“Sandık başına memur olmayan görevliler koyuluyor”

“Sandık başına memur olmayan görevliler koyuluyor”
İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Kavuncu, , "YSK seçimleri sandık başındaki görevlilerin memur olmadığı gerekçesiyle iptal etti. Ancak 23 Haziran seçimleri için atanan sandık görevlilerin de memur olmadığını tespit ettik" dedi.

Sümeyra Kırca / YENİÇAĞ

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, Fox TV'de İsmail Küçükkaya'nın sunduğu 'Çalar Saat' programına konuk oldu. Burada seçimle ilgili açıklamalarda bulunan Buğra Kavuncu, "Burada bir şeyin altını çizmek istiyorum. 6 Mayıs'ta alınan kararın ana gerekçesi sandık kurullarında devlet memuru

olmayan kişilerin yer almasıydı. Buradan bir soru sormak istiyorum. Seçim bu yüzden iptal olduysa hükümetin alması gereken ilk tedbir nedir sizce? Hiçbir kamu görevlisi olmayan vatandaşın orada görev yapmamasını sağlamak. Ancak şimdi sandıklardaki yeni görevlendirmelerde kamu görevlisi olmayan insanlar var. Biz bunu tespit ettik. İhmalkarlıksa affedilir gibi değil. Diğer ihtimali, yani seçimin yeniden iptali ihtimalini hiç düşünmek istemiyorum" dedi.

39 ilçede ilçe seçim kurullarına itiraz ettiklerini dile getiren Kavuncu, sandık başında görevlendirilen isimlerin, kamu görevlisi olup olmadığı hakkında kaymakamlığın net bir şekilde bildirmesi gerektiğine dikkat çekti.

İYİ Parti olarak İstanbul'un 39 ilçesinde sahada olduklarını vurgulayan Buğra Kavuncu, ilçelerde kurdukları 'Demoksi Çadırı' ile vatandaşa YSK'nın aldığı kararın, geçmişte aldığı kararla ne kadar çeliştiğini anlatacaklarını belirtti. YSK'nın karara şerh koyan dört üyesinin açıklamalarını pano olarak standlara koyacaklarını duyuran Buğra Kavuncu, "Gerekçeli karar bu kararın ne kadar yanlış olduğunu anlattı. 23 Haziran'da her şey güzel olacak. Haziran için ümitliyiz ama çalışmamız lazım. Aynı zamanda zor da olacak. Biz bu konuda her türlü tedbiri alıyoruz. 31 Mart'tan dolayı antremanlıyız. Milletin emanet ettiği zaferi İmamoğlu'na teslim etmek için her türlü mücadeleyi yapacağız" diye konuştu.

Ekrem İmamoğlu'nun çok vicdanlı ve dürüst çalışan bir insan olduğuna işaret eden Buğra Kavuncu, İmamoğlu hakkında şöyle konuştu: "İmamoğlu, sürekli gülümseyen ve hiçbir şekilde provakasyona gelmeyen, hakikaten bu ülke için bir şeyler yapabilme sevdasında ve çabasında olan bir aday. Adaylıktan öte artık bir belediye başkanı, biz onu öyle görüyoruz. Zaten o 17 günlük süre içerisinde nasıl bir insan olduğunu gösterdi. Birçok anlamda aynı şekilde dünyaya bakıyoruz. 17 günde, israfla ilgili yapılanları tek tek anlattı. Neden benim ülkem Paris'teki, Barcelona'daki, Münih'teki gibi belediye başkanları ve sadece meclis başkanlarının makam aracı kullandığı bir ülke olmuyor? Çok mu zengin bir ülkeyiz biz? Binlerce makam aracından bahsediliyor. Bu millete yazık değil mi?"

İKTİDARDAKİ TELAŞ, RANT KAYBETME ENDİŞESİ

31 Mart seçimlerinde iktidarın İstanbul'u kaybedeceğini düşünmediğini kaydeden Buğra Kavuncu, "Öyle bir sistemle karşı karşıyayız ki İstanbul Avrupa'daki birçok devletten ve şehirden çok daha büyük, çok daha bütçesi olan, doğru yönetildiğinde muazzam kaynaklara sahip bir şehir. Siz, kendi teşkilatlarınızı ve yandaşlarınızı ayakta tutabilmek için bu şehrin kaynaklarını onların menfaatine kullandığınız zaman ayakta kalıyorsunuz. Bu elinizden gittiği zaman da yerine koyacak bir şey bulamıyorsunuz. Bütün telaş bundan kaynaklanıyor" dedi.

  • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58