Sarımsağını tezgahı satıyor

Sarımsağını tezgahı satıyor
Kastamonu'da çiftçilik yapan Eşref Koca, ürettiği sarımsağı satmak için Taşköprü-Kastamonu karayolu kenarında kurduğu tezgahın başında durmak yerine fiyat etiketi ile "Sarımsak alırsan lütfen parasını bırakıver" yazılı not bırakarak satış yapıyor.

Kastamonu'da çiftçilik yapan Eşref Koca, ürettiği sarımsağı satmak amacıyla Taşköprü-Kastamonu karayolu kenarında  kurduğu tezgahın başında beklemek yerine "Sarımsak alırsan lütfen parasını  bırakıver" yazılı not bırakarak diğer işleriyle ilgileniyor.

Taşköprü-Kastamonu karayolu kenarında sarımsak satış tezgahı bulunan  Koca, sürekli burada bekleyince diğer işlerini yapamaz duruma geldi. Bunun  üzerine arayışa giren Koca, 11 yıl önce tezgahına sarımsağın fiyatının yazılı  olduğu etiket ile "Sarımsak alırsan lütfen parasını bırakıver" yazılı not bıraktı  ve diğer işleriyle ilgilenmek için ayrıldı.

Bir daha tezgahının başında sürekli beklemeyen Koca, böylece hem satış  yapma hem de diğer işleriyle ilgilenme fırsatı bulmuş oldu.

sarimsak1.jpeg

'BAZI GECELER SARIMSAK ALMAK İÇİN BENİ UYANDIRIYORLARDI'

Taşköprü ilçesi Bük köyü Tekev Mahallesi'nde ikamet eden Koca, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, Taşköprü sarımsağının aromasının diğer  sarımsaklardan farklı olduğunu, bundan dolayı tercih edildiğini söyledi.

Evine yaklaşık 50 metre mesafede Taşköprü-Kastamonu karayolu kenarında  yıllardır kendi ürettiği sarımsağı sattığını belirten Koca, "Kendi ürettiğim  sarımsağı satmak için 30 yıl önce tezgah açtım. Çiftçilik yapmam nedeniyle  belirli bir süre sonra tezgahta çok sık kalamadım. Bazı geceler sarımsak almak  için beni uyandırıyorlardı. Ben de bu işe bir çözüm bulmak istedim." dedi.

Koca, 11 yıl önce tezgahına fiyat etiketi ile "Sarımsak alırsan lütfen  parasını bırakıver" yazılı not bıraktığını anlatarak kendisinin de diğer  işleriyle ilgilendiğini dile getirdi.

 

sarimsak3.jpeg

TEZGAH KENDİ KENDİNE ÇALIŞIYOR

Tezgahının adeta kendi kendine çalıştığına dikkati çeken Koca,  "Tezgahın başında yıl boyunca en fazla bir ay durabiliyoruz. 12 ayın 11 ayı  satıcısı olmadan çalışıyor. Bazen vatandaşlar kornaya basıyor, biz geliyoruz.  Burası esnafsız tezgah. Tezgah kendi kendine para kazanıyor. Ürünün başında  satıcısı bulunmuyor." ifadesini kullandı.

Tezgahından alışveriş yapmak isteyenlerin ürünü alıp tarttığına ve  parasını bıraktığına işaret eden Koca, bazı müşterilerinin kendisine not da  yazdığını söyledi.

Notları sakladığını aktaran Koca, şunları kaydetti:

"Yıllardır pek çok not yazan oldu. 'En sağdakinden aldık hakkını helal  et', '20 lira bıraktım. Eğer fiyatı yüksekse tekrar geldiğimde bırakırım' gibi  notlar yazıyorlar. Bazıları telefon numarasını bırakıyor. Bu durumdan memnunum.  Başında ben olsam da olmasam da burası para kazanıyor."

sarimsak2.jpeg

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş