Sandık kurullarına dikkat çeken atamalar

Sandık kurullarına dikkat çeken atamalar
YSK'nın kararı ile 23 Haziran'da tekrarlanacak İstanbul seçimlerinde herhangi bir talep, başvuru veya parti üyesi olmadıkları halde bazı vatandaşlar “sandık kurulu seçmen üyesi” olarak görevlendirildiği iddia edildi.

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) sandık kurullarındaki “usulsüz oluşumu” gerekçe göstererek iptal ettiği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri ile ilgili şimdi de sandık kurullarındaki “Seçmen üye”tartışması yaşanıyor.

Türkiye gazetesinde yer alan habere göre, 23 Haziran’da yapılacak seçimde, herhangi bir talep, başvuru veya parti üyesi olmadıkları halde bazı vatandaşlar “sandık kurulu seçmen üyesi” olarak görevlendirildi. Bu kişiler görev aldıklarını, polislerin getirdiği tebligatlardan öğrendi.

YSK yetkilileri, sandık kurullarının 2’sinin kamu görevlisi 5’i siyasi partilerin temsilcileri olmak üzere 7 kişiden oluştuğunu, ancak bazı siyasi partilerin eksik isim bildirmeleri nedeniyle, sandık kurullarının oluşumunda sıkıntı yaşanmaması için, o sandıkta oy kullanan seçmenler arasından “Seçmen üye” görevlendirilerek, 7 kişiye tamamlandığını belirtti.

"OKUMA-YAZMA BİLMEYEN ÜYE"

31 Mart seçimlerinde sandık kurullarının usulsüz oluşturulduğu iddiası ile başlayan tartışmalar nedeniyle, vatandaşlar ise kendilerinden habersiz olarak sandıklarda görev verildiğini belirterek, hem YSK’yı hem de ilçe seçim kurullarını soru yağmuruna tuttu. Bazı vatandaşlar, polislerin getirdiği tebligatı teslim almazken, bazıları da ilçe seçim kurullarına başvurarak görev almak istemediklerine dair tutanak tutturdu. Seçmen listelerinden kura ile belirlenen ‘Seçmen üyelerden’ bazılarının ise okuma yazma bilmediği, çok genç veya çok yaşlı olması dikkat çekti.

Etiketler: , ,
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş