Sandıktan çanta çıktı!..Cumhur İttifakı güvenoyu alamadı...

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Cumhuriyet tarihinin en fazla tartışılacak seçimini yaşadık.

Siyasette seviye hiç bu kadar çukura saplanmamıştı. Tehditler, şantajlara rağmen millet iradesine ipotek koydurmadı. Bunun en belirgin örneği Tunceli'dir. Ovacık Belediye Başkanı iken tüm Türkiye'ye örnek olan Fatih Maçoğlu il merkezinde aday olunca, başta PKK olmak üzere radikal sol örgütler adaylıktan çekilmesi için tehditler savurdu. Komünist Başkan pabuç bırakmadı. Eğitim seviyesinde Türkiye ortalamasının çok üzerinde olan Tunceli'ler de Maçoğlu'nu seçerek büyük ders verdiler.

Ankara, İstanbul, Balıkesir, Afyon, Bursa, Antalya, Ardahan, Artvin, Uşak, Muğla'da geride kalmadı. 15 Temmuz kalkışmasının etkisiyle rejimin değişmesi pahasına referandumda "Evet" diyen halk aradan fazla zaman geçmeden bu defa "Hayır" demesinin elbette binlerce sebebi var. Bunları önümüzdeki günlerde detayları ile yazacağız. 31 Mart'tan çıkarılacak ilk ders "milletle inatlaşılmayacağı" gerçeğidir. Bir de "Vazgeçilmez" diye kimsenin olmayışıdır. Şişli halkı Mustafa Sarıgül'e öyle bir ders verdi ki... Sarıgül, "mezarlıkların vazgeçilmezlerle dolu olduğunu" anlamıştır. Aynı  şekilde Cumhur İttifakı üyeleri de...

***

Bu satırları kaleme alırken henüz seçim sonuçları netleşmiş değildi. Ankara'da Mansur Yavaş'ın fark atmasıyla 20 yıllık sakalımı kestim.

Türkiyem Tv'de yorum yaparken bu seçimin en fazla akılda kalan unsurunu sordular. Tereddütsüz "Çanta" dedim. Kimileri sayın Meral Akşener'in sürece damga vuran "Çanta" vurgusuna geç kaldığını iddia etse de "Çanta" tam zamanında kürsüye kondu ve sandıktan çanta çıktı. Akşener çantasını hazırlayıp, demokrasi adına cezaevine girmeye hazır olduğunu ilan edince Türk seçmeni de "Çantayı" eline aldı. Tehlikelere boyun eğmedi. İktidara gelişlerini belediyelere borçlu olan AKP iktidarının sonunu yine belediye seçimleri belirleyecek.

***

31 Mart akşamı güneş güzel batarken 1 Nisan sabahı daha parlak doğacak. Seçiminin kaybedeni AKP... Kimileri MHP'nin kazançlı çıktığını iddia ediyor. Adana, Mersin gibi milyonluk şehirleri kaybetti. Öte yandan Anadoluda üç beş il kazandı diye çok sevinmesinler. Başta R.T. Erdoğan olmak üzere AKP yöneticileri MHP seçmeninin Cumhur İttifakı'na önemli ölçüde oy vermediğini anlamıştır. Çöküşten başarı öyküsü çıkarmaya kimse kalkışmasın...

Türkiye rotasını buluyor. Millet İttifakı'nın mayası tüm kesimlerde tutarken, Cumhur İttifakı sınıfta kalmıştır. Rakiplerini yok etmek için seçim barajını %10'dan %50'ye çıkaran AKP ve MHP %50'nin altına düşerek hızla erime sürecine girmiştir.

İzleyip, takip etmeye devam edeceğiz!..

  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları