Sahi "Hayır"cılar nasıl kazanamamıştı?

A+A-
Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU

Hürriyet'ten Abdülkadir Selvi'nin aktardığına göre, "İstanbul'u kaybeden Türkiye'yi kaybeder' diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'İstanbul'u kazanan Türkiye'yi kazanır' stratejisini" izleyecekmiş yerel seçimlerde.

Sürpriz olmayan, Türkiye demografisinin doğal sonucu, matematiksel karşılığı net ve çok da bilinen bir denklem bu.

Ve ne hikmetse sadece 16 Nisan 2017 referandumunda tersi oldu; yani İstanbul'u kazanan, üzerine bir de Ankara'yı, bir de İzmir'i, bir de Adana'yı, bir de Antalya'yı, bir de Diyarbakır'ı, bir de Mersin'i, bir de Balıkesir'i yani birçok büyükşehri de kazanmış olmasına rağmen Türkiye'yi kazanamadı!

Sahi nasıl oldu bu?

Pisagor yattığı yerden doğrulup gelse o bile çözemez bu soruyu herhalde;

Nasıl oldu da İstanbul'da "Hayır" önde çıkmasına rağmen Türkiye genelinde "Evet" kazandı?

Ve...

Bu ve benzeri soruların cevapları netleşmedikçe, gelecekteki sandıklara atılan oyla, sayılan oyun eşit olup olmadığını bilmemiz mümkün olmayacak asla...

***

Zamanın ruhuna uygun Rektör

Artuklu Üniversitesi'nin giyiminden ilmine her işi olay rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, üniversitedeki 6 fakülteden 5'inde de "dekan vekili" olarak görev yapıyormuş.

Hiç boşuna çok şaşırmış, hayretler içinde kalmış, hayatında böyle şey  görmemiş gibi filan davranmayın!

"Zamanın ruhu"na son derece uygun.

Bir kişinin hem yasamanın başı, hem yürütmenin başı, hem yargının başı, hem medyanın başı, hem muhtarların, hem doktorların, hem güzellik uzmanlarının, hem jinekologların, hem imamların, hem güvenliğin, hem eğitimin, hem müziğin, hem edebiyatın, hem... Hem de işte ülkede ne varsa her bir şeyin başı olmasını sorgulamıyor, hazmediyorsunuz da;

Bir kişinin hem üniversitenin başı, hem İslami İlimler, hem Mühendislik-Mimarlık, hem Edebiyat, hem İktisadi-İdari Bilimler, hem Fen Fakültelerinin başı olmasını mı hazmedemiyorsunuz yani!

İlla şaşıracaksanız, 5 fakülteyi nasıl kendi yönetimi altında topladığına değil kalan 1 fakülteyi niye kendine bağlamadığına şaşırmalısınız!

***

Bu arada baktım; Güzel Sanatlar Fakültesi'ymiş Rektör Bey'in vekaleten yönetmediği o tek fakülte...

Resimdi, heykeldi derken putlara karışıp şirke düşmekten mi korktu dersiniz(!)

***

GÜNÜN SÖZÜ

Ülkücüler, insanlık âlemi içinde ne uşak olmayı, ne de başkalarını uşak olarak kullanmayı kabul etmeyen şerefli bir bayrağın taşıyıcısıdır.

Alparslan Türkeş

***

"İYİ" isim avantajı

Kemal Kılıçdaroğlu, dünkü konuşmasında "kötülüğe karşı iyilik için" mücadele ettiklerini anlatmak için arka arkaya, defalarca iyilik vurgusu yapınca, ister istemez -çağrışım belası işte- CHP değil de İYİ Parti'nin grup toplantısını dinliyor gibi olduk...

İYİ Parti, kendini, hayatın her alanında ve özellikle de günlük hayatta oldukça sık kullanılan bir sıfatla tanımlamanın hayli avantajını yaşayacak galiba...

***

SORU-YORUM

Seçimler kimilerinin iddia ettiği gibi 2018'de olursa, "erken seçim yok", "hiçbir şekilde erken seçim yok", "zinhar erken seçim yok", "erken seçim mi; asla" diye teminat dolu açıklamalar yapanlara "yalancı" demek serbest mi?

  • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları