27 Haziran 2022 Pazartesi
İstanbul Hava durumu İstanbul 26°C
Doviz verileri
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN

Saray’ın mermerlerini veren şirketten Kaş belediyesine 500 bin liralık araç hediyesi

Antalya’da mermer ocağı ve mermer işleme fabrikası bulunan bir şirket, Kaş Belediyesi’ne 500 bin liralık makam aracı hibe etti. Söz konusu hibe olağanüstü toplanan Belediye Meclisi’nde onaylandı.

Haber Giriş: 17 Mayıs 2020 Pazar - 09:33
Son Güncelleme: 17 Mayıs 2020 Pazar - 09:30
Takip Et

Saray’ın mermerlerini veren şirketten Kaş belediyesine 500 bin liralık araç hediyesi
+
Aa
-

Antalya’da faaliyet gösteren ve Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin mermerlerini temin ettiği belirtilen şirketten Kaş Belediyesi’ne 500 bin liralık makam aracı hediye edildi. Söz konusu araç hibesi olağanüstü toplanan Belediye Meclisi’nde onaylandı. Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş ise mevcut makam aracının eski olduğunu belirterek, aracı hediye eden şirketin bölgede 15-20 yıldır faaliyette olduğunu söyledi.

Oda TV’den Yusuf Yavuz’un haberine göre, Antalya’nın Kaş ilçesinin AKP’li Belediye Başkanı’na ilçede faaliyet gösteren özel bir mermer firması tarafından ortalaması 500 bin TL değerinde olan makam aracı hibe edilmesi tartışma yarattı.

Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, “Bu zaten 15-20 yıldır burada çalışan bir şirket. Kaş-Dirgenler’de mermer fabrikası var. Belediyeye bir araç hibe etmek istediler. Bizim de belediyemizin makam aracı yoktu. Bir tane vardı önceden o da eskiydi, vadesi dolmuştu. Bu firma bir hibede bulunmak istemiş, arkadaşlarımız da meclis gündemine getirdiler. Meclis de buna göre karar verdi. Durum bundan ibaret. Burada önyargılı olmak doğru bir şey değil. Burada biz belediyecilik yapıyoruz, kamu adına işler yapıyoruz. Dolayısıyla kamu adına kullanılan araç-gereçler kesinlikle Kaş’ın menfaatine olacak” diye konuştu.

BELEDİYE MECLİSİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANTIYA ÇAĞRILDI

Olağanüstü gündemle 6 Mayıs’ta toplanan Kaş Belediye Meclisi’nde oylamaya sunulan maddelerden biri olan hibe araç konusu, AKP, MHP ve İYİ Partili meclis üyelerinin olumlu görüş vermesiyle oy birliği ile kabul edildi. Kaş Belediyesi’nin CHP’li meclis grubu ise özel bir firmanın hibe ettiği arabaca binmesinin doğru olmayacağı görüşünü savunarak oylamada çekimser kaldı.

screenshot-5.jpg

MECLİS ÜYELERİ TARTIŞMALI OTURUMUN AYRINTILARINI PAYLAŞTI

CHP Kaş İlçe Başkanlığı ise hibe makam aracının da oylanıp kabul edildiği 6 Mayıs’taki Kaş Belediyesi Meclis toplantısıyla ilgili partinin meclis grubunun hazırladığı raporu kamuoyu ile paylaştı. Meclis toplantısında hibe makam aracı konusunun görüşülmesi sırasında yaşananların ayrıntılarına yer verilen raporda, Belediye Başkanının, Kaş Dirgenler Mahallesi’nde mermer ocağı işleten Isparta merkezli ‘Mermer Granit Sanayi Ticaret AŞ adlı firmanın ilçe belediyesine 2020 model ‘Volkswagen Passat’ markalı araç hibe etmek için başvurduğunu ve konu hakkında yasal açıklamaları yapmak üzere Yazı İşleri Müdürüne söz verdiği kaydedilerek şöyle denildi:

“HİBE MAKAM ARACI CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİNE AYKIRI”

“Yazı İşleri Müdürü, normalde hibeleri Belediye Başkanlarının res’en kabul etme yetkisinin bulunduğunu ancak Noterler Birliğinin Genelgesi ve Sayıştay denetimim raporlarındaki kritikleri gereği Meclis onayından geçirilmesi zorunluluğu doğduğunu anlattı. CHP Grubu olarak bu hibenin kabulünde iki soru işareti bulunduğunu söyleyerek özetle şunları dile getirdik: Cumhurbaşkanlığının 30 Ekim 2018 tarih 261 Sayılı Kararnamesi ile ‘hibe dâhil her ne surette olursa olsun yabancı menşeli binek veya station-wagon taşıt edinilemez’ koşulunun Belediyeleri de kapsadığı ve bu Kararnamenin nasıl aşılacağının izah edilmesi gerektiğini belirterek ilgili kararnamenin bir suretini Belediye Başkanına takdim ettik. Hibe edilen araç yabancı menşeli olduğu için, Cumhurbaşkanlığı’nın bu kararnamesinde belirtilen engelin nasıl aşıldığı konusunda açıklamalarda bulunulmadı ve Meclis bilgilendirilmedi.”

screenshot-8.jpg

“İHTİYAÇSA ÖZ KAYNAKLARIMIZLA EN İYİ ARACI ALMALIYIZ”

“Belediye Başkanımızın, Kaş sınırları içinde faaliyeti olan bir firmanın hibe etmiş olduğu bir makam aracına binmiş olması hem kamuoyunda hem de icraatlarında kendisini sıkıntıya sokacaktır” görüşüne yer verilen Kaş Belediyesi CHP Meclis Grubunun raporunda şöyle denildi: “Kaş Belediyesi, 1923’te kurulmuş şanlı Cumhuriyetimizle yaşıt bir Belediye’dir. Kaş İlçesi bir dünya markası olup zengin bir ilçedir. İhtiyaçsa Belediye olarak biz, Belediye Başkanımıza kendi öz kaynaklarımızla en iyi aracı almalıyız ve Belediyemizi olumsuz olarak kamuoyunda tartıştırmamalıyız. Belediye Başkanımız ve Belediye çalışanlarını icraatlarını yaparken tesir altında kalabilecekleri durumlardan uzak tutmalıyız.

screenshot-3.jpg

‘BAŞKANIMIZIN ŞİRKETİN VERDİĞİ ARACA BİNMESİ UYGUN DEĞİL’

Biz Belediye Başkanımızın ‘özel bir şirketin verdiği bir araca binmesini’ bu açılardan bakarak uygun görmüyoruz. Belediye Başkanımızın Söz konusu aracı hali hazırda, Meclis kararı olmadan ve hibe işlemleri gerçekleştirilmeden kullanmakta olduğu görülmektedir. Bu hiç de hoş olmamıştır. Bize göre bu aracın ilgili firmaya nezaketle iade edilmesi ve onun yerine halkın ortak kullanabileceği bir hibenin ve/veya işin yapılmasının istenmesi uygun olacaktır. Kaş halkının zorunlu, ortak ihtiyaçlarına dönük bir hibe kamuoyu vicdanının da kabul edebileceği bir hibe olacaktır. Uzun vadede böylesi bir hibenin alanı da vereni de zor durumda bırakabileceğinin göz önünde bulundurulması gerektiği anlatılmaya çalışılmıştır. Tüm bu görüş ve önerilerimizin dikkate alınarak, konunun yeniden değerlendirilmesi için bu maddenin gündemden çekilmesinin uygun olacağı belirtilmiştir. Parti grubumuzun yukarıdaki çekinceleri nedeniyle çekimser kaldığı oylamada ilgili madde oyçokluğu ile kabul edildi.”

FİRMANIN KAŞ’TA MERMER OCAKLARI VE FABRİKASI VAR

Tartışma yaratan makam aracı hibesini yapan Metamar firmasının Kaş’ın Dirgenler Mahallesi’nde mermer işleme fabrikası bulunuyor. Roma dönemine tarihlenen antik su kanalının da geçtiği Demre Çayı Vadisi’nin, Kaş’a bağlı Gökçeyazı Mahallesi sınırlarında yer alan bölümünde ve Kaş Karadağ Mahallesinde de mermer ocakları işleten firmanın ayrıca Finike, Burdur ve Isparta’da mermer ocakları, Kumluca Alakır Vadisi’nde ise HES yatırımı var.

