, kurulan havuz sistemleriyle siyasetin nasıl finanse edildiğini 'kadı kızının kusuru' olarak görelim!.. İtalyanların işgal yıllarında Libya'da, Fransızların Cezayir'de, Tunus'ta, İngilizlerin Hindistan'da ve diğer sömürgelerinde, Rusların Doğu Karadeniz kıyısında ve Kars tarafında yaptıkları yolları 'hizmet'ten sayıp, yolun tek başına bir şey ifade etmeyeceğini, önemli olanın moral değerleri korumak olduğunu görmezlikten gelelim!..

O yolları yapanların, önceki iktidarlar döneminden beri aynı müteahhitler olduğunu, bunların içinde hangi dönemde milletin neresine neyin koyulması gerektiğini iyi bilenlerin bulunduğunu kafaya takmayalım!.. Aleni küfür karşısında mezhebi geniş insan taklidi yapalım ve günü beş vakit duble yolculara şükran duasıyla geçirelim!..

Ya Suriye? Sadece Suriye'de yaşananlar, hesapları yanlış yapanları, sonra da aldatıldıklarını söyleyenleri insanlıktan çıkarmaz mı? "En büyük caminizde namaza geliyoruz" denilerek ayağa kaldırılan insanların, şimdi büyük şehirlerimizde üst geçit diplerinde mukavva kutular içinde çoluk çocuk barınmaya çalışmalarının günahını ne temizleyebilir?

***

Esad zalim midir? Âmenna... İyi de strateji, ateşin içine dalmak ve mazlumları da o ateşin içine çekmek mi olmalıydı? Camide namaz kılacaktık, meğer cami avlusuna bırakılmışız, kundaklanmış biçimde!.. Bu 'eşsiz' stratejinin sahiplerinde en küçük bir nedamet belirtisi yok... 'Orta Doğu'da bizden habersiz yaprak kıpırdamaz' palavrasından 'Ege'de bizden habersiz ceset kıpırdamaz' trajedisine döndük!.. Serin sulardan ve kıyılardan ceset topluyoruz şimdi!..

Tamam her şeyi çok iyi yaptınız!.. Tamam, sizin döneminizde boşanmalar katlanarak artmadı!.. Tamam, içki tüketimi patlamadı!.. Tamam, toplumsal algıda hırsızlıkla dindarlık arasındaki makas daralmadı!.. Tamam, cinsel sapkınlık kurumsallaşmadı, partileşmedi, büyük şehirlerde elli binlik mitingler yapacak cesarete ulaşmadı!.. Tamam, uyuşturucu kullanma yaşı ilkokullara inmedi!.. Tamam, bir kısım Müslümanlar kendi dinlerinden uzaklaşıp, kibrin, şatafatın ve şımarıklığın esiri olmadı!.. Tamam, yolsuzlukların belli bir kısmına onay verecek yüzlerine tükürülesi din adamları çıkmadı!.. Tamam, yönettikleri şehirleri 'parsel parsel' satan belediye başkanları çıkmadı!..

Üçüncü köprü, körfez geçiş projesi, tüp geçit, hızlı tren filan... Diyelim ki hepsi dünyadaki maliyetlerle aynı fiyata çıktı... Bunların hangisinin varsa sevabı şimdi kavşaklarda araba camı silen, yarın hırsızlık veya uyuşturucu satışı yapmak zorunda kalacak olan veyahut da ayakta kalabilmek için bedenini satan veya gözü dönmüşlere küçük bedellerle yeni eş yapılan Suriyeli kadın ve çocukların vebalini bastırabilir?

***

Kabul edelim, terörle de çok iyi mücadele ettiniz!.. Dağlarda bitme aşamasına gelen terörizmi, Oslo'da teslim aldınız, elebaşlarına aman dilettiniz!.. Kamu otoritesini bir daha hiçbir eşkıyanın sarsamayacağı derecede tahkim ettiniz!.. Bir sınırımız oldu tekrar Hopa'dan Samandağ'a kadar!..

Ya Suriye? Ne oldu Özgür Suriye Ordu'nuz meselâ? Emin misiniz, verdiğiniz silahlar ve paralar hâlâ ellerinde mi? Ya da kendileri Suriye'de hâlâ savaşıyorlar mı? Uğruna koridor açtığınız PYD'ye kızma yetkisi kime ait? Yol verip, Kobani'ye selâm gönderenlere mi?

Suriye, evet sadece Suriye bile, bize artı diye sunulanları bir çırpıda yok edecek ve sorumlularının asla taşıyamayacağı bir günahı temsil ediyor... Sahillerini insan dalgalarının dövdüğü bir ülkeysek artık ve her cesette zalimler kadar parmak izimiz varsa, bu günahı normal beden kaldırmaz!..

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları