Sağlık Bakanlığı’ndan karantina süresiyle ilgili yeni açıklama

Sağlık Bakanlığı’ndan karantina süresiyle ilgili yeni açıklama
Sağlık Bakanlığı, karantina süresinin 14 günden 10 güne indirilmesi kararıyla ilgili yapılan yeni açıklamada “Salgın yönetiminde Bilim Kurulumuzun tavsiyeleri ile ve ortak akılla hareket edilmektedir” ifadelerine yer verildi.

Sağlık Bakanlığı’ndan temaslıların karantina süresinin 14 günden 10 güne düşürülmesi kararıyla ilgili yeni bir açıklama geldi. Bakanlıktan gelen yazılı açıklamada değişikliklerin yanlış anlamalara neden olduğu belirtilerek, “Salgın yönetiminde Bilim Kurulumuzun tavsiyeleri ile ve ortak akılla hareket edilmektedir” ifadelerine yer verildi.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

“Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından “yakın temaslıların karantina süresine” ilişkin yapılan değişikliklerin yanlış yorumlara sebep olduğu görülmüştür.

Bilimsel çalışmalar doğrultusunda Hastalık  Kontrol Önleme Merkezi  (CDC) ve Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi  (ECDC) tarafından yapılan güncellemeler, ülkemiz tarafından anlık olarak takip edilmekte ve rehberlerimize entegre edilmektedir.

Yakın temaslıların karantina süresinin 14 günden 10 güne düşürülmesi ve PCR testi sonucuna göre 7. günün sonunda sonlandırılabilmesine ilişkin düzenlemeler de yukarıda sayılan uluslararası güncellemelere paralel olarak yapılmıştır.

Salgın yönetiminde Bilim Kurulumuzun tavsiyeleri ile ve ortak akılla hareket edilmektedir. Tüm kararlarımızın tek önceliği vatandaşımızın sağlığıdır. Karantina süresi ile ilgili yaptığımız güncelleme de bu kapsamdadır.”

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58