Salgını 10 yıl önce bilen Rockefeller Vakfı raporunda 2.perde, salgın sonrası teknoloji kimin eline geçiyor, bir bir anlatmışlar

Salgını 10 yıl önce bilen Rockefeller Vakfı raporunda 2.perde, salgın sonrası teknoloji kimin eline geçiyor, bir bir anlatmışlar
Rockefeller Vakfı tarafından 2010 yılında hazırlanan raporda korona virüs sürecinin bire bir anlatıldığı yazmıştık. Vakfın hazırladığı raporda yer alan yeni ifadeler ortaya çıktı. Raporda önümüzdeki süreçte teknolojik yeniliklerin büyük ölçüde hükümetler tarafından yönlendirileceği, ulusal güvenlik kaygılarıyla ülkelerin kendi Bilgi Teknolojileri (BT) ağını oluşturacağı belirtiliyor.

TOLGA ŞAHİN/ YENİÇAĞ- ÖZEL HABER

Rockefeller Vakfı’na bağlı bir kuruluş olan Küresel İş Ağı adlı kurum tarafından 2010 yılında yayınlanan “Uluslararası Kalkınma ve Teknolojinin Geleceği için Senaryolar” başlıklı raporda, günümüz korona virüs sürecinde yaşanan olayların bire bir anlatılması tartışmalara yol açmıştı. Raporun karantina altındaki teknoloji adlı bölümünde “Teknolojik yenilikler büyük ölçüde hükümetler tarafından yönlendiriliyor”, ulusal güvenlik kaygılarıyla ülkelerin kendi Bilgi Teknolojileri ağını oluşturacağı ve (fMRI) teknolojisini kullanan tarayıcıların havaalanlarında kullanılacağı belirtiliyor.

Karantina altındaki teknoloji adlı bölümde şu ifadeler yer alıyor:

“TEKNOLOJİK GELİŞİMİ MÜMKÜN KILACAK”

Gelecekte önemli teknolojik ilerlemelerin ne olacağını doğru bir şekilde tahmin etmenin bir yolu olmasa da, senaryo anlatımları koşulların belirli tür teknolojilerin gelişimini mümkün kılabileceği veya hızlandırabileceği alanlara işaret ediyor. Böylece hız, coğrafya ve kilit yaratıcıları dikkate alarak her senaryo için teknolojik yenilik bağlamını sunuyoruz. Ayrıca her senaryoda gelişebilecek birkaç teknoloji eğilimi ve uygulaması öneriyoruz.

“TEKNOLOJİK YENİLİKLER HÜKÜMETLER TARAFINDAN YÖNLENDİRİLİYOR”

“Karantina altındaki” teknolojik yenilik büyük ölçüde hükümet tarafından yönlendiriliyor ve ulusal güvenlik ve sağlık ve güvenlik konularına odaklanıyor. Teknolojik gelişmelerin çoğu hükümetler tarafından şekillendirilen gelişmiş ülkeler tarafından ve bu ülkeler için oluşturulur. Vatandaşlarını kontrol etmek ve izlemek için çifte istek. Yönetişimi zayıf olan ülkelerde, ilerleme kaydedemeyen büyük ölçekli projeler boldur.

Teknoloji trendleri ve uygulamalarda göreceklerimiz:

-Gelişmiş fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) teknolojisini kullanan tarayıcılar, “antisosyal niyet” i gösterebilecek anormal davranışları tespit etmek için havaalanlarında ve diğer kamu alanlarında norm haline gelir.

-Pandemi korkularından sonra, yiyecek ve içecekler için daha akıllı ambalajlama, önce işletmeler arası bir ortamda büyük şirketler ve üreticiler tarafından uygulanır ve daha sonra bireysel ürünler ve tüketiciler için benimsenir.

-Bulaşıcı hastalıkları tespit etmek için yeni teşhisler geliştirilmiştir. Sağlık taramasının uygulanması da değişir; tarama bir hastaneden veya hapishaneden serbest bırakılmanın bir önkoşul haline gelir ve birçok hastalığın yayılmasını başarıyla yavaşlatır.

-Tele-varlık teknolojileri, seyahati kısıtlı olan nüfus için daha ucuz, düşük bant genişliği, gelişmiş iletişim sistemleri talebine yanıt verir.

-Korumacılık ve ulusal güvenlik kaygılarıyla hareket eden ülkeler, Çin'in güvenlik duvarlarını taklit ederek kendi bağımsız, bölgesel olarak tanımlanmış Bilgi Teknolojileri (BT) ağlarını oluştururlar. Hükümetler internet trafiğini polislik konusunda çeşitli derecelerde başarıya sahiptir, ancak bu çabalar yine de “Dünya Çapında” Web'i kırmaktadır.

İlgili Haberler

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58