Santral karşı 24 saat nöbet

Santral karşı 24 saat nöbet
Bursa'nın Büyükorhan ilçesi Karaağız Mahallesi'nde inşaatına başlanmak istenen biyokütle enerji santraline karşı çıkan vatandaşlar, yaklaşık 2 aydır 24 saat şantiye sahasında nöbet tutuyor.

İnşaatın yapılmasına izin vermeyen köylüler, temel atmak isteyen firmaya ait TIR'ların girişine izin vermiyor. Daha önce temel atmak için jandarma kontrolünde gelen iş makinelerini mahalleye sokmayan Karaağızlılar, iş makinelerin tekrar gelmesini önlemek için mahalle girişine traktör lastikleri ile parikat kurdular.

Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu mahalle sakinleri, santralin kurulmaması için günün 24 saati dönüşümlü olarak nöbet tutuyor. Santral projesinin yaşama geçirilmemesi için yargıya başvurduklarını ve seslerini duyurmak için birçok kez eylem yaptıklarını söyleyen mahalle sakinleri, bu tesisin yapılması halinde ekolojik dengenin bozulacağını belirttiler.

Biyokütle enerji santralinin yapımının bir yıl önce gündeme geldiğini söyleyen mahalle halkından İsmet Korkmaz, "Bizler santral yapılacağını, satın alınan tarlalara iş makineleri sokulmak istenince anladık. Eski mezar yerimizi dahi kazdılar. 'Burada ne oluyor' diye sorduk söylemediler. Gerceği öğrenince 70 gündür eylem yapıyoruz. Kesin kararlıyız direniyoruz, bu santrali yaptırmayacağız" dedi.

BİYOKÜTLE ENERJİSİ NEDİR?

Biyokütle atıklarının (tarım ve ormancılıktaki bitkisel ürün atıkları, ürün işlemeden açığa çıkan bitkisel atıklar ve kağıt üretiminde açığa çıkan lifli atık v.b) yakılarak veya farklı işlemlerden geçirilerek kullanılması sonucunda elde edilen enerji çeşididir. Biyokütle enerjisi, çevreye uyumlu bir enerji kaynağı olmakla birlikte, kullanılan biyokütle türüne göre bazı çevresel etkiler yaratabilmektedir. Örneğin, çöp ve benzeri bazı atıkların yakılması sonucu ortaya çıkan atıklar bazı çevresel önlemlerin alınmasını gerektirmektedir. Diğer taraftan, depolanması ile geçici görsel çevre kirliliği yaratabilen bu tür kaynaklar, enerji kaynağı olarak kullanılması sonucunda, bertaraf edilmektedir.

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.