BELEDİYE BAŞKANI ULUTAŞ: “BELEDİYEMİZİN MAKAM ARACI ESKİYDİ”

İlçede tartışma yaratan hibe makam aracına ilişkin konuşan Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, “Bu zaten 15-20 yıldır burada çalışan bir şirket. Kaş-Dirgenler’de mermer fabrikası var. Belediyeye bir araç hibe etmek istediler. Bizim de belediyemizin makam aracı yoktu. Bir tane vardı önceden o da eskiydi, vadesi dolmuştu. Bu firma bir hibede bulunmak istemiş, arkadaşlarımız da meclis gündemine getirdiler. Meclis de buna göre karar verdi. Durum bundan ibaret. Burada önyargılı olmak doğru bir şey değil. Burada biz belediyecilik yapıyoruz, kamu adına işler yapıyoruz. Dolayısıyla kamu adına kullanılan araç-gereçler kesinlikle Kaş’ın menfaatine olacak” diye konuştu.

“ARKADAŞLAR İŞLEMİNİ YÜRÜTÜYORLAR”

Hibe makam aracının şu anda kullanılıp kullanılmadığı yönündeki sorumuza da yanıt veren Belediye Başkanı Ulutaş, “Yani onun işlemlerini arkadaşlar yürütüyordu belediyede. Belediyenin üzerine geçti mi geçmedi mi bilmiyorum ama arkadaşlar şu anda yürütüyorlar” dedi.

“BİR HİBE YAPMAK İSTEMİŞ MECLİSİMİZ KABUL ETMİŞ NE DİYELİM YANİ”

Özel bir mermer firmasının hibesi olan makam aracına yönelik eleştirilere de yanıt veren Ulutaş, “Yani böyle bir hibe yapmak istemiş, meclisimiz de bunu kabul etmiş. Ne diyelim yani. Kabul etmeselerdi zaten bir sıkıntı yoktu. Biz gündem dışı bir talepte bulunmadık. Belediye kanunen hibe kabul edebiliyorsa eder, etmiyorsa etmez. Belediyemiz kendisi de alabilir, hibe de kabul edebilir. Bu meclisin kendi takdiridir. Böyle küçük hesaplara düşerek siyaset yapmak olmaz. Biz sadece Kaş’ın menfaatine olan işlerin yanındayız, menfaatine olmayanların karşısındayız. Çevre anlamında da kendimiz doğayı ve çevreyi seven insanlarız. Kaş’ı sevdiğimiz için buradayız. Kaş’a hizmet etmek için buradayız. Dolayısıyla Kaş’a faydalı olmayan işlerle meşgul olmayız. Kaş’ın itibarını da sonuna kadar koruruz” görüşünü dile getirdi.

Etiketler

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.

Tırın hakimiyetini kaybeden sürücü yanarak can verdi
Tırın hakimiyetini kaybeden sürücü yanarak can verdi
Tırın hakimiyetini kaybeden sürücü yanarak can verdi
Erdoğan, Avusturya Meclis Başkanıyla görüştü
Erdoğan, Avusturya Meclis Başkanıyla görüştü
Erdoğan, Avusturya Meclis Başkanıyla görüştü
Bursa'da kontrolden çıkan minibüs tarlaya uçtu: 3 yaralı
Bursa'da kontrolden çıkan minibüs tarlaya uçtu: 3 yaralı
Bursa'da kontrolden çıkan minibüs tarlaya uçtu: 3 yaralı
Uzmanından açık kalp ameliyatı olanlara hayati tavsiyeler
Uzmanından açık kalp ameliyatı olanlara hayati tavsiyeler
Uzmanından açık kalp ameliyatı olanlara hayati tavsiyeler
Traktöre giren 1,5 metrelik yılan panikletti
Traktöre giren 1,5 metrelik yılan panikletti
Traktöre giren 1,5 metrelik yılan panikletti
Trabzonspor'da ilk ayrılık Avcı'nın ekibinden geldi
Trabzonspor'da ilk ayrılık Avcı'nın ekibinden geldi
Trabzonspor'da ilk ayrılık Avcı'nın ekibinden geldi
Kontrolden çıktı, tarlaya uçtu: 3 yaralı
Kontrolden çıktı, tarlaya uçtu: 3 yaralı
Kontrolden çıktı, tarlaya uçtu: 3 yaralı